Anasayfa Ekoloji Kazdağları’nda köylüler maden şirketine toplantı yaptırmadı

Kazdağları’nda köylüler maden şirketine toplantı yaptırmadı

Paylaş

Kazdağları’nı tehdit eden altın madenciliğine karşı bölge halkının mücadelesi devam ediyor. Çanakkale Kısacık Köyü’ndeki halkın katılımı toplantısını bölge halkı yaptırmadı. Toplantının yapılacağı kahveyi saran köylüler, yetkilileri kahvenin penceresinden içeri almaya çalışan jandarmaya da izin vermedi

Çanakkale ve Kazdağları bölgesini tehdit eden altın madenciliğine karşı bölge halkının mücadelesi devam ediyor. Kazdağları’nın eteklerinde 37 yıl boyunca çalışacak altın madenine 340 metre mesafedeki Ayvacık Kısacık Köyü’nde dün halkın katılımı toplantısı vardı.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin madenden etkilenecek köylerdeki bilgilendirme toplantıları ile bir araya gelen ve şirketi durdurmaya hazırlanan Kısacık köylüsü, saatinden önce toplantı yerindeydi.

Civar köylerden ve Çanakkale’den gelenlerle toplantının yapılacağı kahvede toplanan bölge halkını jandarma zor kullanarak dışarı çıkardı, kahvenin önüne barikat kurdu. Köylülerin kahvenin önünden ayrılmaması nedeniyle jandarma, toplantıya gelen yetkilileri kahvenin penceresinden içeri almaya çalıştı ancak köylüler izin vermedi. İçeri giremeyen yetkililer toplantının yapılamadığına dair tutanak tutmak zorunda kaldı. Tutanakta “Toplantı yeri çok kalabalık olup tepkilerle karşılaşılmış ve bilgilenmek istemediklerini belirtmişlerdir. Bu sebeple bilgilendirme yapılamamıştır” denildi.

Kazdağları’nda köylüler maden şirketine toplantı yaptırmadı

Yetkililer, “Altıncı şirket Kısacık’ı terk et”, “Her yer Kazdağı her yer direniş” sloganları ve kadınların çaldığı tenekelerle köyden ayrıldı.

Patlatma yöntemiyle 37 yıl boyunca çalışacak

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde altın madeni ocağı ve kırma–eleme tesisi projesi için 2013 yılında işletme ruhsatı alan Pumice Madencilik adlı şirket, Kazdağları’nın eteklerinde patlatma yöntemiyle yılda 750 bin ton cevher çıkarmak istiyor. Şirket büyük kısmı orman olan ruhsat sahasının Kısacık, Baharlar, Güzelköy, Akçin, Dağahmetçe, Koşuburnu köylerini etkileyecek kısmında cevher çıkarmayı, etrafında da stok, depo alanı, kırma–eleme tesis alanı kurmayı planlıyor.

Projenin ÇED başvuru dosyasında cevherin açık işletme tekniği ile patlatılarak ve toprakta basamaklar oluşturarak yerinden söküleceği ve kırma eleme tesisinde kırıldıktan sonra satışa sunulacağı belirtiliyor ancak cevherin hangi yollarla nereye taşınacağına ve nasıl işleneceğine dair bir bilgi yok.

Maden yanına siyanürlü tesis gelir mi?

ÇED başvuru dosyasında “planlanan tesislerin çevresine ve etki alanına olumsuz bir etkisinin olmayacağı düşünülmektedir” denilen projede 37 yıl olarak öngörülen işletme ömrü boyunca 56 milyon 284 bin ton cevher çıkarılıp satılacak ve aynı miktarda oluşan ekonomik olmayan kayaç, Kazdağları’nda kalacak. Cevherin çıkarılması için de ağaçlar kesilecek, toprak sıyrılacak, kayaçlar patlatılacak. Maden için kaç ağacın kesileceği, ne kadar su kullanılacağı da ÇED başvuru dosyasında yok.

Diğer taraftan cevher olarak satılacağı belirtilen altını bölgede ayrıştırmak için cevher zenginleştirme tesisi kurma başvurusunda bulunabilecekleri de ihtimal dahilinde. (Sendika.Org/Çanakkale)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here