Anasayfa Haber KCK Yürütme Konseyi üyesi Aydar: Ortadoğu’da hiçbir güç öz savunma olmadan ayakta...

KCK Yürütme Konseyi üyesi Aydar: Ortadoğu’da hiçbir güç öz savunma olmadan ayakta kalamaz

Paylaş

 

 İsviçre’nin Bern, Avusturya’nın Viyana, Belçika’nın Brüksel ve Leuven kentlerinde Demokratik Kürt Toplum Merkezleri kongrelerini yaptı. Bern’deki kongrede konuşan KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, “Ortadoğu ve Kürdistan gerçekliği ortada bu şartlarda hiç bir toplum öz savunması olmadan bir dakika bile ayakta kalamaz. Kendi halkının savunması için var olan bir hareketten bu gerçeklikte silah bırakmasını istemek anlamsızdır” dedi.

BERN

Bern Demokratik Kürt Toplum Meclisi 2. Kongresini gerçekleştirdi. Kongreye konuşmacı olarak katılan KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, PKK’ye silah bırak diyen çevrelere seslenerek “Ortadoğu ve Kürdistan gerçekliği iyi görülmüş olsa hiçbir halkın öz savunması olmadan ayakta kalmayacağı gerçekliği iyi anlaşılır. Ve halk için var olan PKK bu şartlarda asla silah bırakmaz” dedi.

Bern Demokratik Kürt Toplum Meclisi 2. Olağan kongresini gerçekleştirdi. Bern Demokratik Kürt Toplum Merkezinde gerçekleştirilen Kongreye KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, Demokratik Güç Birliğinden temsilciler ve MLKP adına katılımcıların yanı sıra çok sayıda Kürdistanlı katıldı. Devrim mücadelesinde hayatlarını kaybedenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından siyasi süreci değerlendirmek amacıyla ilk olarak Kongreye KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar söz aldı.

‘PKK’NİN 35 YILLIK BİRİKİMİ ROJAVA’YI VAR ETTİ’

Konuşmasına Mart ayı şehitlerini anarak başlayan Aydar, özgürlük mücadelesinin bugünlere gelmek için büyük bir emek ve değer verdiğini dile getirdi. Rojava’da elde edilen kazanımlara değinen Aydar, bu kazanımların var eden en büyük gerçeğim PKK’nin 35 yıllık mücadele birikimi olduğunu belirtti. Aydar “Ortadoğu’da var olan insanlık düşmanı DAİŞ karşısında devletler bile bir gün duramazken PKK bu gücün Kürdistan da var olmasını engelledi. Rojava’ya karşı yapılan bütün saldırılara rağmen kent merkezlerinden bir adım bile geri adım atılmadı. Ve biz bu direnişin en güzel örneğini Kobane’de gördük” şeklinde konuştu.

‘ORTADOĞU GERÇEKLİĞİNDE PKK SİLAH BIRAKMAZ’

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlatmış olduğu demokratik çözüm sürecine de değinen Aydar, hükümetin üzerine düşeni yapmaktan kaçındığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın PKK silah bıraksın sözünü de sert bir dille eleştiren Aydar “Ortadoğu ve Kürdistan gerçekliği ortada bu şartlarda hiç bir toplum öz savunması olmadan bir dakika bile ayakta kalamaz. Kendi halkının savunması için var olan bir hareketten bu gerçeklikte silah bırakmasını istemek anlamsızdır. Rojava deneyimi bize öz savunmanın ne kadar halklar için ne kadar önemli olduğunu yeterince gösterdi” şeklinde konuştu.

‘AVRUPA’DA HEDEF 30 BİN SECİM ÇALIŞANI’

7 Haziran’da gerçekleşecek 25 dönem milletvekili seçimlerinin kendileri acısından önemine vurgu yapan Aydar, şu ana kadar Avrupa’da 20 bin kişinin katılımıyla secim komisyonları kurulduğunu hedeflerinin ise bu sayıyı 30 bine çıkarmak olduğunu belirtti.

HDP birlikte Türkiye halklarının gelecekten daha umutlu olduğunu ifade eden Aydar “Biz Avrupa’da yaşayan halklar olarak önümüze bırakılan secim barajını yıkacağız. Herkes kendini bu süreçte daha bir sorumlu hissetmeli” dedi.

Aydar’ın ardından MLKP adına yapılan konuşmada Kobane direnişine değinilerek kentin inşası için Avrupa’da yaşayan halklara büyük bir sorumluluk düştüğünü vurguladı. Yine seçimlerin önemine değinilen konuşmada Avrupa’da yaşayan seçmenin sandık başına gitmesine yönelik çağrı yapıldı.

Yapılan konuşmaların ardından kongre bir yıllık çalışma raporunun okunup kabul edilmesinin ardından seçimlere geçildi. Yapılan seçimlerin ardından 35 kişilik meclis oluşturulurken Eşbaşkanlığa Seyit Ahmet Öcalan ve Sevgi Tuzlu Kaya getirildi.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin 2. Kongresi, “Demokratik Toplum Modeli ile Demokratik Ulusu İnşa Edelim” şiarıyla gerçekleşti.

Viyana Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin eşbaşkanı Rojda Korkut tarafından yapılan açılış konuşması ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Divan seçimi ardından KCD-E Eşbaşkanı Murat Ceylan bir konuşma yaptı.

Ceylan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ekonomik, sosyal, siyasal ve güvenlik eksenli perspektifi ile yaşanan her alanda demokratik toplumu örgütlediklerini söyledi. Ceylan’ın konuşması ardından Öcalan’ın Amed Newrozu’na gönderdiği mesajı okundu.

Ardından da kongre davetlileri arasında yer alan Viyana Belediye Başkan Yardımcısı Maria Vassilakou bir konuşma yaptı. Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak seçimlerde HDP’nin barajı aşmasının aynı zamanda Türkiye’nin demokratikleşmesinde büyük bir rol oynayacağını söyledi.

Konuşmalardan sonra bir yıllık çalışma raporu okundu ve değerlendirildi. 200 delegenin katıldığı kongrede seçime gidildi. 86 kişilik meclisin seçildi. Meclis eşbaşkanlığına ise Rojda Korkut ile Galip Kendal seçildi. Kongre “Biji Serok Apo” sloganlari ile son buldu.

BRÜKSEL

Brüksel Demokratik Kürt Toplum Meclisi 1. Olağan kongresini gerçekleştirdi. Brüksel Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde yapılan kongreye KCD-E Eşbaşkanı Dılşa Osman ve çok sayıda Kürdistanlı katıldı. Devrim mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından başlayan kongrede siyasi süreç tartışmaları yürütülürken Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Amed Newrozu’nda okunan tarihi mesajının önemine dikkat çekildi.

Kongrede KCD-E Eşbaşkanı Dılşa Osman tarafından yapılan konuşmalarda içinden geçilen sürecin önemine vurgu yapılırken, Avrupa’da yapılan çalışmaların yıllardan beridir ülkede verilen mücadele de ki katkısının önemini belirtildi. Özellikle bu süreçte Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılara daha çok görev düştüğünü ifade edildi.

Yapılan konuşmaların ardından bir yıllık çalışma raporlarının okunup kabul edilmesi ile seçimlere geçildi. Yapılan seçimlerde 37 kişiden oluşan meclisin eşbaşkanlığına Arife Soysüren ve Nizar Demir getirildi.

LEUVEN

Leuven Demokratik Kürt Toplum Meclisi 2. Kongresini gerçekleştirdi. Kongreye KNK üyesi Adem Uzun ve çok sayıda Kürdistanlı katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan kongrede konuşan Kürt siyasetçi Adem Uzun, Öcalan’ın başlatmış olduğu Demokratik Çözüm Süreci’ne ve Öcalan’ın tarihi mesajının önemine değindi. Uzun, 7 Haziran’da yapılacak olan milletvekili seçimleri için Avrupa’daki seçmenin oyunun önemine işaret etti. Seçimler için herkesin seferber olması gerektiğine vurgu yapan Uzun verilecek güçlü bir mücadele ile 2015 yılının her anlamda özgürlük yılına çevrilebileceğine dikkat çekti.

Uzun’un konuşmasının ardından devam eden kongrede bir yıllık faaliyetler değerlendirilerek seçimlere geçildi.

Yapılan seçimlerde 35 kişiden oluşan meclis Eşbaşkanlığına Nahile Gürbüz ve Düzgün Deniz getirildi.HABER MERKEZİ – ANF

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here