Anasayfa Forum KCK’nin Ateşkes açıklamasına devletin cevabı:8 HPG’li havadan bombalandı ve öldürüldü.

KCK’nin Ateşkes açıklamasına devletin cevabı:8 HPG’li havadan bombalandı ve öldürüldü.

Paylaş

‘Bu vahşeti yapanlar halkın öfkesinde boğulacak’

  Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında, kolluk güçlerince yapılan hava saldırısında hayatını kaybeden 8 HPG/YPJ Star gerillasının cenazesini bölgeden alan yurttaşlar, karşılaştıkları manzarayı anlatmakta zorlandı. Yapılan saldırı için “vahşet” olarak tanımlayan yurttaşlar, “Bu vahşeti yapanlar halkın öfkesinde boğulacak” dedi.

KCK’nin 10 Ekim’de aldığı “eylemsizlik” kararının hemen ertesinde, 11 Ekim gecesi Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yapılan hava saldırısında 8 HPG/YJA Star gerillası hayatını kaybetti. İlçeye bağlı Sisê (Yolçatı) Mahallesi’nde bulunan PKK, HPG ve YJA Star’lılara ait “Şehid Amed û Şehîd Hêvîdar Şehitliği”nin çevresine yönelik yapılan hava saldırısında yaşamını yitiren 8 HPG/YJA Star’lı gerillaların cenazelerini de olası bir saldırıya karşı günlerdir mezarlıkta nöbet tutan canlı kalkanlar ve diğer yurttaşlar, bulundukları bölgeye giderek getirdi. Cenazeleri alan bu canlı kalkanlar ve diğer yurttaşlar, karşılaştıkları vahşeti anlattı.

Yapılan bombalamanın ardından şehitliğin yıkıldığı haberi almaları üzerine sabah erken saatlerde bombalamanın yapıldığı alana geldikleri aktaran Mehmet Onan (41), karşılaştıkları manzarayı “vahşet” olarak tanımladı.

‘Böyle bir vahşet görmedim’

Gördükleri bu manzarayı anlatmakta zorluk çeken Onan, şunları söyledi: “Gerillaların bedenine taş parçaları batmıştı. Vücuduna isabet eden kayaları ellerimizle çıkarmaya çalışıyorduk. Böyle bir vahşet görmedim. Bütün dünyanın bu vahşete sessiz kalması kabul edilemez. Bu vahşeti kınamayanları lanetliyorum. İnsanlar birbirinin düşmanı olabilir, fakat insan cenazeleri bu vahşetle boğamaz. Bu savaşta dahi yapılamayacak büyüklükte bir vahşettir. 8 cenazenin hepsini battaniyelere sarılı halde taşıdık, getirdik. Bu vahşeti yapanlar bundan pişman olacaklardır. Bu halkın öfkesinde boğulacaktır”

Canlı kalkan eyleminin başladığı günden bu yana bölgede bulunan Celile Kaplan (50) da Cumhurbaşkanı Erdoğan döneminde yaşanan katliamların birçoğunun sivil halka yönelik gerçekleştirildiğine işaret etti.

“Kürdistan’da 35 yıllık savaş boyunca böyle katliam yapan başka bir vahşi yoktur” diyen Kaplan, devamında ise “AKP’nin Diyarbakır’da insanların arasına bomba kattı. Suruç’ta canlarımızı aldı. Bismil’de, Cizre’de, Silvan’da, Nusaybin’de Ankara’da son olarak Lice’de insanlarımızı vahşi bir şekilde tanınmayacak hale getirerek katletti” dedi.

‘Bu halk bu davadan asla vazgeçmez’

Yapılan vahşeti önlemek için sivil halkın bu mezarlıklara geldiklerini ve gece gündüz demeden nöbet tuttuklarını dile getiren Kaplan, Erdoğan’a “Bu mezarlıklarda bekleyen halk, eğer dağ, taş demeden gidip cenazeleri operasyon bölgesinden getiriyorsa, Erdoğan bilsin ki bu halk bu davadan asla vazgeçmez” sözleriyle seslendi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here