Anasayfa Haber Kemal Sağlam: Mahalle Baskısı

Kemal Sağlam: Mahalle Baskısı

Paylaş

                  

Karacakaş benim köyüm. Öyle orada çok uzakta falan değil, yakında başucumda. Hep köyümün isminin çok değişik olduğunu düşünmüşümdür. Boş kaldığım zamanlarda Google’a” Karacakaş” yazar araştırma yaparım. Bulabildiğim Türkiye’de bir Karacakaş köyünün daha olduğu. O da Kütahya’da, bize yakın yani. Anlamı hakkında çok bilgi yok. Okuduğum bazı yerel kaynaklarda denildiğine göre Karacakaş ismi Karaca’dan geliyormuş. En güzel kaşı olan canlı karacaymış.

Köyün kuruluşu ile ilgili bilgiler ise şöyle.1800’lü yılların ilk çeyreğinde(“ilk çeyrek” tamlamasını hep kullanmak istediğim bir tamlamaydı. Hem bilimsel hem tarihsel bir havası var)Manisa’dan hayvan otlatmaya gelen Yörüklerin yerleşmesiyle kurulmuş. Benim tahminim; var olan küçük bir Rum köyünün üzerine kurulmuş olabilir. Çünkü köy içinde bazı yer isimleri Rumca. Örneğin köyün ortalarında yer alan “Vasilinin Dükkânı” denilen yer.

Sonuç olarak bir köy işte. Geleneğiyle, düğünleriyle, konuşma ağzıyla bir köy.  Bir köyde konuşma ağzı önemli. Bizim oralarda ağız köy köy değişiyor. Her köyün sesleri farklı sözcükleri seslendirmeleri değişik. Bizim köyün en hoşuma giden sözcüğünü söylemeden geçemeyeceğim.” Şişirgen” balon demek. Burada biraz öğretmenliğe girecek olursam; Türkçede ikinci hecede “o” sesi bulunmaz. Yani balon Türkçe değil. Ama “şişirgen” Türkçe. Şişirmekten (şişir-) Şişirgen(şişir-gen).

Bütün bunları bir kenara bırakıp asıl derdime geleyim. Yukarıda bahsettiğim hiçbir şey yok artık. Çünkü bizim köy mahalle oldu. Hem de ne mahalle, Manisa’ya 90 kilometre uzak bir mahalle. En yakın şehir merkezi Soma oraya da 20 kilometre.  Manisa büyükşehir olmuş da bizim köy de mahalle olmuş.   Beş altı tane çöp bidonu koydular, giriş ve çıkış tabelalarını değiştirdiler bizi mahalle yaptılar. Soma’nın 50 küsur köyü vardı hepsi mahalle oldu. Bunun sonucu olarak da 70 000 olan Soma nüfusu bir günde 100 000 oldu.

Şimdi benim merak ettiğim bizim köye has olan konuşma ağzı artık mahalle ağzı mı oldu bilemedim. Sadece aklıma bir ara “Sinop ilçe olsun “diye eylem yapanlar geldi. Buna benzer bir eylem mi yapsak. Keşke bize sorsalardı. Köy mü kalmak istersiniz, mahalle mi olmak istersiniz? Yunanistan’daki referanduma benzer bir referandum yapsalardı. Tabii “köy kalmak istiyoruz” kazanırdı. Onlarda bizi Avrupa Birliğinin Yunanistan’ı tehdit ettiği gibi para biriminden çıkarmakla tehdit ederlerdi. Ne güzel olurdu. Yunanistan’da olduğu gibi banka kuyrukları da oluşmazdı. Köyde banka yok ki kuyruğu olsun. Ee para geçmez olacağından bütün sorunlarda ortadan kalkardı. Kredi yok, kartı yok, borcu yok. Bütün köy birlikte ekip birlikte paylaşıyor. Çalışırken imece, paylaşırken imece. Hayal etmesi bile güzel. HAYAL  ET…

Kemal Sağlam

 

1973

Imagine

 

Hayal et cennetin olmadığını
Denersen bu kolay
Altımızda cehennem yok
Üstümüzde sadece gökyüzü
Hayal et bütün insanların bugün için yaşadığını

Hayal et ülkeler olmasa
Bunu yapmak zor değil
Uğruna ölecek ve ya öldürülecek bir şey yok
Hayal et bütün insanların
Barış içinde yaşadığını

Bana bir hayalci diyebilirsin
Ama ben tek değilim
Umarım bir gün sende bize katılırsın
Ve dünya tek vücut yaşar

Hayal et mal mülk olmasa
Bunu yapabilir misin merak ediyorum
Açlığa ve aç gözlülüğe gerek yok
İnsanların kardeşliği
Hayal et bütün insanların
Dünyayı paylaştığını

Bana bir hayalci diyebilirsin
Ama ben tek değilim
Umarım bir gün sende bize katılırsın
Ve dünya tek vücut yaşar

 

JOHN LENNON

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

1 Yorum

  1. ben de düşünüyorum cennetin veya cehennemin olmadığı bir anı.ve insanların dünyayı paylaştığını…ne güzel ne güzel kemal senin kadar güzel

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here