Anasayfa Köşe Yazıları KEMAL SAĞLAM : ŞEKER OTU GÜNLÜKLERİ

KEMAL SAĞLAM : ŞEKER OTU GÜNLÜKLERİ

Paylaş

Merhaba Şeker Otu!

Söze “merhaba” ile başlamamın nedeni, günlük yazma kurallarına uygun olsun diye. Aklına başka bir şey gelmesin. Mektup gibi algılama yani. Biliyorsun mektupta istek ve sitem vardır. Hasretlik de vardır diyeceğim ama onun olmadığını yaşayarak öğrendim. İnsan her gün görüştüğü birine de mektup yazabiliyor. Bir de edebiyat öğretmenlerinin-şekil  a- verdiği ödevleri yapmak için günlük yazan öğrenciler var. Onlar da böyle başlıyor ama bu giriş onlardan da değil. Hem beğenmedinse değiştirebiliriz şekerim.( Şekerim demene takılmadın değil mi? Şimdi düşündüm de şekerim çok da iyi olmadı. Televizyondaki dizilerde komiklik yapmaya çalışan karakterler gibi oldu.)

Başlığa da takılma. “Şeker Portakalı” ile “ Narnia Günlükleri”nin karışımı gibi duruyor diyorsan değiştirebilirim. Her ikisini de biliyorsun değil mi?

Bu ilk sayfa olduğundan yazmak zorundayım nasıl tanıştığımızı. İleride elimizde bir belge olur. Hatırlıyorsundur umarım?Benzin istasyonunda seni ilk gördüğüm zaman böyle dost olacağımızı düşünmemiştim. Aklıma ilk gelen annemin şeker hastalığıydı. Belki bir faydası olur demiştim. Bir de tabii kırılmazsan söyleyeyim fiyatındı. On lira oluşun beni etkiledi yani.

Hatırlıyor musun? Sana arabanın ön koltuğuna yer yapmıştım. Bagajda bulduğum, tiyatroda kullandığımız o rengârenk bezlerden. Çünkü hemen kırılıverecek gibi duruyordun. İncecik bir dal ve üstünde üç yaprak. Sonra direksiyona geçip seni o ön koltukta görünce öyle sevindim ki anlatamam. Kendimi birden bir Fransız filminde buldum. Sen de biliyorsundur. Şu  JeanReno’nun oynadığı “Leon”. Leonkucağında   saksıdaki çiçeğiylegeziyordu. Filmi iki üç kere izledim ve hep oradakine benzer bir dostluk hayal ettim.Amaan her neyse çok uzatmayayım. Beraberiz işte önemli olan bu.

Başta da dediğim gibi günlük yazma kurallarına uygun olsun diye bugün yaşadıklarımı anlatayım sana:

Grevdeydik, ”Savaşa Hayır” grevinde. Ama istediğimiz gibi olmadı. Zaten çok tereddütlü başladı, belki ondandır. Meydanda çok azdık. Ya bizi çok korkuttular ya da “Halkların Kardeşliği”ne inanan kişiler bu kadar. Bizlerde bile –meydandakileri diyorum-kimler gelmiş gözleriyle etrafı süzen  “dostlar alışveriştegörsün”cülerdik.

Tam miting dağılırken Ulaş aradı.”Solucan” diye bir kitap alacakmışım. Ben daha ek-ders ücretleri yatmadı yarın düşünürüz dedim(Bu son düşünürüz ifadesi tam baba karizması taşıyor değil mi?)

Sorma Şeko (Şekerimden daha iyi oldu sanki).Bu oğlan tüketti beni.Yılbaşı çekilişi yapmışmışlarda ona da bir kız arkadaşı çıkmışmış da o da kıza gidip sormuşmuş. Ne istersin diye ? Kız da “Solucan” isminde bir kitap ismi söylemiş.Bunların yaptığı da iş yani.Biz de çekiliş yapardık ama bir sürprizi olurdu öyle gidip söylemezdik. Neyse çok üstüne gitmeyeyim çocuğun bu sene TEOG’cu biliyorsun.

Bak aklıma yine şu savaşın çocukları geldi .Onlar nasıl TEOG’a girecek, nasıl hazırlanıp nasıl LYS ve LGS’ye girecekler.Geçen biriyle bu konular üzerinde tartışırken de aynısını söylemiştim de o da “Bu kadar endişe ediyorsan kendin git” demişti. “Ver bakanlığa dilekçe tayin iste.Buradan atıp tutması kolay.”leon2

Öyle mi yapsak acaba? Seni de götürürüm.İşte tam o zaman “Leon” oluruz. Filmde bir sahne var Leon öldüğü için onun  koruduğu küçük kız (NataliePortman ) yıkıntıların içinden Leon’nun o meşhur çiçeğiyle çıkıyor.

Bir ara beraber izleyelim olur mu?

Edip’e Yanıtı Bilinen Sorular

 

Yıldızların ülkesi var mıdır Edip
Dicle aktığı toprakları seçer mi?

Kasrikboğazı’ndan esen kanlı zemheri
Yalnız Kasrik’te mi üşütür insanı?

Herkes türküsünü elbet kendi sesiyle söyler
İnsanın dili boynuna kement olur mu?

Öldürmeye ekinlerden başlayan adamlar
Eşiklere nasıl bir zulümle gelirler?

Kimsenin kalmadığı darmadağın köylerde
“Önce Vatan” yazısı bir hüzün değil midir?

Bunca kanın helalini kim kime nasıl öder
Mezar taşlarıyla barış olur mu?

Gecesi buz anısı kül ışığı kırbaç
Hangi gurbet bir sürgünün yüreğini doldurur

“Kim istemez şad olmayı cihanda” Edip
Viranede baykuş sesi zafer midir?..

 ŞÜKRÜ ERBAŞ

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here