KEMAL SAĞLAM YAZDI :27 MART OYUNLARI

Paylaş

 

Tiyatroyla daha  küçük yaşlardatanıştım.Babam oyalanmam için bana küçük bir tiyatro almıştı.Orada kardeşimle çeşitli oyunlara çalışır,sahnelerdik.Şimdi aklıma geldikçe gülüyorum.Ne güzel dekorlarımız, kostümlerimiz vardı.Anne babımıza bile roller verir onları da oyuna katardık.

İlk oynadığımız oyun “Tütün Zamanı” ydı. O bildiğimiz Necati Cumalı’nın eseri değil, bunu biz yazıyorduk.Sabah zifiri karanlıkta kalkıp gündüz öğleye kadar tütün kırıp sonra onları iğneye dizenleri anlatan bir oyundu. Bu oyunu her yaz tatilinde oynardık. Köyde hala bazı çocuklar bu oyunu oynamaya devam ediyor.

Sonra ben köyden ayrılıp okula gidince “Sınavlar” diye bir oyunu oynamaya başladım. Kardeşim o bıraktığım oyunu oynamaya devam etti. Benim “Sınavlar” oyununda kadro oldukça genişti. Hatta bu oyunun bazen adı da değişiyordu.Ama unutamadığım “ÖSS ve ÖYS” oyunlarıydı.O oyunlar yüzünden hayatımın iki yılı kötü geçti. Çünkü oyunlar oldukça başarısızdı. Bu oyunlara destek olsun diye hafta sonları “Dersane” skeçlerinde rol aldım. Şimdilerde bu skeçlerin adı da değişmeye başladı.

Bütün bunlardan sonra “ Üniversite Oyunları” başladı. Birde bu oyunun arasına “Aşk Oyunları” girdi. Gerçi  “Aşk Oyunları” bütün oyunların içinde  vardısanki.Şimdi de sanki var…

Bütün bu oyunları net hatırlıyorum da sonrasını pek hatırlamıyorum.Çünkü daha sonra aynı anda pek çok oyunda birden rol almaya başladım. “Öğretmen”, “Baba” ,”Koca”….Daha birçoğunu saymıyorum bile.

Buraya kadar bahsettiklerim benim oynadığım oyunlar. Çevremde bu oyunları oynayan pek çok kişi var. Ayrıca bir de topluca oynanan oyunlar var. Bu oyunların kadroları çoookgeniş.Mesela aklıma ilk gelen “Açlık Oyunları”. Bu oyun çok tutulduğu için filme de aldılar. Üç dört seri çekildi.Tabii birde hepsinden önemli “Savaş Oyunları” var. O daha çok tutuldu.Hala da çok tutuluyor.Herkes onu izlemeyebayılıyor.Hattaİzliyicilerin bir kısmı da bu oyuna katılıyor.

Son zamanlarda bir şey daha duydum ama bilmiyorum ne derece doğru! “Barış Oyunu” oynamak istiyenler varmış. Bu hepsinden fazla tutulur diyorlar,gelecek onun diyorlar.Herkes kendini hazırlasın diyorlar….

unnamed

Not:Sevgili arkadaşlar çalışmamız pazartesi günü yine “Eğit-Der” de saat 19.00’da başlayacaktır.Katılımın tam olması oyununselameti için önemlidir.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here