Anasayfa Köşe Yazıları Kemal Sağlam yazdı: Var mısın iddiaya?

Kemal Sağlam yazdı: Var mısın iddiaya?

Paylaş

Futbolla siyaset birbirine benzer mi? Bilmem. Bunun üzerine fıkralar  okudum gibime geliyor. Ancak benim bakış noktam birazfarklı. Biraz daha iddia, piyango ve sayısallar üzerine.

Kimden kulağıma çalındı tam hatırlamıyorum ama biri günün birinde şöyle demişti: “Şu sayısallar, piyangolar var ya hiçbir zaman bitmez. Çünkü bizleri çocukluğumuzdan itibaren bunlarla büyütüyorlar. Mesela; Keloğlan masalları. Keloğlan aynen bizim gibi gariban  kurtuluşu da padişahın kızı ve sonunda bir şekilde saraya kavuşup rahata eriyor.(Burada sarayı gerçek anlamda kullandım!) Bizler de bunlarla büyüyüp hayaller kuruyoruz” O kadar komplocu değilim ancak bizlerde hayatımız boyunca zengin olma, yırtma hayalleriyle –tabii devletin de desteğiyle-şans oyunlarına yönelip hayaller kuruyoruz. Gerçi bunlara lafım yok. Ben de çok kurdum, hala kuruyorum. Hatta öğrenci arkadaşlara bu hayallerimi anlatıp bakın diyorum: ”Zenginlerden en güzel ve en büyük farkımız zenginlik hayali kurabilmemiz ”Konu biraz saptırdım mı, bilemedim ama şimdi aklıma geldi. Bu keloğlan-padişahın kızı olayı bizim toplumda şöyle de yer ediyor. Piyangoyu kazanan eşinden ayrılıp padişahın kızını aramaya çıkıyor.

İşte bu şansklm2 oyunlarından biri de iddia. Ben dâhil herkes denemiştir bu oyunu herhalde. Özellikle ilk  çıktığı zamanlar oynadığımda hatırlıyorum, 82 lira kazanmıştım da sabaha kadar hesap yapmıştım. Haftada iki 80, 160 eder. Toplamda 640 iyi para şeklinde. Bu dediğim 4 yıl kadar önceydi. Sonuç; elde var sıfır. Artık iyice de vazgeçtim. Ama içimdeki iddiacı durmuyor. Bu günlerde kim ne kadar oy alacak iddialarına giriyorum. Kayınpederle HDP’nin barajı geçip geçmeyeceğine dair 2-3 ay önce iddiaya girdik. Son aldığım haberlere göre etrafına” Kemal kazanacak” demeye başlamış.    Bu bile büyük başarı benim için.

Neyse gelelim asıl derdime. Benim gibi iddiacılar için seçimler üzerinden de iddia oynatsak diyorum. Her partinin oy oranlarının bir iddia oranı olsa, seçimden önce bunların kuponlarını yatırsak, hem devletimiz kazansa hem biz kazansak.

Sonuçta çok ayTurkiye-Secim-2015-fbbrı alanlar değil. Şimdilerde propaganda için il il dolaşan parti liderleri o ilin takım atkısını boynuna takıp halkı selamlamıyor mu? Hatta Cumhurbaşkanımız Kayseri’de Kayseri takımları için biri iniyor biri çıkıyor demedi mi? Ee alt yapı da hazır. Kuponlar bayilere yatırılabilir. Bunu tartışalım bence. Var mısınız iddiaya?

KELOĞLAN

Ben bir garip keloğlanım
Eşeğimin yok palanı
Varım yoğum doğruluktur
Hiç de sevmem ben yalanı

Bir kocakarı anam var
Birkaç tavuk bir de inek
Her gün konar kel kafama
Evsiz kalmış bir kaç sinek

Olmam kimseye kul köle
Halkın kulağı diliyim
Namertlere avuç açmam
Sivri akıllı biriyim

Keloğlanım budur özüm
Haram malda yoktur gözüm
Garip hakkını yiyene
Elbet vardır bir çift sözüm

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here