Anasayfa Köşe Yazıları  Kemal Sağlam yazdı:ABÖ (Anlatım Bozukluğu Örgütü)

 Kemal Sağlam yazdı:ABÖ (Anlatım Bozukluğu Örgütü)

Paylaş

  

Nereden çıktı, nasıl çıktı bu tavır bilmiyorum.Öğretmenlerin tipik bir davranışı vardır bileceksiniz. Bu ta bizim öğrenciliğimizde de böyleydi. Öğretmene bir soru sorduğun zaman –bu soru test sorusu-soruyu epeyce bir inceleyip  doğru yanıtı bulamayınca ”kitap yanlış basmış “derdi.      

Aynı durum öğretmen olduktan sonra benim de başıma  gelmeye başladı. Hoş edebiyattan ya da dil anlatımdan çok soru sormuyor öğrenciler ama. Baktım işin işinden çıkamıyorum “Arkadaşlar”dedim:”Diyelim ki bana soru getirdiniz ve bende bir müddet inceledim sonunda da kitap yanlış basmış dedim; ben bunu dedikten sonra çok üstelemeyin demek ki sorunun cevabını bilmiyorum. İnanmış gibi yapıp yerinize geçin ki daha fazla utanmayayım.” Bunu birçok sınıfta gülümseyerek yani işi pişkinliğe vurarak tekrar tekrar söyledim. Sınıfın birinde dediler ki ”Hocam! Sizin özellikle yapamadığınız sorular hangisi?   Bende anlatım bozukluğu soruları diye cevaplayıverdim. Sonra ekledim tabii yine pişkinliğe vurarak; anlatım bozukluğu yapmanın en büyük hakkımız olduğunu kimsenin günlük hayatta anlatım bozukluğu yapmadan konuşamayacağını  sıraladım. Ben böyle deyince Umut adında bir öğrenci arkadaş da bana hak verip,” Bütün bunlar sınavlara soru uydurmak için aslında” dedi. Sonra konuşmaya sınıfın tamamı katıldı. En sonunda da “anlatım bozukluğu örgütü” diye bir örgüt kuruldu. Bu örgütün esaslarını da hemen tahtada maddeleştirdik. Bu maddelerden bazıları şöyleydi:

I-Birbiriyle çelişen sözcükler bir arada kullanılabilecek.(Biz iktidara geleli hemen hemen tam on iki yıl oldu)

II-Yapısı bozuk sözcüklerin kullanılmasında bir sakınca yoktur.(Başbakana dertlerini anlatmaktan alıkoyulmuş olanlar sinirli ve mutsuz görünüyor.)

III-Nesne eksikliği bir eksiklik değildir.(Onlar konuşur, biz yapardık)

IV-Noktalama işaretlerinin eksikliği önemli değildir(Seni sınıf başkanı yaptırmayacağız)

V-Gereksiz sözcük kullanma bazen gereklidir(Onlarla yürüyor, onlarla alkışlıyorduk)

Daha birçok madde vardı ama aklımda kalan bunlar.

  1-Yukarıdaki parçada geçen anlatım bozukluğu türlerine benzer bir kullanım aşağıdaki şıklardan hangisinde yoktur? 

A)Cumhurbaşkanıyla başbakan açılışa beraber gittiler.

B)Diyanetin arabasına hepimiz sığabilir miyiz?

C)Biz iktidara gelirsek çerez dağıtacağız.

D)Başkanım yufka açarken kollarım koptu valla gel artık.

E) Ayrımız gayrımız yok, Biz’ler Meclise.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here