Anasayfa Emek KESK Ankara’ya yürüyor, “Emekçi Yürüyüşü” ikinci gününde

KESK Ankara’ya yürüyor, “Emekçi Yürüyüşü” ikinci gününde

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- İhraç edilen ve açığa alınan kamu emekçilerinin göreve iade edilmesi talebiyle KESK’in “İşimi, Ekmeğimi Geri İstiyorum” sloganıyla başlattığı “Emekçi Yürüyüşü”  Kadıköy Rıhtım’da polisin dünkü engellemesine rağmen bugün Kartal’dan yola çıktı

21 Aralık günü başlatılması planlanan Emekçi Yürüyüşü Kadıköy’de polis tarafından engellenmişti. Ancak yürüyüşe katılanlar, yapılan engellemeye rağmen ihraç edilen, açığa alınan KESK üyeleriyle birlikte bugün Ankara’ya yürümek üzere Kartal Meydanı’nda yeniden bir araya geldi.

‘BOYUN EĞMEDEN YÜRÜYECEĞİZ’

Kartal Meydan’da, yürüyüş öncesi bir açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen,EMekçi Yürüyüşü’ne yönelik yapılan saldırıyı kınayarak tüm engellemelere rağmen yürüyüşü Ankara’ya kadar sürdürmekte kararlı olduklarını ifade etti.

kesk2

Özgen “Belirli bir süredir OHAL yasasıyla, darbe ile mücadele adı altında adeta kamu emekçisi cadı avı başlamıştır. Bugün 100 binin üzerinde kamu emekçisi haksız hukuksuz bir şekilde işinden atılmıştır, bunun içinde 2 bin KESK üyesi de vardır. Belki birileri bu kamu emekçilerine sahip çıkmayabilir, hele hele bazı sendika ve konfederasyonlar 3 maymunu da oynayabilirler ama burdan bir kez daha şunu ifade etmek istiyoruz, biz kamu emekçileri ekmeğimizi, işimizi kazanırken hiç bir siyasi iradenin lütfuyla bunu kazanmadık, hiç kimse işimizi ve ekmeğimizi bize bahşetmedi, bunu dünden bugüne  herkes bilmek zorunda. Hukuksuz bir şekilde, temel hak ve özgürlüklere aykırı, anayasaysa aykırı, uluslararası sözleşmelere aykırı bir şekilde sizi işten attım, oldu bitti tutumuyla karşı karşıya kaldığımız durumu dün kabul etmedik, bugün de kabul etmedik, yarın da kabul etmeyeceğiz! Boyun eğmeden yolumuza devam edeceğiz” dedi.

ANKARA’YA DOĞRU YÜRÜYÜŞ BAŞLADI

Lami Özgen’in konuşmasının ardından KESK’liler,  “Direne direne kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları ile Emekçi Yürüyüşü’ne devam etti.

Bugün Kartal’dan başlayan Emekçi Yürüyüşüne katılanlar akşam saatlerinde Kocaeli’ye ulaştı. Buradaki konaklamanın ardından Emekçi Yürüyüşüne yarın devam edecek olan KESK, yürüyüşü Cumartesi günü Ankara’ya ulaşarak sonlandırmayı hedefliyor.

kesk5 kesk1 kesk6 kesk4

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here