KESK-DİSK ve Uluslararası Sendika Temsilcileri Ankara Katliamında Ölenleri Andı

Paylaş

KESK ve DİSK ‘in öncülüğünde Ankara 10 Ekim katliamında hayatını kaybedenlerin 4. ayında uluslararası sendika ve konfederasyon temsilcilerinin katılımıyla tren garı önünde anma  düzenlendi.

10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı patlamasında hayatını kaybedilenler için DİSK ve KESK’in daveti üzerine Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) ve Uluslararası Sendikalar Konfederasyonları’nın (ITUC) katılımlarıyla Ankara Tren garı önünde bir anma töreni düzenlendi. Törende patlamanın gerçekleştiği saat olan 10:04’te 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından patlamada hayatını kaybedenleri içinAvrupa Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Luca Visenti ve Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreter vekili Jaap Wienen birer basın açıklaması yaptı.

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu olarak patlamada yaşamını yitirenlerin ailelerinin acılarını paylaştıklarını belirten Luca Visenti, saldırının faillerinin IŞİD ile bağlantılı olduğu bilindiği halde saldırganların tutuklanmadığını savundu. Türkiye’de sivil özgürlükler ve sendikal haklara saygı gösterilmediğini kaydeden Visenti, “Bu durum karşısında Avrupasendikal hareketinin, uluslararası sendikal hareketin sessiz kalması mümkün değildir.Türkiye’de sendikal haklar, sivil özgürlükler ve basın özgürlüğü tam anlamıyla teminat altına alınıncaya kadar sizinle birlikte mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMETİNİZ GİDEREK BİR DİKTATÖRLÜĞE DÖNÜŞÜYOR

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreter vekili Jaap Wienen ise, “Hükümetiniz giderek adeta bir diktatörlüğe dönüşüyor. Terörizm tehdidini bir bahane olarak kullanıyor. İfade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü, sendikal hakları, toplantı ve gösteri özgürlüklerini kısıtlıyor. Size yönelik baskı gün geçtikçe artıyor ve gelişmeler askeri darbe günlerini hatırlatıyor” diye konuştu.

Basın açıklamalarının ardından patlamanın gerçekleştiği yere karanfiller bırakıldı. Patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları patlamanın gerçekleştiği yerde Türkçe-Kürtçe ağıtlarla gözyaşı döktü. Düzenlenen törende yaşamını yitirenlerin resimlerinin bulunduğu ‘Katilleri tanıyoruz unutturmayacağız’ yazılı pankart dikkat çekti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here