Anasayfa Haber KESK: İktidarın gücüne biat edenler de suça ortak

KESK: İktidarın gücüne biat edenler de suça ortak

Paylaş

Kürdistan’da “sokağa çıkma yasağı” adı altında devletin halka yönelik katliam girişimlerine karşı iş bırakan emekçilerin de aralarında bulunduğu binlerce kişi Sakarya Meydanı’nı doldurdu. Kitle adına açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, iktidarın gücüne biat ederek suç ortaklığı yapanlar da en az onlar kadar suçlu olduğuna vurgu yaptı.

ank-29-12-15-isbirakma-eylem-6
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) tarafından Kürdistan’da devam eden savaşa karşı düzenlenen iş bırakma eylemine dair Sakarya Meydanı’nda açıklama yapıldı. Eyleme birçok siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri destek verdi.

İsrafil’e haber salın Sur’a bir kez üflesin!

Eylemde, “Savaşa karşı barış hemen şimdi” pankartını açan kitle, “Tanklara karşı direnen Kürt halkı kazanacak” ve “İsrafil’e haber salın Sur’a bir kez üflesin, cennet yurduma barış tohumları yeşersin” dövizleri taşınarak, “Botan halkı yalnız değildir”, “Bu abluka dağıtılacak, direnen Kürt halkı kazanacak” sloganları atıldı.

‘İnsanların katledilmesine seyirci kalmayacağız’

Meydanı dolduran binlerce kişi saygı duruşunda bulundu. Ardından açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, Türkiye’de savaş isteyenler ile barış düşmanların ortaklaştığını ifade ederek, “Bizler savaştan hiçbir çıkarı olmayan, aksine savaşların bedelini canları ile işsizlikle, yoksullukla ödeyen ezici çoğunluk olarak birleşmediğimiz ve yaşanan katliamların hesabını sormadığımız sürece barış olmayacaktır” dedi.ank-29-12-15-isbirakma-eylem-7

‘Birlikte mücadele edeceğiz’

İktidarın, baskıcı-otoriter bir rejimi kurmak için savaş ve çatışmalardan medet umduğunu vurgulayan Özgen, “İktidarın gücüne biat ederek onların suç ortaklığını yapanlar da en az onlar kadar suçludur! Savaş isteyenler, katliam ve cinayetleri yaygınlaştıranlar şunu çok iyi bilsinler ki bizler kardeşlerimizin elini sımsıkı tutacağız, her koşulda birlikte olacak, birlikte mücadele edeceğiz” diye konuştu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here