Anasayfa Emek KESK: İş güvencesi için herkesi 15 Ekim mitingine Çağırıyor

KESK: İş güvencesi için herkesi 15 Ekim mitingine Çağırıyor

Paylaş

KESK’liler saldırılara karşı İstanbul’dan yola çıktı.İstanbul’daki KESK üyesi kamu emekçileri, on binlerce emekçinin açığa alınması ve ihraç edilmesine karşı Ankara’ya yürüyüş başlattı.

OHAL sürecinde birçok üyesi açığa alınan, ihraç edilen KESK, 15 Ekim cumartesi günü Ankara’da miting yapacak.

Mitingde “OHAL’in kaldırılması, KHK’lerin geri çekilmesi, kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesi, iş güvencesini kaldırmayı hedefleyen düzenlemelerin geri çekilmesi” istenecek. KESK temsilcileri, İstanbul, İzmir, Van- Diyarbakır olmak üzere üç koldan başkente geliyor. KESK üyeleri yolculukları süresince çeşitli illerde basın açıklamaları yapacak. İstanbul’dan yola çıkacak KESK temsilcileri, bugün Kocaeli ve Yalova yarın da Bursa’da basın açıklaması yapacak.

Aydın’dan yola çıkacak İzmir kolu, bugün İzmir ve Manisa, yarın da Uşak’ta açıklama yapacak. Van ve Diyarbakır’dan yola çıkacak KESK temsilcileri de bugün Şanlıurfa, Adıyaman ve Gaziantep, yarın da Hatay, İskenderun ve Adana’da basın açıklamaları gerçekleştirecek. Ayrıca yarın çeşitli illerden otobüs kaldırılacak. 15 Ekim Cumartesi günü saat 10.00’da Kurtuluş Meydanı’nda toplanacak olan KESK üyeleri buradan Kolej Meydanı’na yürüyecek. Buradaki miting saat 12.00’de başlayacak. KESK Yürütme Kurulu tarafından dün yapılan açıklamada, “Tüm yurttaşlarımızı, ‘İşimize ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz, Bu Ağır Saldırıyı da Püskürteceğiz’ merkezi mitingimize katılmaya, omuz olmaya çağırıyoruz” denildi.

62542

İstanbul’da görev yapan KESK üyeleri, “İşimize Ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz, Bu Ağır Saldırıyı da Püskürteceğiz!” şiarıyla 15 Ekim’de Ankara’da yapılacak miting için yola çıktı.
Kadıköy Haldun Taner Tiyatrosu önündeki yürüyüş kolu uğurlamasında sık sık “Kıyıma izin vermeyeceğiz”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Ne darbe ne OHAL demokratik Türkiye”, “OHAL yasası geri çekilsin” sloganları atıldı. Açıklamaya DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve TMMOB İKK Sekreteri Cevahir Akçelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Polat da katıldı. Yürüyüş kolu, Yalova, Kocaeli, Bursa, Kocaeli üzerinden Ankara’ya ulaşacak.

Yürüyüş öncesinde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, “Arkadaşlarımız bugün 3 koldan yürüyüşü başlatıyor. Defalarca bunu yaptık. Bizim yürüyüşümüz, yolu düzlüğe kavuşturmak içindir” dedi.
“Dönün kendi içinizde hesap sorun. Boy boy fotoğraflarınıza bakın” diyerek hükümete seslenen Köse şöyle devam etti: “Bizim örgütumuz bellidir. KESK’tir. Aylarca eğitimi engelledikleri için grevdeydik. Bu ülkede tek bir insan ölmesin diyoruz biz. Barış mücadelesine sonuna kadar devam edeceğiz. Haksızlığa uğrayan bütün kamu emekçileri için yürüyoruz. Doğa, bilim, eğitim için yürüyoruz. Bizi sindirip korkutacaklarını sanıyorlar.”
10 Ekim’de yaşanan polis saldırısına da tepki gösteren Köse, “Bu ülkede en büyük kırılma 10 Ekim’de oldu. 101 insanımız katledildi. Siyasal iktidar toplumsal hafizamızı yok etmek için anmalarımıza saldırıyor. İstedikleri, toplumun herşeyi unutup biat etmesidir” diye konuştu.

  • manset_15ek-650x250KESK üyeleri kamuda on binlerce emekçinin açığa alınması ve ihraç edilmesine karşı Ankara’ya yürüyüş başlattı. İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’dan yola çıkan emekçiler 15 Ekim’de Ankara’da miting düzenleyecek. KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, “Asıl mesele sadece kamu emekçilerinin göreve dönmesi değil, iş güvencesinin kaldırılmasıyla kamuda işsizlik tehlikesinin ortaya çıkması. 15 Ekim’de yapacağımız mitinge sendikalı, sendikasız tüm kamu emekçisi arkadaşlarımızı bekliyoruz” dedi.

KESK’in, OHAL kararnameleriyle (KHK) kamuda ihraç ve açığa almalara karşı 29 Eylül’de başlattığı eylem programı 15 Ekim’de Ankara’da yapılacak mitingle sona erecek. Kamu emekçileri 3 gün boyunca güzergahlarında bulunan illerde basın açıklamaları yapacak ve Ankara’da buluşacaklar. 15 Ekim Cumartesi günü Ankara’da yapılacak mitingle OHAL sonrasında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle haksız yere açığa alınan ve ihraç edilen on binlerce kamu emekçisinin görevlerine iadesi istenecek. 15 Ekim’de Kurtuluş Parkı’nda toplanılarak Kolej Meydanı’na yürünecek.
Kamu emekçilerinin Ankara’ya yapacağı yürüyüşe ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulunan KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, OHAL’in kaldırılması için mücadele edeceklerini söyledi. KHK’lerle açığa alınan ve ihraç edilen kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesini, iş güvencesini ortadan kaldıracak yasal düzenlemelerden geri dönülmesini istediklerini belirten Toprak, “İşimize ve geleceğimize sahip çıkmak için İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’dan yola çıkarak Ankara’da olacağız. Yürüyüş kollarımız 3 gün boyunca güzergahlarındaki bazı illerde de basın açıklamaları yapacaklar” dedi.

KESK’liler saldırılara karşı İstanbul’dan yola çıktı

İŞ GÜVENCEMİZİ İSTİYORUZ

Öte yandan mitingin en önemli yanının diğer konfederasyon üyesi ve sendikasız kamu emekçilerinin de katılım isteği olduğunu ifade eden Toprak, yalnızca görevden uzaklaştırılan kamu emekçilerinin geri dönmesi değil, kamuda iş güvencesini ortadan kaldıracak düzenlemelerin de ortadan kaldırılmasının oldukça kritik olduğunu söyledi. Bakanlık tarafından iş güvencesine yönelik bazı çalışmaların yapıldığına ilişkin bilgileri olduğunu kaydeden Toprak, “Asıl mesele sadece kamu emekçilerinin göreve dönmesi değil, iş güvencesinin kaldırılmasıyla kamuda işsizlik tehlikesinin ortaya çıkması. Bu nedenle diğer konfederasyonların da 15 Temmuz darbe girişiminden önce yaptığı açıklamalara uyması, darbecilerle ve terör örgütleriyle mücadele bahanesiyle hükümetin iş güvencemizi kaldırmasına göz yummamaları gerekiyor. 15 Ekim’de yapacağımız mitinge sendikalı, sendikasız tüm kamu emekçisi arkadaşlarımızı bekliyoruz” diye konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here