KESK mitinginde iş güvencesi ve barış talepleri

Paylaş

Ankara’da bir araya gelen emekçiler gerçek laiklik, gerçek demokrasi ve barış için birlikte mücadele etme sözü verdi.

KESK’in “Laik eğitim, laik yaşam ve iş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz” sloganıyla Ankara’da bir araya gelen emekçiler gerçek laiklik, gerçek demokrasi ve barış için birlikte mücadele etme sözü verdi.

KESK “Laik eğitim, laik yaşam ve iş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz. Baskı, sürgün ve işten atmalara karşı alandayız” sloganıyla 8 ilde bölgesel mitingler düzenliyor. 2 gün sürecek bölgesel mitinglerin Ankara ayağında mitinge katılan binlerce kamu emekçisi laik yaşam ve iş güvencesi taleplerini alanda bir kez daha haykırdı. Zonguldak, Karabük, Eskişehir, Bartın, Kırıkkale, Aksaray illerinden gelen emekçiler de Ankara’daki mitingde talepleriyle yer aldı.

Eğitim emekçilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen mitinge TMMOB ve TTB’nin yanı sıra Yeşil Sol Parti   de destek verdi. CHP Milletvekilleri Murat Emir, Necati Yılmaz, Şenal Sarıhan, Nihat Yeşil ile HDP Milletvekilleri Müslüm Doğan, Ahmet Yıldırım ve EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan mitinge destek için alandaydı.

Kurtuluş’ta toplanan kitle mitingin gerçekleşeceği Kolej Meydanı’na yürüdü. Eğitim emekçisi kadınlar tefleriyle, trampetleriyle “Sermayenin fırsat eşitliği, gericiliğin fıtrat eşitliğine karşı kadınların gerçek eşitliği”, “Beni değil göz kapaklarını ört” pankartıyla alandaydı. Liseli ve üniversiteli gençler de ENSAR gibi vakıflara değil, laik eğitime bütçe talebiyle mitinge katıldı. Miting alanına giriş sırasında gazetemizin dağıtımını yapanlar polislerce engellenmeye çalışıldı.

Miting 10 Ekim’de, iş cinayetlerinde ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler için saygı duruşuyla başladı. Yapılan konuşmalarda AKP Hükümetinin eğitim başta olmak üzere toplumsal yaşamı dini kurallara göre şekillendirme çabası eleştirilirken, son dönemde kamu emekçilerine dönük soruşturma ve sürgün furyasına tepki gösterildi. Hükümetin kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldırma girişiminin kamu hizmetlerinin özelleştirme çabasının bir parçası olduğu vurgulanan konuşmalarda, içeride ve dışarıda savaş politikalarına son verilmesi çağrısı yapıldı.

Mitingde konuşan Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, “İktidarın kendi çıkarları için sürdürdüğü inanç istismarına yönelik tüm girişimleri boşa çıkarmak, gerçek anlamda laik ve demokratik bir ülkede barış içinde bir arada yaşamak için herkesi ortak taleplerimiz etrafında mücadeleyi yükselteceğiz” diye konuştu. Miting Grup Kibele’nin konseriyle sona erdi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here