Anasayfa Haber KESK: “Ne sermayenin icazetiyle kurulduk, ne devletin lütfuyla var olduk!”

KESK: “Ne sermayenin icazetiyle kurulduk, ne devletin lütfuyla var olduk!”

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- OHAL ilanıyla birlikte hız kazanan kamudaki tasfiyeler ve demokratik muhalafet güçlerine yönelik baskılar üzerine KESK, Danışma Meclisinin ardından Genel Meclisini de toplayarak izlenecek olan yol haritasını netleştirdi.

Yandaş medyanın hedef göstermesi ve Başbakanın işaret fişeğini yakmasının ardından geçtiğimiz hafta tamamına yakını Eğitim Sen üyesi olan 11 bin üç yüz eğitim emekçisi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açığa alınmıştı.

direniş2

İlk günden başlayan eylemler geri adım attırdı

Eğitim Sen üyelerinin açığa alınmasının hemen arından Dersim, Diyarbakır, Hatay, Hopa gibi merkezler başta olmak üzere bir çok yerde kitlesel protesto eylemleri gerçekleştirildi. Eylemlere çok sayıda veli ve çeşitli toplum kesimleri de destek verdi.

direniş4

Eylemler ve protestolar karşısında geri adım atmak zorunda kalan Dersim Valiliği, yaptığı açıklamayla açığa alınmış olan 504 eğitim emekçisinden 419’unun görevlerine iade edildiğini, 85 eğitim emekçisinin ise açığa alınma durumunun sürdüğünü açıkladı.

1

KESK: “Son kişi iade edilene kadar direniş sürecek”

Dersim’deki 419 eğitim emekçisinin göreve iade haberini Genel Meclis toplantısında değerlendiren KESK, direnişi büyüterek sürdürme kararı aldı. Sürecin değerlendirildiği KESK Genel Meclisinde “son kişi iade edilene kadar mücadelemiz kararlıkla sürecek” vurgusu yapıldı.

kesk

“KESK Kazanacak, herkes kazanacak”

17 Eylül Cumartesi günü toplanan KESK Genel Meclisinde ülkenin ve emek mücadelesinin bu günkü durumu değerlendirildikten sonra hükümetin politikaları sonucunda hakları gasp edilen kamu emekçileri arasında ayrım yapılmadan hepsinin haklarının takipçisi olunacağı ifade edildi . Toplantıda “KESK tüm emekçilerin darbeciler ve diktatörlük karşısında işini, emeğini, toprağımızı, doğayı, geleceğini, bilimi, laikliği ve bir bütün olarak özgür yaşamı savunmaya devam edecektir” denilerek “KESK kazanacak, her kes kazanacak” vurgusu öne çıkarıldı.

direniş3

Emek örgütlerine karşı gerçekleşen saldırıları ve önümüzdeki süreçte yürütülecek emek mücadelesini değerlendirip yol haritasını netleştiren KESK Genel Meclisi, “Darbeler ve diktatörlükler yasaklarla demokratik yaşam özgürlük ve barışla anılır. KESK emekçilere yasaklanan sokaklarda , meydanlarda, baskı altına alınan işyerlerinde korkuyla yönetilmeye çalışılan toplumsal hayatın her noktasında faşizme karşı direniş ruhuyla var olmaya devam edecektir. Ne devletin lütfuyla ne sermayenin icazetiyle kurulduk emekçilerin özgür iradesinin emekçilerin hak ve özgürlük mücadelesinin örgütüyüz” diyerek direnişin büyütüleceği mesajını verdi.

CskxrfBWIAA_pLg

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here