Anasayfa Emek KESK, TİS’in iptal edilmesi için hukuki süreç başlatacak

KESK, TİS’in iptal edilmesi için hukuki süreç başlatacak

Paylaş

ANKARA (DİHA) – KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, geçtiğimiz günlerde başlayan görüşmelere hükümetin masaya hiç bir teklifle gelmemesinin, hükümetin geçen dönem hazırlanan ve emekçiye yüzde 5 ile 7 arasında bir zam öngören Orta Vadeli Mali Program üzerinden TİS’in imzalanacağı ihtimalini güçlendirdiğini belirterek, AKP ile Memur-Sen’in bir kez daha kamu emekçilerinin haklarını peşkeş çekeceğini belirtti. Özgen, geçici hükümetin güven oyu almış bir mali programının bulunmaması ve hükümet adına yetkili olan Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in milletvekili olmaması nedeniyle TİS görüşmelerinin iptal edilmesi için hukuki süreç başlatacaklarını söyledi.

Geçici AKP hükümeti ile Memur-Sen arasında bağıtlanacak olan 2016-17 Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri geçtiğimiz Pazartesi günü Çalışma Bakanlığı’nda başladı. Geçen dönem zam oranlarını enflasyon altında bırakarak, kamu emekçisinin haklarını peşkeş çeken Memur-Sen’in, ekonomik taleplerini ön plana çıkarmasına rağmen bu dönemde emekçinin beklentilerini karşılayacak bir sözleşmeye imza atması beklenmiyor.

Kamu İşverenini temsilen görüşme yürütün Çalışma Bakanı Faruk Çelik, TİS görüşmelerinde mevzuata aykırı bir şekilde her hangi bir teklif ile gelmezken, güven oyu alan bir mali programı bulunmayan geçici hükümetin, geçen dönem hazırlanan ve ÜFE’nin yüzde 5, personel için ayrılan en yüksek limitin ise yüzde 7 oranında sabitlendiği Orta Vadeli Mali Plan (OVMP) üzerinden TİS’i bağlaması kuvvette muhtemel görünüyor. Bu durum, emekçiye yüzde 5-7 arasında bir zam öngörürken, enflasyon oranını yüzde 6-7,8 arasında açıklayan Merkez Bankası’nın verileri göz önüne alındığında, AKP ile Memur-Sen arasında Ağustos ayının sonunda imzalanacak olan toplu sözleşme, emekçiye ikinci bir “satış sözleşmesi” sunulması anlamı taşıyacak.

Konfederasyonu adına TİS görüşmelerine katılan KESK Eşbaşkanı Lami Özgen, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘TİS’in iptali için hukuki başvurularda bulunacağız’

Özgen, geçici bir hükümetin, kamu emekçilerinin ekonomik, sosyal ve özlük haklarını kapsayan 2016-17 toplu sözleşmesini imzalamaya yetkisi olmadığını söyledi. Kamu İşvereni adına görüşmeleri yürüten Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in milletvekili olmadığını vurgulayan Özgen, “Geçici hükümetin, milletvekili olmayan bir Bakanı’nın TİS’e katılması ve yetkili olarak imza atması aslında yasal ve Anayasal açıdan ciddi sıkıntılar barındırıyor” dedi. Özgen, hükümetin geçici olması, güven oyu almış bir mali programı bulunmaması ve hükümet adına yetkili olan Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in milletvekili olmaması nedeniyle TİS görüşmelerinin iptal edilmesi için hukuki süreç başlatacaklarını söyledi.

AKP’nin ciddiyetsizliği Memur-Sen’in duyarsızlığı

Özgen, TİS’e katılan konfederasyonların 27 Temmuz tarihinde TİS tekliflerini Devlet Personel Başkanlığı’na ilettikleri halde, Kamu İşveren heyetinin Pazartesi günü yapılan ilk toplantıda herhangi bir teklifle gelmemesini, hükümetin TİS’e olan ciddiyetsiz yaklaşımını, aynı zamanda bu duruma tepki vermeyen Memur-Sen’in ise emekçinin haklarına ilişkin duyarsızlığını ortaya koyduğunu ifade etti.

‘Kamu emekçilerinin haklarını tekrar peşkeş çekecekler’

TİS görüşmelerinde, hükümet tarafının Orta Vadeli Mali Plan üzerinden hareket edeceğini vurgulayan Özgen, 2012-2013 yılında Memur-Sen ile AKP arasında imzalanan ve emekçiye ciddi kayıplar yaratan TİS’i hatırlattı. Özgen şöyle devam etti: “Her ne kadar Memur-Sen kamuoyu nezdinde ekonomik talepleri ön plana çıkardıysa da biz enflasyon oranının altındaki sözleşmelere imza attıklarını gayet iyi biliyoruz. Hükümetin emekçilere Orta Vadili Mali Program’da dayattığı yüzde 5-7 arasında bir zam oranıdır. Bu şu anki enflasyon oranın altındadır. Mevcut hükümet ile Memur-Sen tekrar enflasyon oranı altında bir toplu sözleşmeye imza atacaklar ve kamu çalışanlarının haklarını peşkeş çekecekler.”

İş kollarının talepleri görmezden geliniyor

11 Ağustos Salı günü yapılacak olan ikinci TİS görüşmelerini iş kollarının talepleri üzerine tarafların bir araya geleceğini belirten Özgen, “İş kollarının taleplerine yönelik geçen iki senelik toplu sözleşme döneminde hiçbir önemli talebi göz önünde bulundurmadıklarını ve aynı durumların devam edeceğini düşünüyoruz. Vergide adaletten, toplumsal cinsiyete göre terfilerin yapılmasına kadar bir çok talebi, geçici hükümet ile yandaş konfederasyon tartışacak, bunların üzerinden bir sözleşme öne çıkartacak kabiliyetten yoksundur” diye konuştu.

‘Kirli işbirliğine iş yerlerinde ortak mücadele örgütleyeceğiz’

Özgen, hükümet ve Memur-Sen’in, KESK’i itibarsızlaştırmaya yönelik, havuz medyası ile birlikte manipülasyon yürüttüğünü, aynı zamanda üzerlerinde TİS görüşmelerine katılmamaları için fiili baskı yaratıldığını aktardı. Sadece yasadan aldıkları yetki ile TİS görüşmelerine gitmediklerini söyleyen Özgen, “Biz, kurulduğumuz günden beri kamu emekçileri adına özgür TİS ve grev hakkı için üyelerimizin bize verdiği irade ile oradayız. Hükümet ile yandaş konfederasyon ‘satış sözleşmesi’ imzalayacak. İş yerlerinde, üyemiz olsun olmasın emekçilerle birlikte bu kirli işbirliğine karşı ortak mücadele örgütlenmeleri sağlayacağız” dedi.

TİS görüşmelerine katılmaya devam edeceklerini belirten Özgen, TİS süreci ve AKP ile Memur-Sen arasındaki kirli işbirliğini karşı mücadele hattını, kısa süre içinde alacakları toplantılarla programlayacaklarını söyledi.

İLO ve Anayasa’ya aykırı

Özgen, 2012 yılında 4688 sayılı Kanun’a “borçlu belediyeler toplu sözleşme imzalayamaz” şeklinde eklenen bir madde ile belediyelerde örgütlü sendikaların özgün toplu sözleşme hakkının engellenmesine de tepki gösterdi. Söz konusu uygulamanın hukuksuz, İLO ve Anayasa’ya aykırı olduğunu belirten Özgen, “Bu uygulamanın gerçekliği yoktur. Geçici madde de belediyelerin vergi, prim gibi borçları olmayacağı, personele ayrılan paranın yüzde 30 oranını aşmayacağı gibi hükümler koydular. Herkes biliyorki, Türkiye’de borcu olmayan belediye yok. Buna rağmen böyle bir uygulamayı hayata geçirerek, belediyelerde toplu sözleşmeyi işlevsiz hale getirmek istiyorlar” diye belirtti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here