Anasayfa Emek KESK: Yeni bir satış sözleşmesine izin vermeyeceğiz!

KESK: Yeni bir satış sözleşmesine izin vermeyeceğiz!

Paylaş

ANKARA (DİHA) – Kamu emekçilerinin 2016-2017 ekonomik ve sosyal haklarını kapsayan 3. Dönem TİS görüşmelerinin yapılacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önüne yürümek isterken, polis saldırısına maruz kalan emekçiler, polis saldırısına rağmen Bakanlık önüne ulaştı. Bakanlığın önüne ulaşılması sonrası, burada yaptığı konuşmada AKP ile Memur-Sen arasında 2013 yılında olduğu gibi ikinci bir “satış sözleşmesi” imzalanacağını söyleyerek görüşmelere tepki gösteren KESK Eşbaşkanı Lami Özgen, “Aynı oyunu bugün TİS masasında tekrar hayata geçirmeye çalışıyorlar. Tüm engellemelere rağmen, kamuoyu önünde onların ikinci bir ‘satış sözleşmesini’ yapma süreçlerine müdahale edeceğiz, engelleyeceğiz, deşifre etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri, Memur-Sen ile geçici AKP hükümeti arasında imzalanacak olan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri öncesi Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi önünde bir araya gelerek, görüşmenin yapılacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) önüne yürümek isteyince polis saldırısına uğradı. “Yürüyüş yasal değil” gerekçesiyle KESK üyelerinin yürümek istediği güzergâh üzerine barikat kuran polisler, Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara ve HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan’ın da aralarında bulunduğu kitleye biber gazı sıkıp, saldırdı.

Onlarca KESK üyesi hastaneye kaldırılırken, polisin saldırısında KESK yöneticisi İlhan Yiğit ve BES şube yöneticisi Sinan Ok gözaltına da alındı.

Maruz kalınan polis saldırısına rağmen emekçiler ara sokaklardan bakanlık önüne yürümek istedi. Ancak polis, emekçilerin slogan attığı ve önlükleri olduğu gerekçesiyle bir kez daha önlerini kapatarak, barikat kurdu. Yine de yürümekte ısrar eden ve “Toplu sözleşme hakkımız grev silahımız” sloganı atan emekçiler ile polis arasında yol boyunca arbede yaşandı.

Özgen: Hükümetin TİS bağıtlama hakkı yoktur

Polisin şiddetine maruz kala kala Bakanlık önüne ulaşmayı başaran emekçiler burada açıklama yaptı. Emekçiler adına konuşan KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, “Geçici AKP hükümeti, kaos yaratmak için toplumun bütün kesimlerinin karşı karşıya getirmek istiyor. Bu savaş hükümeti, yetkisiz olmasına rağmen emekçilerin 2016-17 dönemini kapsayan ekonomik, sosyal, özlük ve mesleki haklarını TİS masasında bağıtlama hakkına sahip değildir. Bu haklar emekçilerin temel Anayasal haklarıdır. Çünkü bu hükümet geçicidir. Sadece temel zorunlu uygulamaları yerine getirir” dedi.

AKP ile yandaş konfederasyon Memur-Sen arasında tıpkı 2013 yılında olduğu gibi bir “satış sözleşmesi” imzalanması için anlaşma yapıldığı söyleyen Özgen, “Bu yüzden, bu sabah bütün olumlu ve ön açıcı tekliflerimize rağmen kolluk kuvvetlerinin engellemelerine ve anti-demokratik tutumlarına maruz kaldık. Kolluğun bu şiddetinden, Çalışma Bakanlığı ve yandaş konfederasyon KESK’ten ne kadar korktukları anlaşılıyor. Onlar dün olduğu gibi bu günde korkuyorlar. Anti-demokratik, faşizan tutumlarına, AKP’nin 13 yıllık uygulamalarına boyun eğmediğimiz gibi bu konseptlere de boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu.680x680nc-ank-03-08-15-keks-yuruyus9İkinci bir ‘satış sözleşmesine’ izin vermeyeceğiz!

Özgen, “AKP ile Memur-Sen anlaşması sonucu, 2013 yılında cumhuriyet tarihinde hiç rastlanmayan bir şekilde emekçilerin zam oranları enflasyonun altında kaldı. Emek hareketinin tarihinde AKP ve Memur-Sen bu utanç ile yaşama devam edecekler. Aynı oyunu bugün TİS masasında tekrar hayata geçirmeye çalışıyorlar. Tüm engellemelere rağmen, kamuoyu önünde onların ikinci bir ‘satış sözleşmesini’ yapma süreçlerine müdahale edeceğiz, engelleyeceğiz, deşifre etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.Konuşmasının devamında 4688 sayılı yasanın değişmesi gerektiğini ifade eden Özgen, “Bu yasa özgür TİS ve grev hakkını kapsayacak şekilde ve aynı zamanda her konfederasyonun kendi üyesi için TİS hakkını öne çıkartacak şekilde düzenlenmek zorundadır. Aksi takdirde AKP ile yandaş konfederasyon satış sözleşmesine devamedecek, çocuklarımızın geleceğini karartmaya devam edecek” dedi.

Bakanlık girişinde ‘şapka krizi’

Yaptığı konuşmasının ardından Özgen, KESK TİS Sekreteri Fatma Çetintaş, KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy ve iki sendika uzmanıyla, görüşmelere katılmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na girdi.
Üzerinde “KESK” yazılı şapkalarla Bakanlığa giren Özgen ve beraberindekilere binanın girişinde bu kez özel güvenlikler “şapkayla giremezsiniz” diyerek müdahale etmek istedi. Kısa süreli tartışmanın ardından KESK heyeti şapkalarıyla Bakanlığa girdi.

‘Emekçiye şiddet uygulayan yönetimler ayakta kalamaz’

Heyetin içeriye girmesinin ardından Bakanlık önünde bekleyen emekçiler arasında bulunan HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım da emekçilere yönelik polis şiddetine tepki gösterdi.
Yıldırım, “Kendi halkına karşı şiddet kullanan yönetimler ve rejimler ayakta duramaz. Biz de AKP yönetimine söylüyoruz; bu ülkenin emekçisine, kadınına, gencine bütün Türkiye halklarına karşı şiddet uygulayarak meşrutiyetini yitirdin. 7 Haziran’da da bu resmi olarak tescillendi. Siz Türkiye halklarına şiddet uyguladınız, ülkenin resmi güvenlik güçlerinin bu halka karşı konumlandırdınız, bu günde olduğu üzere” dedi.

Yasama döneminin başlamasıyla birlikte 4688 sayılı kanunda değişiklik yapılması için yeni yasa tasarısı hazırladıklarını da paylaşan Yıldırım, bugün de Meclis’e hükümet kurulana kadar TİS görüşmelerinin ertelenmesi ve emekçilerin 2014-2015 dönemindeki ekonomik kayıplarının telafi edilmesi için kanun tasarısı verdiklerini ifade etti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here