Anasayfa Emek KESK:13 Mart’ta sağlık ve sosyal hizmet emekçileriyle birlikte meydanlarda olacağız

KESK:13 Mart’ta sağlık ve sosyal hizmet emekçileriyle birlikte meydanlarda olacağız

Paylaş

KESK’e bağlı sendikaların genel başkanları KESK Genel Merkezi’nde bir araya gelerek, SES’in 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle aldığı bir günlük iş bırakma eylemini desteklediklerini açıkladı.

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ve KESK’e bağlı sendikaların genel başkanları KESK Genel Merkezi’nde bir araya gelerek, Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) 14 Mart Tıp Bayramı’na ilişkin bir günlük iş bırakma eylemini desteklediklerini açıkladı. Basına açıklama yapan Özgen, “Sağlıkta Dönüşüm” denen uygulamanın yurttaşın cebini ve sağlığını vurmaktan başka bir işe yaramadığını ifade etti.

Sağlıkta Dönüşüm Programı ile Sağlık Ocakları’nın tasfiye edildiğini ve Aile Hekimliği’ne geçildiğini söyleyen Özgen, Aile Hekimliği uygulamasının Türkiye gerçekliğine uymadığını ve dolayısıyla konuyu sağlık hizmetlerinin yeterince yerine getirilmediğini dile getirdi. Hastayı müşteri olarak gören piyasalaşmış sağlık sisteminin, daha fazla kar elde etmek dışında bir amacının olmadığını ifade eden Özgen, sermayenin daha fazla kar elde etmesinin sağlık emekçileri için uzun nöbetler, angarya çalışma, iş, ücret ve gelecek güvencelerinin yok edilmesi anlamına geldiğini söyledi.

13 Mart’ta herkese eşit, nitelikli, ulaşılabilir, anadilde ve parasız sağlık hakkı için SES ve sağlık alanında örgütlü sendika, oda ve derneklerin hizmet üretmeyeceğini hatırlatan Özgen, “KESK’e bağlı sendikalarımızla birlikte iş bırakma eylemini destekliyor ve her türlü katkıyı sunacağımızı belirtiyoruz. 13 Mart’ta sağlık ve sosyal hizmet emekçileriyle birlikte meydanlarda olacağız. ‘Kar, daha fazla kar’ amacına dayanan bu sistemden canı yanmış bütün yurttaşlarımızı da eylemi desteklemeye davet ediyoruz” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here