Anasayfa Emek KESK’in çağrısıyla emekçiler “iç güvenlik paketi”ne karşı yürüdüler

KESK’in çağrısıyla emekçiler “iç güvenlik paketi”ne karşı yürüdüler

Paylaş

Mecliste görüşülen ve toplumun bütün kesimlerinin eleştirilerine neden olan İç Güvenlik Paketine ilişkin tepkiler dinmiyor. Ankara, Adana ve İstanbul’da yapılan eylemlerde polis yürüyüşlere izin vermezken, eylemciler paketin geri çekilmesini istedi.

KESK’in çağrısıyla bir araya gelen ve gün boyu eylem ve etkinlik düzenleyen onlarca kitle örgütünün Meclis’te görüşülen “iç güvenlik paketi”ne karşı tepkileri sürüyor. Türkiye’nin her ilinde akşam saatlerinde KESK Genel Merkezi’nin çağrısı sonrası AKP il binalarına yürüme kararı alan emek ve meslek örgütleri ile siyasi partilerin ortak yürüyüşleri polis engeliyle karşılaşıyor.
680x680nc-ank-23-02-15-kesk-yuruyus4
Yüksel Caddesi’nde toplanarak AKP Ankara il binası önüne yürümek isteyen yüzlerce yurttaş da Konur Sokak’ın Meşrutiyet Caddesi kesişmesinde yüzlerce çevik kuvvet ekibi tarafından kurulan polis barikatıyla karşılaştı. Yürüyüş boyunca “Adalet halkların elleriyle gelecek”, “Bu paket halklara ölüm demektir” sloganları atılırken, bir yurttaşın yüzünü kapatarak elinde tuttuğu dev sapan maketi dikkat çekti. Barikat önüne kadar yürüyen kitle, yürüyüşü “yasal olmadığı” gerekçesiyle engelleyen polisin tutumunu protesto ederek, paketin bu yürüyüşleri engellemek ve toplumsal muhalefeti sindirmek amacıyla çıkarıldığı ve polisin barikatının da bu durumu gösterdiğine dikkat çekti.

Ardından Yüksel Caddesi’ne doğru yürüyen kitle burada kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada, polisin emekçilerin Anayasal hakkını gasp ettiğine vurgu yapılarak, “iç güvenlik paketi”ne karşı her gün sokaklara kitlesel bir şekilde çıkma çağrısı yapıldı.

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse ise sözün bittiği yere gelindiğini belirterek, tüm demokratik kesimleri faşizm uygulamalarını getiren güvenlik paketine karşı mücadeleye çağırdı.

Açıklamada, yarın saat 17.30’da Sakarya Meydanı’nın da pakete karşı oturma eylemi yapılacağı ve kürsü kurulacağı bilgisi verildi.

İSTANBUL
680x680nc-ist-23-02-15-kesk-guvenlik-paketi-yuruyus2
İstanbul’da da tasarı KESK, DİSK, TMMOB ve TTB üyeleri tarafından protesto edildi. Şişli Cevahir önünde bir araya gelerek yürüyüş düzenleyen grup, ” İşçi, emekçi düşmanı AKP sıkı yönetim yasanı geri çek” pankartını açarken, yürüyüşe bazı siyasi partiler de destek verdi. Emekçilerin fularlarını maske yaptığı yürüyüşte sık sık, “Faşizme karşı omuz omuza” , “Faşizme geçit vermeyeceğiz” , “AKP, yasanı al başına çal” sloganları atıldı. AKP Şişli İlçe Binası’na yürümek isteyen emekçilerin polis tarafından durdurulması üzerine yürüyüş, Mecidiyeköy Meydanı’nda sonlandırıldı. Burada ortak basın metnini okuyan KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Özev, siyasi iktidarın zaten sınırlı olan özgürlükleri kısıtlamayı hedefleyen iç güvenlik yasası ile devlet şiddetine yasal kılıf hazırlayıp sıkı yönetim uygulamalarını meşrulaştırmaya çalıştığını söyleyerek, “İç güvenlik yasasını giderek derinleşen siyasi kaos ortamdan ve iktidarın uyguladığı baskıcı, otoriter ve saldırgan politikalardan bağımsız ele almak mümkün değildir” dedi.

‘Yasa derhal geri çekilmelidir’
680x680nc-ank-23-02-15-kesk-yuruyus5
“Bu yasa ile AKP iktidarına baskılarına boyun eğmeyen, toplumun bütün örgütlü mücadeleci kesimleri açıkça tehdit edilmekte, bilinçli bir şekilde hepimize gözdağı verilmek istenmektedir” diyen Özev, benzer örneklerin ancak, faşist, baskıcı ve otoriter rejimlerde görüldüğünü dile getirdi. Özev, “iç güvenlik yasası”nın toplumu, emek ve demokrasi güçlerini sindirmeyi ve baskı altına almayı hedeflediğini, faşizmin kurumsallaşması dışında bir hedefi olmadığını ifade ederek derhal geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

MERSİN

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu AKP’ye yürüyerek protesto etti. Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen platform bileşenleri, Hastaneler Caddesi’ni trafiğe kapatarak, “İç güvenlik yasa tasarısı derhal geri çekilsin” pankartı açtı. “Sokakların yasası isyandır” ve “Özgürlük sokaktadır” dövizleri taşıyan yurttaşlar, “Ferman devletin sokaklar bizimdir” sloganları attı. AKP Mersin il binasına 50 metre mesafe uzaklıkta polis ve TOMA’larla kurulan barikatla önleri kesilen yurttaşlar, barikatın önünde açıklama yaptı. Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklama yapan SES Mersin Şube Başkanı Yusuf Bozkurt, AKP’nin paketle devlet şiddetini meşrulaştırmak istediğini ifade etti.

Yapılan açıklamanın ardından kitle sloganlar eşliğinde yürüyüşünü sonlandırdı.  (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here