Anasayfa Haber Keskin nişancılar Cizre’de toplu katliam yapmak istedi

Keskin nişancılar Cizre’de toplu katliam yapmak istedi

Paylaş

Polis ve asker saldırısında 2’si çocuk 4 kişinin yaşamını yitirdiği Cizre’de dün yaşanan katliam girişiminin detaylarını aktaran görgü tanıkları, yüksek binalar ve Garnizon Komutanlığı ile Tank Taburu’ndaki nöbet kulübelerine yerleştirilen keskin nişancıların hareket eden her şeye ateş açarak toplu katliam yapmak istediğini söylediyuksekova-diha1

Şırnak’ın Cizre ilçesinde dün polis ve asker kente adeta savaş açmış, gün boyu süren saldırılarda 2’si çocuk 4 sivil yurttaş yaşamını yitirirken birçok kişi de yaralanmıştı. Son dönemlerde Silvan, Silopi, Varto, Gever başta olmak üzere Kürdistan’ın birçok kentine gerçekleşen saldırılarda dikkat çekici noktalardan biri de, tüm bu saldırılarda keskin nişancıların sivil halkı hedef alması ve onlarca sivilin başları veya boyunlarından aldıkları kurşunlarla yaşamlarını yitirmeleri. Cizre’de dün yaşanan katliam girişiminin detaylarını aktaran görgü tanıkları, yüksek binalar ve Garnizon Komutanlığı ile Tank Taburu’ndaki nöbet kulübelerinden ateş açan keskin nişancıların toplu katliam yapmak istediğini söyledi.

Dün öğlen saatlerinde Nur Mahallesi’ndeki Garnizon Komutanlığı’na düzenlenen roketatarlı saldırı ardından özel harekat polisleri onlarca zırhlı araçla Nur Mahallesi’ne girmek istedi. Bunun üzerine hendeklerin kazıldığı mahallede öz savunma yapan gençler, polisin mahalleye girmemesi için karşı koyunca birçok noktada şiddetli çatışmalar patlak verdi. Çatışmalar sırasında Garnizon Komutanlığı ve Tank Taburu’nda bulunan ve Nur Mahallesi’ne bakan nöbet kulelerine keskin nişancılar yerleştirilirken, mahalle dört bir yandan yaylım ateşine tutuldu.

‘Tüm hakim noktalara keskin nişancılar yerleştirildi’

Mahallenin içerisinde bulunan ve Girê Evîne (Aşk Tepesi) olarak bilinen tepedeki Belediye Kültür Sanat Merkezi inşaatını hedef alan asker ve polis dakikalarca binaya ateş açtıktan sonra özel harekat polisleri zırhlı araçlarla binaya baskın düzenledi. Baskın sırasında binada çalışan 19 işçiyi yere yatıran polis daha sonra işçileri gözaltına aldı ve binanın değişik noktalarına keskin nişancılar yerleştirdi. Tüm hakim noktaları kontrol altına alan asker ve polis, Nur Mahallesi’ne aralarında uçaksavarların da olduğu silahlarla ateş açmaya başladı. Açılan ilk ateşte TEDAŞ’ta çalışan Mesut Sanrı isimli yurttaşı katleden polis, mahalle sakinlerinin zılgıt ve alkışlar eşliğinde sokaklara dökülmesi üzerine, kitlenin üzerine rastgele ateş açmaya başlayarak, evinin yakınlarında bulunan Emin Yanaş isimli 10 yaşındaki çocuğu da vurarak, katletti.

‘Sağlık emekçisi Ergen, keskin nişancılar tarafından vuruldu’

Nur Mahallesi’nin yaylım ateşine tutulduğu sıralarda polisin zırhlı araçlarla Cudi Mahallesi’ne de girmek istediği ve 7 yaşındaki Baran Çağlı isimli çocuğun zırhlı aracın çarpması sonucu devrilen bir duvarın altında kalarak can verdiği öğrenildi. Olayların kentin dört bir yanına dağılması üzerine polis saldırının dozunu arttırdı. Nur Mahallesi’ndeki evine gitmek için Botaş Caddesi’nde seyreden Eyüp Ergen (32) isimli sağlık emekçisinin aracı tarandı. Tank Taburu’nda konuşlanan keskin nişancı doğrudan sürücü koltuğundaki Ergen’i hedef alarak, kafasından vurdu. Saldırıda ağır yaralanan Ergen’i kurtarmak isteyen çevredeki yurttaşlar, 112’yi arayarak ambulans istedikten sonra aracın bulunduğu noktaya akın etti.

‘Hareket eden her şeye ateş ettiler’

Cizre Devlet Hastanesi’nden olay yerine 2 ambulans sevk edilirken, Ergen’in araçtan çıkarılmak istendiği sırada keskin nişancılar tekrar kitle ve sağlık emekçilerinin üzerine ateş açarak, Ergen’in yaşamını yitirmesine neden oldu. Olay anına tanık olan ve çalıştırdığı marketin duvarlarına onlarca mermi isabet eden mahalle sakini Yusuf Ecer, keskin nişancıların kitlenin üzerine ateş açarak, toplu katliam yapmak istediğini söyledi. Polisin hareket eden her şeyin üzerine ateş açtığını ifade eden Ecer, yaylım ateşi sırasında uzun süre çalıştırdığı markette mahsur kaldığını söyledi. Oğlunun yanına gelmek istediği sırada polis tarafından gaz bombasıyla vurularak yaralandığını belirten Ecer, “Polis ve asker burada toplu katliam yapmak için her şeyi yaptı. Biz barış dedikçe asker ve polis öldürmek için uğraşıyor. Bu zulme dur diyecek kimse yok mu ?” tepkisinde bulundu.

‘Belediye Eş Başkanı’nın evi de tarandı’

Mahalledeki ev ve araçlara onlarca mermi isabet ederken, Cizre Belediyesi Eş Başkanı Leyla İmret’in oturduğu binaya da onlarca mermi isabet etti. Olay sırasında evde bulunmayan İmret, haberi alır almaz saldırının son bulması için ilçe kaymakamını telefonla aradığını söyledi. Tüm girişimlere rağmen saldırıların sürdüğünü söyleyen İmret, yaşananların kabul edilemez olduğunu vurguladı. 4 kişinin yaşamını yitirdiği olaylarda bir çok kişi yaralanırken, çok sayıda yaralanın gözaltına alınma korkusuyla hastanelere gitmediği öğrenildi.

Öte yandan olaylarda yaşamını yitiren ve cenazeleri otopsi işlemleri İçin Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’na gönderilen 4 yurttaşın cenazesi bugün kitlesel bir törenle toprağa verilecek.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here