Anasayfa Emek KESK’li kadınlar: “Memur-Sen ve Bakanlık kadın düşmanlığında da aynı safta”

KESK’li kadınlar: “Memur-Sen ve Bakanlık kadın düşmanlığında da aynı safta”

Paylaş


ANKARA (DİHA)
– Memur-Sen ve Çalışma Bakanı’nın TİS görüşmelerinde kadın emekçilerin taleplerinin masaya gelmesinin engellenmesine tepki gösteren KESK’li kadınlar, “her yerde olmaya” devam edeceklerini söyledi. KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, ise KESK Kadın Sekreteri’ne yönelik tutumu, “Sendikal hareketin en yobaz, en cahil, en erkek, en maganda zihniyeti ile yüz yüzeyiz” sözleriyle değerlendirdi.

Çalışma Bakanlığı’nda Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) 2. tur görüşmelerinde emekçi kadınların taleplerini görüşme masasına sunmak isteyen KESK Kadın Sekteri Gülistan Atasoy’un Memur-Sen ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından engellenmesine yönelik tepkiler sürüyor. KESK’li kadınlar, KESK Genel Merkezi’nde düzenledikleri basın toplantısı ile Memur-Sen ve Bakan Çelik’in tutumunu protesto etti. KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, Memur-Sen’in kadın taleplerinin kadın sekreteri tarafından dile getirilmesine gösterdiği tahammülsüzlüğün çağdışı olduğunu ve tarihin çöplüğüne atılması gerektiğini belirtti.

‘Yobaz ve maganda zihniyeti ile karşı karşıyayız’

“Kamusal alanda onlar istese de istemese de bir kadınsal dönüşüm yaşanacak” diyen Köse, sendikal hareketin en yobaz, en cahil, en erkek, en maganda zihniyeti ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Memur-Sen’in cehaletinin, ifade edilen cümlede kendisini dışa vurduğunu ifade eden Köse, “Kamusal sendikal mücadeleyi ve bu hareketi hiç tanımadıkları kurdukları bütün cümlelerden anlamaktayız. Bu erkek zihniyetinin sizi temsil etmesine izin vermemelisiniz” sözleriyle kamuda çalışan kadın emekçilere ve Memur-Sen üyesi kadınlara seslendi. Köse, “Yeterliliğin de yetersizliğin de ne olduğunu biz kadınlar olarak sana öğreteceğiz” şeklindeki sözleriyle Memur-Sen Genel Başkanı’nı uyardı.

‘Kadınlara yönelik açık bir düşmanlık sergilenmiştir’

Dün Memur-Sen ve Bakan Çelik’in ayrımcı uygulamalarına maruz kalan KESK Genel Sekreteri Gülistan Atasoy da, Memur-Sen Başkanı’nın ve Çalışma Bakanı’nın “kadın düşmanlığı” konusunda aynı safta buluştuğunu söyledi. Erkek-devlet ve sermaye ittifakının TİS masasındaki temsilcileri olan AKP ve Memur-Sen temsilcilerinin yıllardır elbirliğiyle kadın emekçilerine yönelik sürdürdükleri cinsiyetçiliği sürdüğünü belirten Atasoy, “Sırtını emekçiye değil anti demokratik yasalara ve yönetmeliklere dayayan bu anlayış sadece KESK’li kadınlara karşı değil, tüm kadınlara yönelik açık bir düşmanlık sergilemişleridir” dedi.

‘Sözümüzü ve sesimizi birleştirelim’

Emekçi kadınlara “susmayalım” çağrısı yapan Atasoy, “Bizi yok sayan, kulak tıkayan, varlığımıza tahammül edemeyen bu anlayışa karşı sessiz kalmayalım. Sesimizi kısmaya çalışanlara kaşı kadınlar olarak susmayalım sözümüzü ve sesimizi birleştirelim” diye konuştu.

‘Alışın her yerdeyiz’

Memur-Sen Başkanı’na “Kadınların konuşmasından neden korkuyorsunuz?” sorusunu yönelten Atasoy, “Bugüne kadar hak ettiğimiz hiçbir kazanımımızı erkek merhametine sığınarak elde etmedik. Bundan sonra da kadın gücümüze, kadın emeğimize ve örgütlü kadın mücadelemize güvenerek yürüyeceğiz. Alışın her yerdeyiz” diye konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here