Anasayfa Emek KESK’ten”Suça ortak olmayacağız” bildirisi

KESK’ten”Suça ortak olmayacağız” bildirisi

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- İlk olarak 1128 akademisyen tarafından “Bu suça ortak olmayacağız” başlığıyla yayınlanan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından sonra imzacıların çoğu hakkında soruşturma ve bir kısmı ile ilgili de gözaltı ve savcılığa sevk işlemlerinin yaşanmasına yol açan bildiriye destek büyüyor.

Çeşitli örgütsel yapılar, toplumsal kesimler ve kamu oyunca tanınan kişiler, bildiriye imza atan akademisyenlerin önce toplumsal linçe sonra da haklarında soruşturmalara neden olan “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine sahip çıktı.barışiçin

KESK de “Suça ortak olmayacağız” dedi

Akademisyenler, sanatçılar, basın emekçilerinin yanı sıra KESK de verdiği ilanla “Suça ortak olamayacağız” bildirisi yayınladı. KESK Genel Merkez Yürütme Kurulu, KESK Genel Meclisi ve KESK’e bağlı sendikaların çeşitli düzeylerdeki yönetim organlarında yer alan imzacıların yayınladıkları bildiri şöyle:

Suça ortak olmayacağız

Barışa, demokrasiye ve sorunların diyalogla çözülmesine dair daha çok sesin çıkmasına, daha örgütlü bir mücadelenin yürütülmesine ekmek ve sudan daha çok ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçmekteyiz.

Bu kaygıyla hareket eden; çocuklarımızın öldürülmemesi, birlikte yaşam zemininin ortadan kaldırılmaması ve barış talebiyle “Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi” öncülüğünde kaleme alınan bildiriye yönelik linç kampanyasını ve akademisyenlerin gözaltına alınmasını kınıyor, protesto ediyoruz. Akademisyenlerin düşünce ve ifade özgürlüğü ile barış taleplerine sahip çıkıyoruz.

Bildiriye yönelik linç kampanyası ve gözaltılar düşünce ve ifade özgürlüğüne yöneliktir. Oysa “İfade özgürlüğü sadece insan hakları kataloğunda yer alan bir temel hak değil, bir toplumun vicdan, zekâ ve anlama gücüdür.” 

Savcılar barış savunucularını değil, “kandan duş almak” isteyenleri soruşturmalı, yargılamalıdır!

Demokrasi ve barış mücadelesinde katliama uğrayan, geçmişten bu yana onlarca üyesini kaybeden, büyük bedeller ödeyen ve hala da yoğun saldırılarla karşı karşıya olan Konfederasyonumuz KESK, geleceğe dair aynı kaygılarla hareket eden bilim insanları, aydınlar, emek ve demokrasi güçleriyle birlikte ve ortak mücadele anlayışını devam ettirecektir. 

Hak ihlallerine derhal son verilmeli, barış için çözüm yolları kurulmalı, bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerine girmesine, gözlemde bulunmasına ve rapor hazırlamasına olanak sağlanmalıdır.

 Anasayfa

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here