Anasayfa Haber Kıbrıs Halkı :“Ülkemizde katilleri ve bizi aşağılayan diktatörleri istemiyoruz”

Kıbrıs Halkı :“Ülkemizde katilleri ve bizi aşağılayan diktatörleri istemiyoruz”

Paylaş

Kuzey Kıbrıs Su Temin Projesi’nin açılışı bugün Mersin’de büyük bir törenle gerçekleştirilirken, Lefkoşa’da ise protesto edildi.

Açılış için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı Lefkoşa Çağlayan Park’ta toplanan demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler, elçilik önüne yürüyüşe geçerek protesto etti.

Aralarında sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin bulunduğu17 örgüt “Getirdiğin su, götürdüğün canları temizleyemez” pankartı ile Lefkoşa’da bulunan Türkiye Büyükelçiliği önünde protesto eylemi yaptı.

Ankara katliamında öldürülenler anısına yapılan 1 dakikalık saygı duruşunun ardından yapılan basın açıklamasında “Bizlere daha önce besleme diyen, her fırsatta aşağılayan bu yabancılar bugün bir kez daha bizleri aşağılamak üzere adamızda bulunuyorlar” denildi.

“Asrın projesi” olarak adlandırılan Kuzey Kıbrıs Su Temini Projesini “asrın felaketi” olarak niteledi. “Bugün burada hem yasta hem isyandayız” denilen eylemde Ankara’da katledilen insanların anısına 100 tane siyah balon havaya bırakıldı.

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, açılış töreninde yaptığı konuşmada “Bu projeye büyük emek, büyük takip ve ilgisini esirgemeyen Sayın Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Onun iradesi olmasa bu konuda hala bir sonuç almış olmazdık, bunu söylemek benim vicdan borcumdur” demişti.

Su tesisinin açılış için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Lefkoşa Çağlayan Park’ta toplanan demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler tarafından protesto edildi.

“Getirdiğin su götürdüğün canları temizleyemez” pankartı ile yürüyen kitle, AKP Hükümeti ve Erdoğan aleyhine sloganlar attı. Ankara Katliamı’nın da sık sık sloganlarla lanetlendiği eylemde, “Ülkemizde katilleri ve bizi aşağılayan diktatörleri istemiyoruz” denildi.

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Başkanı Semen Saygun’un okuduğu açıklamada  şu ifadeler kullanıldı:

  • Bugün adamızda bazı yabancılar var. Bu yabancıları misafir olarak tanımlayamayız çünkü bugün kendilerinin ev sahipliğinde Kıbrıslı Türk siyasilerin sadece davetli oldukları bir açılışı adamızda gerçekleştiriyorlar. Yani, daha önce bizlere “besleme’ diyen, her fırsatta aşağılayan bu yabancılar bugün bir kez daha bizleri aşağılamak üzere adamızda bulunuyorlar.Bu yabancıların bizlere reva gördükleri artık bizleri şaşırtmıyor. Değil bizi, kendi halklarından insanları iktidarları uğruna katledenler bunlar. Diyarbakır’da, Suruç’ta ve daha geçen hafta Ankara’da demokratik hakkını kullanıp kendisini ifade eden 100’ün üzerinde insanın bombalarla öldürülmesinden sorumlu bu yabancılar.Bugün burada hem yasta, hem de isyandayız. Öldürülen gençler ve emekçiler için yasta, bizlere ve Türkiye halklarına reva görülenler için ise isyandayız.

* Bu haberi Kuzey Kıbrıs’tan yayın yapan haber sitelerinden derledik.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here