‘Kıdem tazminatının kaldırılması Başkanlık sistemiyle gündeme getiriliyor’

Paylaş

AYŞE KURAN ‘nın haberi Kıdem tazminatının fona devredilmesini ön gören tasarının işçi kıyımına yol açacağını ve asıl amacının, “kiralık işçilik” adı altındaki köleci sistemin ortaya çıkarılması olduğunu ifade eden Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Kiralık işçiliğin önünü açan kıdem tazminatının kaldırılması meselesi, hükümetin kafasındaki başkanlık sistemiyle birlikte gündeme getirilmeye çalışılıyor” dedi.

AKP’nin Meclis’e sevk ettiği Özel İstihdam Büroları eliyle işçi kiralama adı altında köleleştirme ve yeni esnek çalışma modellerini içeren yasa tasarısı, işçi kıyımına yol açacağı tartışmaları yürütülürken, yasa tasarısıyla kıdem tazminatı fona devredilecek. İşçiyi köleleştiren yasa tasarısını reddeden DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyeleri de 22 Şubat’ta İzmir’de yürüyüş başlatarak 17 Mart’a kadar alanlarda olacak. Eylemlerini Bursa ve Gebze’de sürdürecek olan işçiler kıdem tazminatının fona devrilmesini ve özel istihdam büroları eliyle işçi kiralama adı altında köleleştirme modellerini protesto edecek. Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu, “kölelik yasası” olarak tanımlanan yasanın ne olduğunu ve yapacakları eylemlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Toplum kandırılmaya çalışılıyor’

Kıdem tazminatının işçinin temel hakkı olduğunu belirten Serdaroğlu, AKP’nin 14 yıllık iktidarı süresince işçi haklarını sömürerek, kıdem tazminatını gündeminden düşürmediğini söyledi. Serdaroğlu, AKP’nin yandaş sendikalarının ve medyasının toplumu ikna etmek için, “Yıllarca çalıştığı halde kıdem tazminatı alamayan işçiler var. Fon kurulursa alacak. Şimdi 1 yıl çalışınca kıdem tazminatı alabiliyor. Fon kurulursa 1 gün bile çalışsa alacak. İşçi kendi işten çıkarsa kıdem tazminatı alamıyor” benzeri gerekçelerle kıdem tazminatının fon tasarısına devrilmesini yararlı bir şey olarak inandırılmaya çalışıldığına dikkat çekti.

‘Şirketin iflası durumunda işçi tazminatını alamayacak’

Serdaroğlu, kıdem tazminatlarının devredilmek istendiği fon hesaplarının bireysel emeklilik şirketlerinin devlet kontrolünde olmadığını, dolayısıyla şirketin iflası durumunda işçinin tazminatını alamama riskinin yüksek olduğunu söyledi. İşçilerin kıdem tazminatının fon uygulamasıyla yarı yarıya indirileceğini dile getiren Serdaroğlu, aynı zamanda işçilerin patronlar tarafından kolayca işten çıkarılabileceğini ifade etti.

‘Ücret garanti fonu düzenlenmeli’

“Biz kıdem tazminatının hiçbir şekilde, fon tasarısının içerisinde bireysel emeklilik hesabı üzerinden değerlendirilmesini istemiyoruz” diyen Serdaroğlu, devletin işçi haklarını güvencesi altına alması ve tazminatsız işten çıkarılmanın yolunu açan yasa tasarılarının meclisten geçirmemesi gerektiğini vurguladı. Serdaroğlu, “Ücret garanti fonu düzenlenmeli. Ve bir yılını doldurmayan işçilerin de kıdem tazminatı hakkına kazanabilmeleri, yasayla düzenlenmeli” dedi.

‘Kıdem tazminatının asıl öznesi işçiler’

Kıdem tazminatının asıl öznesinin işçiler olduğunu ifade eden Serdaroğlu, “Devlet kıdem tazminatlarını açıklarını kapatmak ve başka alanlarda kullanmak için parasal bir kaynak olarak değerlendirilmek istiyor. Şu an işsizlik sigortasında yaklaşık 100 milyar var. Bunun bugüne kadar sadece yüzde 10’u kullanılmış. Yüzde 90’ı ise, devlet tahayyülünde olduğu söyleniyor ki onun da sağlıklı bir şekilde değerlendirilmediğini düşünüyoruz” diye konuştu.

‘Kiralık işçilik, köleci sistemi ortaya çıkaracak’

Serdaroğlu, işçi kıyımına yol açacak bu düzenlemenin asıl amacının ise hem “kiralık işçilik” adı altındaki köleci sistemin ortaya çıkarılması hem de yarı zamanlı esnek çalışma biçimleriyle sermayenin sömürü sisteminin yoğunlaşması olduğunu belirtti. Serdaroğlu, “Eğer bu kararlar mecliste yasalaşırsa, Türkiye aslında 300 yıl önceki, kölecilik versiyonunu yaşamış olacak. Tamamen esnek bir düzen içerisinde sermayenin istediği iş ve emek piyasasının sermayenin istediği gibi düzenlenmesine yol açıyor” ifadesinde bulundu.

‘DİSK’e bağlı tüm sendikalara yönelik baskı yoğunlaşacak’

Çalışma Bakanlığı’nın tüm birimlerine randevu talebinde bulunduklarını ancak kendilerine randevu verilmediği bilgisini veren Serdaroğlu, “DİSK’in ilk gün Çalışma Bakanlığı’na yapılan protestolar DİSK’e bağlı tüm sendikalara yönelik baskıyı daha yoğun bir şekilde ortaya çıkaracak. Bunu Reno’dan başlattılar. Bizi bunu görüyoruz” dedi.

‘Saldırı püskürtülmeli’

Serdaroğlu, tüm sendikalara işçi haklarına sahip çıkmaları için çağrıda bulunarak, “Kitlesel mitinglere açıklamalara katılım olmalı ve bu saldırı püskürtmelidir. Bir takım tezgahların oynandığını görüyoruz. Kiralık işçiliği alelacele çıkarıp, kıdem tazminatını hükümetin kafasındaki başkanlık sistemiyle birlikte referandum konusu gündeme getirilmeye çalışılıyor” diye konuştu. diha

Paylaş

1 Yorum

  1. BUGÜNE KADAR HİÇ BİR SENDİKA GELİP DE İŞÇİYE ” BİR DERDİN Mİ VAR ? ”DİYE SORMAMIŞTIR. SENDİKA TÜM İŞÇİ KESİMİ TAZMİNATLARINI ALABİLİYOR DİYEMEZ. BUNU SENDİKALAR ÇOK İYİ BİLİYOR. BİRÇOK ŞİRKET GİRDİ ÇIKTI YAPARAK TAZMİNATLARINI ORTADAN KALDIRDIKLARINI SENDİKA DENEN İŞE YARAMAZ KURUMLAR ÇOK İYİ BİLİRLER .HİÇ KİMSEYE AHKAM KESMEYİN. SAMİMİYETLE SÖYLÜYORUM: BENİM YİYEMİYECEĞİM TAZMİNATI İŞVEREN DEĞİL DEVLET YESİN HELAL OLSUN. TAZMİNAT FONU YÜRÜRLÜĞE GİRERSE SENDİKACILIK ORTADAN KALKAR ZATEN BİR İŞE YARADIKLARI DA YOK İŞVERENDEN YANA OLAN SENDİKALARI DA LANETLİYORUM

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here