Anasayfa Emek Kıdem tazminatlarının gasp edilmesinde geri sayım başladı.

Kıdem tazminatlarının gasp edilmesinde geri sayım başladı.

Paylaş

Özgürlükçü Sol : Kıdem tazminatında önemli gelişme! Bakan az önce açıkladı.

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kıdem tazminatıyla ilgili teknik çalışmaların tamamlandığını açıkladı. Yeni düzenleme EKK’da tartışıldıktan sonra sendikalarla görüşülecek. Kıdem tazminatı konusunda Avusturya modeli üzerinde duruluyor.

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kıdem tazminatıyla ilgili bakanlıkta gazetecilerin sorularını yanıtladı.Hürriyet gazetesinin haberine göre

İşte Müezzinoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

İşçinni aleyhine gelişiyor. Bu son derece net. Bu tabloyu kimsenin görmemezlikten gelme hakkı yok. Uzun süredir bu tablo en ideal şekilde yalnız çalışanın yüzde 20’si yüzde 25’i bu en ideali. Yüzde 80’lik bir kitle tamamen mağdur. Bu kitlenin tamamen mağdur olduğunu gördüğümüz bunu iş veren görüyor. Sendika görüyor. Bunun bedelini çalışan insan ödüyor. Ana sorunu böyle görmek lazım. 10 milyonun mağdur olduğu bir sisteme daha çok rıza mı göstereceğiz.

Buraya güvenceli olacak. Hakkaniyetli olacak. Şeffaf olacak sürdürülebilir olacak. Bütün ana parametreleri binanın ana kolonları gibi işçi kardeşlerimizin alın terini koruyacak şekilde şekillendirmeye çalışıyoruz. Teknik çalışmaları dün itibariyle tamamladık. dedi

Avusturya modeli
Kıdem tazminatı ile ilgili olarak Avusturya modeli bakanın açıklaması ile yine gündeme geldi . Ön görülen bu model çok ciddi hak kayıplarına yol açacak. Ancak hem Çalışma Bakanlığı, hem de işverenler bu modeli topluma benimsetmeye çalışıyorlar

Avusturya’da iki tane kıdem tazminatı hesabı var; birincisi eski model, ikincisi ise 2003 yılından sonra işe başlayanları ilgilendiren yeni model. Viyana İşçi Odası Çalışma Hukuku Danışmanı Kadim Ülker’in verdiği bilgiler ışığında yeni Avusturya modeli ile Türkiye’deki sistemin karşılaştırılması ve hak kayıpları şöyle:

 

Avusturya’daki modelde işçilerin kıdem tazminatı ödentisi bir fonda birikiyor. İşveren bu fona her ay işçi ücretinin yüzde 1.53’ü kadar bir prim yatırıyor. Türkiye’de ise, on iki aya bir aylık ücret dikkate alındığında bu oran yüzde 8.3’dür.

Çalışan, en az 3 yıl çalıştıktan sonra iş akdi işveren tarafından feshedilirse fonda biriken parasını alabiliyor. Türkiye’de ise 3 yıl değil, 1 yıl çalışıp işten çıkarılırsa kıdem tazminatı hakkına sahip.

Avusturya’daki eski sistemde 25 yıl çalışınca 12 aylık bir kıdem tazminatına hak kazanılırken yeni sistemde ancak 35 yıl çalışıldıktan sonra 12 aylık bir tazminata hak kazanılıyor. Türkiye de ise, 25 yıllık çalışmanın karşılığı 25 aylık kıdem tazminatı, 35 yıllık çalışmanın karşılığı da 35 aylık kıdem tazminatı.

Avusturya’da fonun idari masrafları, kıdem tazminatı hesabından kesiliyor. Türkiye’de ise kıdem tazminatından her hangi bir k esinti yok sadece binde 5’lik bir damga vergisi alınıyor.

Avusturya’daki işveren kıdem tazminatı ödeyinceye kadar fondaki parayı değerlendirebiliyor. Türkiye’de böyle bir uygulama yok.

Öte yandan Çalışma Bakanlığı, “işçilerin yüzde 86’sının kıdem tazminatını alamadığını belirterek işçi yararına bir düzenleme yapmak istediğini” önü sürüyor. Bu görüşe karşı DİSK’in yanıtı ise şöyle:

“Eğer amaç ‘kıdem tazminatı alamayan işçilerin alabilmesi’ ise modelin değiştirilmesi ve ‘fon’ ya da ’sandık’ kurulması gibi karmaşık bir yola girmeye gerek yoktur. Mevcut yasaya bir cümle eklenerek, bir yılın altında çalışanlara da kıdem tazminatı ödenmesi sağlanmalıdır.

Ayrıca iflas nedeniyle ödenmeyen kıdem tazminatını devletin ödemesi ve işverenden haciz yoluyla tahsili etmesi hükmü getirilmelidir. İşverenin iflas halinde bankaların ve devletin alacakları öncelikli olmamalı, tam aksine işçilerin alacaklarının ödenmesinin öncelikli ve imtiyazlı hale getirilmesi sağlanmalıdır. Kıdem tazminatı ödemeyen işverenlere de ağır yaptırımlar getirilmelidir.”

Hükümetin gündemine Ankara Sanayi Odası getirdi

 

Kıdem Tazminatı’nda Avusturya Modeli’ni, yeni sistem arayışındaki hükümetin gündemine Ankara Sanayi Odası getirdi. ASO’nun ülke örneklerini bizzat o ülkelerde inceleyerek oluşturduğu rapor, Çalışma Bakanlığı’na sunulmuştu. Avusturya, Türkiye’ye benzer bir kıdem tazminatı sisteminden 2003 yılında yapılan reform yasasıyla yeni bir sisteme geçmişti. Avusturya’da eski sisteme göre 3-5 yıl çalışanlara 2 aylık, 5-10 yıl çalışanlara 3 aylık, 10-15 yıl çalışanlara 4 aylık, 15-20 yıl çalışanlara 6 aylık, 20-25 yıl çalışanlara 9 aylık ve 25 yıldan fazla çalışanlara ise 12 aylık ücret tutarında Kıdem Tazminatı ödeniyordu. Yapılan reformla kıdem tazminatı sistemi tamamen değiştirilerek, işverenin belirli periyodlarla ödediği paranın bir fon tarafından yönetilmesi kararlaştırıldı. Avusturya’da çalışanların kıdem tazminatları bir havuzda değil, kendileri adına açılan bir hesapta birikiyor ve değerlendiriliyor. Böylece işçinin hesabında biriken fona devlet ve işverenler dokunamıyor. Avusturya modelinde her ay işçi ücretlerinin yüzde 1.5377’si olarak belirlenen prim, Kıdem Tazminatı fonu’na aktarılıyor.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here