Anasayfa Haber Kılıçdaroğlu :AKP döneminde kadına yönelik şiddet tavan yaptı.

Kılıçdaroğlu :AKP döneminde kadına yönelik şiddet tavan yaptı.

Paylaş

CHP Grup toplantısı siyah takım elbise giyen ve siyah kravat takan Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun çağrısı ile Özgecan için saygı duruşuyla başladı. Grup toplantısına Ali İsmail Korkmaz ve Berkin Elvan’ın babası ile, emniyet görevlileri tarafından öldürülen gençlerin yakınları da katıldı.

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Özgecan cinayeti üzerinden idam tartışmaları başlatılmasına tepki göstererek, “Ölümü unuttuk nasıl ceza vereceğimizi tartışıyoruz” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, polis tarafından öldürülen gençlerin ailelerini işaret ederek, “Yetkiyi az bulmuşlar daha fazlasını istiyorlar. Getirsinler bakalım, engellemek için herşeyi yapacağız” dedi.

16371939620_11de96fb87_z

Partisinin grup toplantısında Mersinde katledilen Özgecan Aslan cinayetine tepki gösteren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Ölümü unuttuk, nasıl ceza vereceğiz onu tartışıyoruz” sözleriyle tartışmaları eleştirdi. Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan’ın babalarının da katıldığı CHP grubunda Kılıçdaroğlu, siyah takım elbise giyerek ve siyah kravat taktı. Özgecan Aslan ve şiddet nedeniyle hayatını kaybeden kadınlar için saygı duruşu yapılan grup toplantısında polis şiddetiyle öldürülen çocukların fotoğrafları ve “iç Güvenlik Yasasına hayır”, “Polis devletine hayır” yazan pankartlar açıldı. CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak ise “Kadın Katliamı Var” yazılı yaka kartı taşıdı. Konuşmasında Özgecan katliamına değinen Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Ölümü unuttuk, nasıl ceza vereceğiz onu tartışıyoruz. Asıl tartışmamız gereken konu; bu olayları nasıl engelleriz? Tutturmuşlar ‘idam mı olsun, başka bir şey mi olsun?’ İdam olsa ne olur? Sorun çözülecek mi? Bu bir kişinin olayı değil. Türkiye nefes alamaz durumda. Yarı açık cezaevine döndürüldü Türkiye. Şöyle bir gerçeği oturup, bu milletin önünde rahat, rahat tartıştık mı? Kadına gerekli önemi verdik mi? Desteği verdik mi? Acılarına, sevincine ortak olduk mu? Oturup düşündüler ve söylediler, kadın kaç çocuk doğuracak. Birisi karar verecek. Nasıl doğum yapacak? Ona da karar verecekler. Nasıl giyinecek? Ona da karar verecekler. Sokağa hamile kadın çıkmasın. Ona da karar verecekler. Kadın gülmesin. Ona da karar verecekler. Eğer siz bunu toplumun belleğine şırınga eder, beslerseniz bu tür cinayetleri engelleyemezsiniz. Türkiye’nin gerçeği budur.”

‘AKP döneminde kadına yönelik şiddet tavan yaptı’

AKP iktidarı döneminde kadına yönelik artan şiddet ve öldürme verilerini de paylaşan Kılıçdaroğlu, “‘Bizde böyle bir istatistik yok’ diyor AKP’li bakanlar. Bereket versin bu ülkenin sivil toplum örgütleri, insan haklarından sorumlu dernekleri var. Onlar bu gerçekleri kamuoyuyla paylaşıyorlar. Kadına yönelik şiddet yüzde bin 400 arttı” diye konuştu.

TBMM CHP GRUP TOPLANTISI

‘Verilen yetkiyi az buluyorlar’

Grup salonunda şiddet sonucu çocuklarını kaybeden aileler bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Sadece CHP’lilerin değil, bu ülkenin demokrat, yurtsever, namuslu bütün yurttaşları sizin arkanızdadır. 2007’den bu yana 183 kişi hayatını polis kurşunuyla kaybetti. Neden 183 çocuğumuz hayatını kaybetsin? Adam öldürmek için değil, kişinin hayatını güvenceye almak için polis vardır. Polisin varlık nedeni budur” dedi. İç Güvenlik Paketine de sert tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “‘Geçireceğiz’ diyorlar. Niçin? Verilen yetki az, biraz daha yetki verelim’ diye. Gelsin bakalım. Hep beraber göreceğiz. Biz üzerimize düşen görevi parlamentoda yapacağız. Ne gerekiyorsa onu yapacağız. Parlamentonun içtüzüğü bize hangi yetkileri veriyorsa bütün yetkileri sonuna kadar kullanacağız” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here