Anasayfa Emek Kim ki ”Milli güvenlik” Gerekçesi ile emekçinin hak grevini yasaklıyorsa işçi düşmanıdır....

Kim ki ”Milli güvenlik” Gerekçesi ile emekçinin hak grevini yasaklıyorsa işçi düşmanıdır. Sermaye yandaşıdır… Özeti faşisttir.

Paylaş

İSTANBUL (DİHA) – Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, başlatmış oldukları greve ilişkin Bakanlar Kurulu’nun aldığı durdurma kararına tepki göstererek, bu kararın mücadele azimlerini güçlendirdiğini ve sonuçlarından kendilerinin değil işçilerin haklarını gasp eden AKP hükümeti ile MESS’in sorumlu olacağını belirtti.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, başlatmış oldukları grevin Bakanlar Kurulu tarafından “milli güvenlik” gerekçesinin öne sürülerek durdurma kararı almasını yaptıkları yazılı açıklama ile protesto etti. Bakanlar Kurulu’nın bugün almış olduğu işçilerin grev hakkının ortadan kaldırılması kararıyla bir kez daha sermaye ile işçiler arasında kimden yana olduğunu ortaya koyduğunun belirtildiği açıklamada, Bakanlar Kurulunun bu kararının “milli güvenlik” denilen şeyin gerçekte sermayenin güvenliğinden başka bir şey olmadığı ve Bakanlar Kurulu’nun gerçekte sermayenin bir kurulu olarak hizmet verdiğinin açık kanıtı olduğu belirtildi.

‘Bedeli ne olursa olsun onu ödemeye hazırız’

Kendilerine dayatılan ücret zamlarını ve çalışma koşullarını kabul etmeyen on binlerce metal işçisinin grev yolu ile hak arayışının ertelenmediği ortadan kalktığı vurgulanan açıklamada, “Bakanlar Kurulu’nun kararı, Danıştay tarafından iptal edilmedikçe yeniden grev başlayamaz. Bu nedenle erteleme değil hak gaspı söz konusudur. Bugüne kadar sermaye ve sarı sendikanın işbirliği yolu ile mücadeleleri engellenmeye çalışılan metal işçilerin mücadelesi, bu kez de hükümetin bu ikiliye verdiği destekle ezilmeye çalışılmaktadır. Birleşik Metal-İş Sendikası ve üyeleri grev kararı aldıkları zaman bir şeyin altını kalın çizgilerle çizmişlerdir: Bedeli ne olursa olsun onu ödemeye hazırız” denildi.

‘Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz’

Her türlü olasılığı düşünerek grev kararı alındığı aktarılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Grev hakkını gasp eden bir hükümetin belirleyeceği hiçbir arabulucuyla ve işçilerin hak mücadelesine saygı göstermeyi öğrenemeyen sermaye örgütüyle bu süreçte aynı masaya oturmayacağız. Grevin durdurulması kararının işçilerin mücadelesini engelleyerek işyerlerine barış getireceğini sananlar yanılıyorlar. Aksine bu karar mücadele azmimizi bilemiştir.

Arabulucu değil hakkımızı istiyoruz. Alıncaya kadar üretimden gelen gücümüz de dahil meşru mücadele yöntemlerini kullanmaya devam edeceğiz. Bu karar bizi rahatsız ettiği gibi, bu kararla rahatlamayı umanlar da rahatsız olacak. Üstelik misliyle. Sonuçlardan biz sorumlu değiliz. Sorumlu olanlar hakkımızı gasp edenler yani AKP iktidarı ve dağılmaya başlayan sermaye örgütü MESS’tir. MESS üyesi işverenler şunu iyi anlasınlar, İşbirlikçi ve dayatmacı düzen ortadan kalkmadıkça bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.”

(st/pu)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here