Anasayfa Haber Kim zihinsel engelli ? Polise taş attığı gerekçesiyle tutuklanan yüzde 50 zihinsel...

Kim zihinsel engelli ? Polise taş attığı gerekçesiyle tutuklanan yüzde 50 zihinsel engelli Suat Çelik isimli gencin cezası Yargıtay tarafından onandı.

Paylaş

BATMAN (DİHA) -Batman’da 2011 yılında BDP’nin organize ettiği bir yürüyüşte polise taş attığı gerekçesiyle tutuklanan ve hakkında 3,5 yıl hapis cezası istenen yüzde 50 zihinsel engelli Suat Çelik isimli gencin cezası Yargıtay tarafından onandı.

Batman’da katıldığı bir yürüyüşte polise taş attığı gerekçesiyle tutuklanan Suat Çelik (20) adlı zihinsel engelli bir genç, “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla hapis cezasına çarptırıldı. 2011 yılında BDP’nin organize ettiği bir yürüyüşe katılan zihinsel engelli genç, polisin müdahalesi sonrası çıkan olaylarda polise taş attığı gerekçesiyle olaylar sırasında yakalanarak sonrasında çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. “Örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla hakkında dava açıldı. Cezaevinde 6 ay tutuklu kalan Çelik, kendisiyle ilgili 9 ayrı kurum tarafından verilmiş yüzde 50 zihinsel engelli raporlarının Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nce incelemesi sonrası tahliye edilmişti.

Ancak yargılandığı Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Çelik hakkında tamamlanan yargılama sonucunda 3,5 yıl hapis cezası verdi. Cezayı duyan zihinsel engelli genç, 15 gün önce evden kaçtı.

Yargıtay’ın kararına tepki gösteren Çelik’ın babası Ali İhsan Çelik, oğlunun zihinsel engeli olduğundan dolayı cezaevinde kalmayacağını dile getirerek, cezanın bozulmasını istedi.

‘6 rapora rağmen yine suçlu gördüler’

Adil Tıp Kurumu’ndan alınan rapora göre; oğlunun yüzde 50 zihinsel engeli olduğunu belirten Çelik, “Devletin gözünde herkes suçlu. Elimizde 6 rapor var. Bakırköy Hastanesi, Bölge Devlet Hastanesi, Ankara Cebeci Hastanesi, İstanbul Araştırma ve İnceleme Hastanesi’nden alınan raporlar var; ancak bu raporlara rağmen oğlumun ceza onandı” diye konuştu.

Çelik’in avukatı Semra Balyan, kararın yeniden gözden geçirilmesi için mahkemeye başvurduklarını dile getirerek, “Suat Çelik zihinsel engeli olduğu için cezaevi şartlarında kalmaz. Bundan dolayı Yargıtay’ın kararı yeniden gözden geçirmesi için başvur yaptık. Ancak bir şeyin değişeceğine dair bir inancımız yok” ifadesinde bulundu.

Paylaş

1 Yorum

  1. Haberi baştan sona okumaya gerek duymadım, haber başlığı yeterli ip ucu veriyor. Başka bir şey söylemek ve bir izlenimimi aktarmak istedim. Dikkat ettim, sokak köpekleri de üniformalı gördüklerinde havlıyorlar, küçük çocuklar ise ağlıyor. Özellikle Gezi’den sonra daha sık görülür oldu. Ayrıca ve mesela hayvanlar, depremden önce huzursuz olurlarmış. Akıl hastaları, çocuklar ve hayvanlarda ortak olan ne? Tamam, zihin ve zeka yoksunluğunu biliyoruz ama galiba yaklaşmakta olan kötü, zararlı ve tehlikelinin yaydığı negatif enerjiyi his ettiren esrarengiz bir yetenekleri var. Empati / antipati diyalektiği mi?

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here