KİRLİ PAZARLIK…

Paylaş

Türkiye’deki mültecilerin durumunu ve AB ile yapılan pazarlıkları değerlendiren Mülteci Der Yöneticisi İrem Somer, ‘Avrupa mültecileri dışarıda tutma isteği nedeniyle Türkiye’ye çok taviz veriyor, Türkiye’de bunu bir pazarlık kozu olarak kullanıyor. Buna kısaca kirli pazarlık diyorum’ dedi

 Ortadoğu’daki savaş nedeniyle ülkelerini zorunlu olarak terk ederek Türkiye’ye gelen mülteciler, yeterli ve sağlıklı koşullar sağlanamadığı için Avrupa ülkelerine gitmek istiyor. Türkiye’den Avrupa’ya düzensiz geçişin merkezi haline gelen Ege Denizi her gün bir mülteci dramına sahne olurken, Avrupa ülkelerine geçmek için umut tacirlerinin eline düşen yüzlerce mülteci ise denizde boğularak veya donarak yaşamını yitiriyor. Son dönemde Türkiye ile AB arasında siyasi bir pazarlığa dönüşen, AB’nin Türkiye’ye karşı tavizler verdiği mülteci sorununa ilişkin yapılan zirvenin anlaşma ile sonuçlandığı iddia edildi.

Mültecilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Mülteci Der) Yöneticisi İrem Somer, Türkiye’deki mültecilerin durumunu ve yapılan pazarlıkları değerlendirdi.

Türkiye’de insan onuruna yakışan hayat yok…

Somer, mültecilerin Türkiye’de insan onuruna yakışır bir hayat bulamadıklarını ve bu nedenle Türkiye’yi terk etmek istediklerini belirterek, ” Suriyeli çocuk işçiler, erken yaşta evliliğe zorlanan çocuklar, kadınların fuhuşa zorlanması, zorla yaptırılan ‘gönüllü geri dönüş’lerden, keyfi idari gözetimden bahsediyorsak, bu kişilerin burada çok da etkili bir koruma bulduklarını söyleyemeyiz” dedi. Sağlık ve eğitim gibi haklarına erişimde mültecilerin ciddi sorunlar yaşadığının altını çizen Somer, “Özellikle sağlık ve eğitim konusunda verilen haklar mevcut olsa da bu haklara etkili erişimde birçok sorunlar yaşanmakta. Zaten ülkelerindeki savaşlardan kaçıp gelen ve ülkelerinde hiçbir ışık göremeyen mülteciler, bu bahsedilen nedenlerden ötürü Türkiye’de de hiçbir ışık göremiyorlar ve gelecekleri için daha iyi olacaklarına inandıkları AB ülkelerine gitmek istiyorlar” diye konuştu.

Kirli pazarlık diyoruz…

Mültecilerin Türkiye’de bir pazarlık kozu olarak kullanıldığını vurgulayan Somer, “Uluslar arası camianın görevi zaten sorumluluk paylaşmaktır. Geç kalınmış bir sorumluluk paylaşımı var. Üç yıl için 3 milyar EURO var olan yapısal sorunlara çözüm olmaya yetmeyecek gibi duruyor. Avrupa mültecileri dışarıda tutma isteği nedeniyle Türkiye’ye çok taviz veriyor, Türkiye’de bunu bir pazarlık kozu olarak kullanıyor. Buna kısaca kirli pazarlık diyorum” dedi.

Mülteci hakları verilmeli…

Mülteci sorununda çözüm için mülteci haklarının tanınması ve etkili bir güvenlik sağlanması gerektiğinin altını çizen Somer, şunları söyledi: “Etkili bir güvenlik sağlanmalı, haklar tanınmalı ve bu haklara saygı gösterilmeli ve gerekli hizmetler sağlanmalıdır. Ülkelerin kapasitesi yetmediği zaman da uluslararası camia hem finansal olarak hem de ülkelerine mültecilerin yerleştirilmesini kabul ederek destek sağlamalıdır.”

(DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here