Anasayfa Ekoloji Kırmızı benekli alabalık yok oluyor

Kırmızı benekli alabalık yok oluyor

Paylaş

Çatak ilçesine bağlı Sotkin Çayı, Xaviştan Çayı ve Çatak Çayı’nda yaşayan kırmızı benekli alabalıkların nesli son yıllarda artan kaçak avlanma yüzünden tehlike altında. Türkiye genelinde avlanması kesinlikle yasak olan kırmızı benekli alabalıklar özellikle bahar ayının gelmesiyle birlikte kaçak avcıların hedefi olurken, ilçede yaşayan duyarlı yurttaşlar kaçak avlanmaya karşı seferber oldu.

Van’ın Çatak ilçesinde her yıl neslinin korunmasına yönelik adına festivaller düzenlenen kırmızı benekli alabalıklar kaçak avcılar tarafından yok ediliyor. İçinde barındırdığı birçok çayda bulanan kırmızı benekli alabalıklarıyla tanınan Çatak ilçesinde, nesli tükenme tehlikesi altında olan kırmızı benekli alabalıkların Türkiye ve Kürdistan’da avlanması kesinlikle yasak olmasına rağmen avlanmanın önüne geçilemiyor. Bölgede sadece Bahçesaray (Mîks) ve Çatak ilçesinde bulanan Sotkin Çayı, Xaviştan Çayı ve Çatak Çayı gibi akarsularda yaşayan kırmızı benekli alabalıklar koruma altında olmasına rağmen aşırı avlanmadan kaynaklı yok oluyor.

680x680nc-v-16-04-15-kirmizi-benekli-alabalik-yok-oluyor4

Aşırı avlanma büyük tehdit

Bahar ayının gelmesiyle birlikte eriyen kar sularıyla yükselen çaylarda kaçak avcılığın arttığını dile getiren Tayip Balka isimli ilçe sakini, ülkede sadece birkaç akarsuda yaşabilen kırmızı benekli alabalıkların yasak olması dikkate alınmadan avlanarak yok edildiğini belirtti. Kaçak avcılar tarafından gece ışık kullanılarak zıpkın ile anaç balıkların avlandığına dikkat çeken Balka, balık neslinin tükenmesine yol açan tırıvırı gibi avlanma yöntemlerinin bölgede çok yaygın olduğuna dikkat çekti. Geçmişte akarsularda çıplak gözle yüzlerce kırmızı benekli alabalığın rahat bir biçimde görünebilindiği hatırlatmasında bulunan Balka, aşırı avlanmadan kaynaklı artık akarsularda neredeyse hiç kırmızı benekli alabalık kalmadığına vurgu yaptı.

Kırmızı benekli alabalıklar hızla yok oluyor

Özellikle dışarıdan gelen birçok kaçak avcı tarafından ağ, tırıvırı ve gece ışığı kullanılarak yapılan avlanmaların arttığına dikkat çeken Balka, halk olarak kaçak avlanmanın önüne geçebilme adına mücadele ettiklerini fakat bunu başaramadıklarını dile getirdi. Balka, “Bu akarsularda sürü halinde dolaşan kırmızı benekli alabalıklardan şimdi bir tane bile göremiyoruz. Avcıların sulara atıp gittikleri ağlar, suların hızla kirlenmesi, heyelan ve sel suları yüzünden kırmızı benekli alabalıklar zaten hızla yok oluyordu. Bu etkenler yetmezmiş gibi birde kaçak avcılar tarafından yapılan aşırı avlanmaların önüne geçilemiyor. Devlet bu konuda denetimleri arttırmalı ve caydırıcı cezalar vermeli. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde artık bu akarsularda çok üzücü ama kırmızı benekli alabalık kalmayacak” ifadelerinde bulundu.

Kaçak avlanmanın önüne geçmek için ilçede bulanan Çatak Belediyesine ait zabıta ekipleri tarafından denetimler sıklaştırılırken, halkın yıl boyu avlanması kesinlikle yasak olan kırmızı benekli alabalıklara sahip çıkması gerektiği çağrısı yenilendi. dih

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here