Anasayfa Kültür-Sanat KIRMIZI SAKALLI TOPAL KARINCA  

KIRMIZI SAKALLI TOPAL KARINCA  

Paylaş

 

Onunla ilk karşılaşmamız Filler Sultanı’yla oldu.Sonraları kafamın içinde fillerle karıncalar savaşıp durdu.Gerçi hala savaşıyorlar.

Amcam ilkokul öğretmeniydi. 1979 yılında cezaevine girdiğini hayal meyal hatırlıyorum .Dört yıl sonra çıkınca ,bir süre kadar bizimle kaldı.Okumuş- yazmış yani tahsilli olduğundan ,babamlar onu tarla işlerinde çalıştırmadılar .O da, çoğu vaktini evde benimle birlikte geçirirdi.Evimizde her zaman odası hazırdı.Oradan pek dışarı çıkmazdı.Bazen odaya girdiğimde bana okumam için çeşitli kitaplar veriyordu.Bunlardan iki tanesini unutamıyorum ;biri Kelile ve Dimne ,diğeri ise Filler Sultanı.O gittikten sonra daha çok okudum ikisini de.Zaten ikisi de aynı geldi bana.Beydaba’nın güvercinleriyle Yaşar Kemal’in karıncaları zamanla arkadaş oldular.Filler Sultanı’nındaki “ Kırmızı Sakallı Topal Karınca “hiç aklımdan çıkmadı.Hatta onu bazı zamanlar amcama benzettim.

zBK972710KY630_250

Amcam daha sonra kayboldu.On bir yıl haber alamadık.Bir gün İstanbul’da olduğunu duydum.Uzun uğraşlar sonucu onu buldum.Bir üst geçitte ,oradan geçen liman işçilerine  çorap,anahtarlık,bere …gibi şeyler satıyordu.Hala satıyor.

Bense “ Kırmızı Sakallı Topal Karınca “yı tanıdıktan sonra,o vakitler  TRT’de yayınlanan Amerikan FilmlerindeKovboylara karşı  Kızılderililer’i  destekledim.Kış olimpiyatlarında  SSCB’yi,üç adım atlamada Kübalı atletleri tuttum.

Sonra, sonrası malum aşık oldum.İnce Memed’le  tanışmam da bu anlara denk geldi.Onun o isyankar ve gür sesi ,babamdan dinlediğim türkülere benziyordu.O yanık türküleri babamla ,İnce Memed bazen  traktörün üstünde ovada ,bazen yürüyerek dağda  söylediler.Hala söylüyorlar. Şimdi ben ,her türkü dinlediğimde ikisini hatırlıyorum.

yasarkemaleserleri2_1401

Gelelim  tekrar Filler Sultanı ve Kırmızı Sakallı Topal Karınca’ya.Geçenlerde yedinci sınıfa giden oğlumun elinde gördüm…

Kemal Sağlam

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here