Anasayfa Haber Kışanak: 90’lı Yılları Bir Daha Yaşamayacağız

Kışanak: 90’lı Yılları Bir Daha Yaşamayacağız

Paylaş

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Sur Belediyesi Eş Başkanı Seyit Narin, Fatma Şık Barut ile Silvan Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Bodakçı ve Melikşah Teke’nin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Anlı: Çözüm sürecinde ısrarcıyız

Sur Belediyesi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, devletin bölgede polis, asker, güvenlik, baskı unsuru ve insanların özgürlüğünden mahrum edilmesinin karşılığı haline geldiğine dikkat çekti.

Halkın kendi iradesiyle göreve getirdiği kurumların baskı altında olduğuna dikkat çeken Anlı şöyle konuştu:

“Özgürlüğümüzü, güvenliğimizi sizlerin eline emanet etmeyeceğiz. Artık buna bir son verilmesi gerekiyor. Hiçbir insanın zarar görmemesi, sürecin diyalog ve çözüm sürecine evrilmesi için çaba harcıyoruz. Bu çabamızda da sonuna kadar ısrarcıyız.”

Kışanak: Bir halkın onuruyla bu kadar oynanmaz

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, 90’lı yıllara geri dönülmemesi için Türkiye kamuoyuna şöyle seslendi:

“Lütfen 90’lı yıllarda yaşanan hataya bir kez daha düşmeyin. Gözünüzü kulağınızı burada yaşananlara kapatmayın. Biat etmiş medyanın servis ettiği yalanlarla Türkiye lütfen yönetilmesin. Cesur gazeteciler, cesur aydınlar, gerçeği gören yazarlara ihtiyacımız var. Gerçekleri öldürdüğünüz an bu ülkede diktatörlük, otoriter rejim, başını alıp gidecektir ve bunun mağduru da sadece ve sadece Kürtler olmayacaktır.

“Yüzde 85 oy alarak, halkın temsilcisi haline gelmiş insanlara bu hakareti, bu hukuksuzluğu yapmak kimin haddinedir, bunun hesabını verecekler. Varto’da sokak ortasında çıplak bedeni sürüklenen kadının hesabını verecekler. Bu alçaklığı yapana hesap sormayan devlet, gelir benim belediye başkanımı gözaltına alırsa, bende özerklik ilan ederim tabii ki. Bir halkın onuruyla bu kadar oynanamaz. Bu halkın özerklik talebi, siyasi bir taleptir. Varsa siyasi bir talebiniz siyasetle cevap verin.

Herkes sağduyulu olmalı

“90’lı yılları bir daha yaşamayacağız. Eğer birileri KCK operasyonlarını tekrarlamak istiyorsa, bir kez daha bu halkın siyasi iradesini cezaevlerine tıkmak istiyorlarsa, buna da izin vermeyeceğiz.

“Herkesi sağduyulu davranmaya, hukuka, evrensel hukuk kurallarına riayet etmeye, bu halkın iradesine saygı göstermeye, barışa ve demokrasiye sahip çıkmaya davet ediyoruz. Çözüm; barışta, müzakerede ve demokratik mücadelede ısrardır. Bu ısrarımızı sürdüreceğiz ve inanıyorum ki bu ülkedeki kaos heveslilerinin heveslerini kursaklarında bırakacağız.” (NV)

Bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here