Anasayfa Haber Kışanak ve Anlı için beş partiden ortak açıklama

Kışanak ve Anlı için beş partiden ortak açıklama

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Diyarbakır eş belediye başkanlarının gözaltına alınmasının ardından Yeşil Sol Parti, SYKP, Devrimci Parti, ESP ve SODAP ortak bir basın açıklaması yaptı.

Beş partinin yaptığı yazılı açıklamada “Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanlarını hedef alan gözaltı saldırısı tüm ülkeye emek ve demokrasi güçlerine yönelik bir saldırıdır. Tüm emek ve demokrasi güçleri bu saldırıların ülkeyi tehlikeli bir gerilimin içerisine soktuğunu, durdurulmadığı takdirde tüm toplumu etkisine alacak karanlık bir tabloyu işaret ettiğini görmelidir.

Biz aşağıda imzası bulunan Siyasi Parti ve Kurumlar Belediye Eş Başkanlarını hedef alan ve halkın iradesini yok sayan bu saldırıyı kabullenmeyeceğimizi, bu saldırı dalgasına karşı tüm gücümüzle birlik içerisinde karşı koyacağımızı, boşa çıkaracağımızı halklarımıza açıklarken, herkesi OHAL ve AKP saldırılarına karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz. Çılgınlık düzeyine varan bu saldırılar boşa düşürülecek, halklar kazanacaktır.” ifadelerine yer verildi

Beş partinin yaptığı ortak yazılı açıklama şöyle:

Halkımıza, Emek ve Demokrasi Güçlerine Çağrımızdır!

7 Haziran sonrasında AKP Hükümeti tarafından Kürt Halkına karşı devreye konulan saldırı politikası 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrasında OHAL ilanıyla tüm emek özgürlük ve demokrasi güçlerini hedef alan topyekûn saldırıya dönüşmüştür. Radyo ve televizyonlar kapatılmış yazarlar gazeteciler tutuklanmış belediyeler ve emek kurumları kayyum tahdidi altına alınmıştır. 

AKP Hükümeti ve saray Meclisi devre dışı bırakarak ülkeyi KHKlerle yönetmeye başlamış KHKlere dayanarak on binlerce emekçi işinden edilmiş grevler hak arama eylemleri yasaklanmıştır. OHAL sınır dışında işgal ve savaş politikaları ile sürdürülürken içerde emekçi halkı hedef alan her gün dozajı artan saldırı politikaları ile yürütülmektedir. Erdoğan bu süreci başkanlık referandumu ile tamamlamak niyetinde olduğunu beyan etmiş bu yolda toplumsal muhalefete karşı her çeşit saldırı mekanizmasını kullanacağını belli etmiştir. Ülke kanlı ve karanlık bir sürece sürüklenmek istenmektedir.

Saldırı politikasının son halkasını Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanları Gültan KIŞANAK ve Fırat ANLI’nın gözaltına alınması oluşturmaktadır. Bu gözaltı eylemi toplumsal muhalefet ve demokrasi güçlerine yönelen en ciddi meydan okumalardan birisi, halk iradesinin ayaklar altına alınmasıdır. AKP, Meclisi devre dışı bırakarak ülke yönetimini fiilen Erdoğan’ın ellerine vermiş, şimdi de bu fiili durumu hukuki kılacak değişikliklerin peşine düşmüştür. 

Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanlarını hedef alan gözaltı saldırısı tüm ülkeye emek ve demokrasi güçlerine yönelik bir saldırıdır. Tüm emek ve demokrasi güçleri bu saldırıların ülkeyi tehlikeli bir gerilimin içerisine soktuğunu, durdurulmadığı takdirde tüm toplumu etkisine alacak karanlık bir tabloyu işaret ettiğini görmelidir.

Biz aşağıda imzası bulunan Siyasi Parti ve Kurumlar Belediye Eş Başkanlarını hedef alan ve halkın iradesini yok sayan bu saldırıyı kabullenmeyeceğimizi, bu saldırı dalgasına karşı tüm gücümüzle birlik içerisinde karşı koyacağımızı, boşa çıkaracağımızı halklarımıza açıklarken, herkesi OHAL ve AKP saldırılarına karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz. Çılgınlık düzeyine varan bu saldırılar boşa düşürülecek, halklar kazanacaktır. 

Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanları derhal serbest bırakılmalı OHAL uygulamalarına son verilmelidir.

26 Ekim 2016

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here