Anasayfa Haber Kışın ortasında kömürsüzken, AKP nerdeydi?’ Seçim yaklaştı galiba…!

Kışın ortasında kömürsüzken, AKP nerdeydi?’ Seçim yaklaştı galiba…!

Paylaş

Kış boyunca herhangi bir şekilde hatırlanmayan Şemdinli’nin Derecik beldesinde yaşayan yurttaşlara bahar günü yapılan kömür yardımı şaşkınlık yarattı. Yurttaşlar, hükümetin seçimler öncesi halka seçim rüşveti verdiği konusunda hem fikir.

Her seçim öncesi AKP’nin klasikleşmiş kömür, makarna, yağ, şeker, beyaz eşya gibi erzak dağıtımı bu kez Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik (Rubarok) beldesinde ortaya çıktı. Çetin geçen kış boyunca halkı görmeyen AKP, baharın gelmesiyle beraber yurttaşlara kömür yardımında bulundu. Yurttaşlar, baharın geldiği, sobaların kaldırıldığı Derecik’te kış boyu hiçbir yardımda bulunmayan, ancak seçimler yaklaştığı için kömür dağıtan AKP hükümetine ve Şemdinli Kaymakamlığı’na tepki gösterdi.

‘AKP’nin kömürü seçim yatırımı’

Bir kamyon dolusu kömürle mahallelerine giren AKP’lilere tepki gösteren yurttaşlar, “Kış bitti, sobalar kaldırılmaya başladı, AKP yeni kömür dağıtıyor. Peki neden mi kömür dağıtılıyor, çünkü seçim var. Bu kadar da kirli işlere gerek yok. Önce bu kömürü ucuza elde etmek için çalışmaya muhtaç insanları güvence ve tedbirleri almadan maden ocaklarına sürüp öldürüyorsunuz, sonra halkın kanı ile elde ettiğiniz kömürü tekrar halka kış bittikten sonra dağıtıyorsunuz. Bu insanların hakkını nasıl ödeyeceksiniz bilemiyorum” dedi.

‘Kışın ortasında kömürsüzken, AKP nerdeydi?’

Kış boyunca yardım talep ettiklerinin ancak görmezden gelindiklerini belirten yurttaşlar, “Biz kış boyu mağdur edildik. Yakacak bir avuç kömür için borca girdik. Kışın ortasında kömürsüzken, AKP nerdeydi? Yardım yapılacaksa, insan gibi yapılsın. Yardımı seçim malzemesine dönüştürmesinler” ifadelerini kullandı.

‘Seçim reklamından öte bir şey olamaz’

Söz konusu kömür torbalarının bir liste eşliğinde evlerin önüne atıldığını söyleyen yurttaşlardan İbrahim Erdaş “Akşam saatlerine doğru bir kamyon kömürü dağıtmaya başladılar. Atılan kimi torbalar hala evlerin önünde falan duruyor. Kaymakamlık üzerinden getirilmiş. Artık kar boran bitti, bahar geldi. Niye şimdi dağıtıyorlar? Bu seçim reklamından öte bir şey değildir, olamaz” diyerek halka bu tür seçim oyunlarına kanmamaya çağırdı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here