Anasayfa Emek Kitle örgütleri :’Canlı bombacıların yeni eylem yapmasını bekliyorlar’

Kitle örgütleri :’Canlı bombacıların yeni eylem yapmasını bekliyorlar’

Paylaş

 

Ankara’daki katliama rağmen yeni canlı bombaların Türkiye’de olduğuna ilişkin yayınlanan haberler ve bunların hastanede tedavi görmesine, eczanelerden ilaç almasına rağmen tutuklanmaması “bunların yeni katliamlarda kullanılması için hazırlık mı yapılıyor?” sorularını gündeme getirdi. Ankara Barış Mitingi’ni düzenleyen kurumların temsilcileri, katliamın devletin bilgisi dahilinde yapıldığını belirterek, “Şimdi yeni canlı bomba bilgileri veriyorlar. Bunları tutuklamıyorlarsa, demek ki bunların kendilerini patlatmalarını bekliyorlar” şeklinde değerlendirdi.

Ankara’da Barış Mitingi’ne yönelik gerçekleştirilen katliama sonrasında IŞİD’in Türkiye’ye gönderdiği canlı bombalara ilişkin tartışmalar sürüyor. Bir yandan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, canlı bombaları kast ederek “Bunların listeleri elimizde takip ediyoruz ama hukuk devletiyiz bunlar eylem yapmadan tutuklayamayız” şeklindeki sözlerinden sonra 2’si Ankara’da olmak üzere en az 6 canlı bombaların Türkiye’de olduğuna yönelik bilgilere rağmen bunların yakalanmaması soru işaretlerini arttırdı.

‘Canlı bombaların patlamasını bekliyorlar’

Barış mitingini düzenleyen kurumların temsilcileri ise canlı bombaların halen toplumun içinde gezmesine ve bunların tutuklanmamasına ilişkin gelişmelerin daha önceki eleştirilerini haklı çıkardığını söyledi.
Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, Davutoğlu’nun sözlerini hatırlatarak, “Demek ki var olan canlı bombaların eylem yapmasını bekliyorlar” dedi. Beko, Ankara yapılan katliama da işaret ederek, “Canlı bombalar 950 km Türkiye’nin içinde yol kat ediyor. Başbakan, Emniyet ve MİT biliyordu. Ortaya çıkan belgeler canlı bombaların bu eylemi yapacağını açık beyan ortadaymış” diye konuştu.

‘Bu bombalar hastaneye gidiyor, ilaç alıyor ama devletin haberi yok!’

Hiç kimsenin ölmesini istemediklerini belirten Beko, Ankara katliamında olay yerinde hiçbir sivil ve resmi polisin olmamasının bu devletin saldırıdan haberdar olduğunun en büyük kanıtı olduğunu dile getirdi. Beko, “Hiç kimse bu canlı bombalardan haberimiz yoktu diyemez. Bu katliam AKP ve devletin bilgisi dahilinde oldu” dedi. Beko, ayrıca son günlerde 4 canlı bombacının kimliğinin kamuoyuna açıklanmasına rağmen bunların tutuklanmamasını da “Bu canlı bombalar eczaneden ilaç alıyor. Herkesin haberi oluyorsa, devletin ve istihbaratın haberi olmaz mı? Devletin güvenlik güçleri sadece AKP ve Sarayı koruyor. Muhalif halk kesimleri ise kendi kendilerini korumak zorunda” sözleriyle değerlendirdi.

‘Yakalamak için neyi bekliyorsunuz’

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Bayazit İlhan ise Ankara katliamının istihbarat örgütlerinin çok ciddi ihmallerinin sonucunda gerçekleştiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Günümüz teknolojisinde istihbarat nasıl ulaşamıyor bunlara? Bu katliamı yapacakları bilgisine sahiptiler. IŞİD terör örgütü, Türkiye’deki muhalif emek ve demokrasiden yana herkes için tehdit unsurudur. Bahsedilen bu canlı bombaların derhal yakalanması gerekir. Ancak mevcut siyasi iktidarın bu canlı bombaları yakalayacağına dair ciddi şüphelerimiz var.”

Devlet canlı bombaların nerede olduğunu biliyor

Canlı bombaların hala Ankara’da olduğu iddiasına tepki gösteren Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Eş Genel başkanı Lami Özgen de “Eğer canlı bombalar Ankara’daysa, devlet bundan haberdardır. İstihbarat örgütlerinin bundan haberi vardır. Nerede olduklarını biliyorlardır. Çünkü Ankara katliamı gerçekleştiren canlı bombaların eylem içerisinde olduğunu devlet ve devletin istihbarat örgütleri biliyordu” dedi.

Önlem alınmıyorsa, katliam yapmalarını bekliyorlar

Özgen, iddia edilen canlı bombalara yönelik bir gözaltı, tutuklanmanın yapılmadığına da dikkat çekerek, “Bu canlı bombalar Ankara’daysa. Bilinçli olarak devlet bu canlı bombalara karşı önlem almıyorsa, onların başka bir katliam yapmasını bekliyor” diye konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here