Anasayfa Haber ‘Kıyıya vuran insanlık’ Kobané’de toprağa verildi

‘Kıyıya vuran insanlık’ Kobané’de toprağa verildi

Paylaş

URFA (DİHA) – Kobanê’ye getirilen Alan ve Galip ve anneleri Rihan Kurdi’nin cenazeleri düzenlenen törenle toprağa verildi. Cenaze törenine katılan Kobanê Kantonu Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Enver Muslim, Türkiye’nin insan kaçakçılarına göz yumarak insanların denizlerin ortasında yaşamını yitirmesine neden olduğunu söyledi. Muslim, Türkiye’ye geçen tüm Kobanêlilere, “Kutsal topraklarınıza dönün” çağrısı yaptı.

Muğla’nın Bodrum ilçesinden Yunanistan’ın Kos Adası’na geçemeye çalışırken, boğularak can veren 2 yaşındaki Alan, 3 yaşındaki ağabeyi Galip ve anneleri Rihan Kurdi’nin cenazeleri Kobanê’de Şehit Dicle Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa verildi. Törene Kobanê Kantonu Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Enver Muslim, HDP Urfa milletvekilleri Dilek Öcalan, Leyla Güven, İbrahim Ayhan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve kanton yöneticileri ile yurttaşlar katıldı.

Kobanê Sınır Kapısı’nda cenazeleri teslim alan kitleye eşlik eden Muslim, Kobanê direnişinin tüm dünyanın dikkatini çektiğini belirterek, “Kobanê’yi nasıl çocuk, kadın, yaşlısıyla savunduysak, teröre karşı dimdik durduysak, öyle savunmaya da devam edeceğiz. Bu direnişte her kes seferber oldu ve büyük bir zafer elde edildi. Bundan sonrada herkes Kobanê için desteklerini sunmaya devam etmeli. Kobanêliler artık yurtlarına geri dönmelidir. Kobanê tamamıyla özgür bir yer. Bir an önce herkes Kobanê’ye dönmeli ve yaşamlarına bur da devam etmeliler” dedi.

‘Türkiye sorumluluğunu gizliyor’

Cenaze töreninden sonra ulaştığımız Muslim, Türk devletinin Kobanê’ye destek verme yerine “Düştü düşecek” söylemleri ile tarafını açık bir şekilde gösterdiğini ifade etti. Türk devletinin Kobanê’de insanlık mücadelesi veren halkın yanında yer alması gerektiğini dile getiren Muslim, “İnsanlarımızın Kobanê’den kaçışı yerine Kobanê’de yaşamlarına devam etmeleri için gerekeni yapmalıydılar. Kobanê direnişiyle insanlık düşmanlarına karşı bir set oluşturdu. Kuzeye geçen insanlarımızın ve Suriyeli yurttaşlarımızın Kobanê’ye, Rojava’ya geri dönüşlerini kolaylaştırmak yerine hep engel çıkarıldı. Türkiye insan kaçakçılarına göz yumarak insanlarımızın denizlerin ortasında boğulmalarına neden oluyor, sorumluluğunu gizliyor. Bu konuda Türkiye’den beklentimiz, insanlarımızın Avrupa’ya kaçışlarına ön ayak olmak yerine, Kobanê’de yaşamlarını kolaylaştıracak desteği sunmasıdır” diye konuştu.

Türkiye’deki kamplarda ve sokaklarda yaşayan Kobanêlilerin dönüşlerinin kolaylaştırılmasını gerektiğini vurgulayan Müsilem “Türkiye Kobanê’ye dönüşleri kolaylaştırmalı ve gereken desteği sunmalıdır. Kuzeydeki tüm insanlarımıza çağrımız yönlerini Avrupa yerine kutsal topraklarına versinler ve dönsünler. Buradan yaşamı birlikte inşa edelim” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here