Anasayfa Emek Kobane’de DAİŞ, tarlada sermaye tüccarları!

Kobane’de DAİŞ, tarlada sermaye tüccarları!

Paylaş

DAİŞ çetelerinin vahşice saldırıları sonucunda yurtlarını terk etmek zorunda bırakılan binlerce Kobanêli yurttaş, Çukurova’da tarım işlerinde ucuz iş gücü olarak sömürülüyor. Kobanêli çalışanlar yaşam zorluklarından bıktıklarını, ülkelerine tekrar dönmek istediklerini ve eski yaşamlarını özlediklerini söyledi.
680x680nc-ada-070415-kobane-isci4
DAİŞ çetelerinin vahşice saldırıları sonucunda yurtlarını terk etmek zorunda bırakılan binlerce Kobanêli yurttaş, Türkiye’nin değişik illerinde olduğunu gibi Çukurova Bölgesi’nde bulunan illere de dağıldılar. Kobanêli yurttaşlar, ya boş alanlarda kurdukları derme çatma çadırlarda ya da yüksek ücretlerle kiraladıkları evlerde yaşanamayacak koşullarda kalıyorlar. Zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Kobanêli yurttaşlar, çok düşük ücretlerle genelde tarla işlerinde çalışıyorlar. Diğer işçilerden az ücret alıp ve çok çalışan Kobanêli yurttaşlar, sermaye tüccarlarının sömürüsü altında eziliyor. Kobanêliler, tarlada günde 20 ila 25 TL yevmiye ile sabah erken saatlerden akşamın geç saatlerine kadar çalıştırılırken, duruma isyan ederek bir an önce ülkelerine ve topraklarına dönmek istiyorlar.

‘Buradan bıktık, toprağımızı özledik’

6 ay önce Adana’nın Ceyhan ilçesine geldiklerini ve burada tarla işlerinde çalıştıklarını ifade eden Nujin Ali isimli Kobanêli, göç etme koşullarını anlatarak, tarla işinden anlamadığını ancak yaşamak için bu işlerde çalışmak zorunda kaldıklarını anlattı. Ali, “Sabah saat 05.00’te kalkarak işe gidiyoruz. Ceyhan’da kiralık evde kalıyoruz. İlk başlarda tarlada çalışmak zordu ama şimdi alıştık. Burada tanıdıklarımız olduğu için ücretimizi tam veriyorlar. Başka yerlerde ise çalışanlara 20 ila 25 TL arasında yevmiye veriyorlar. Bizler kendi topraklarımıza gitmek istiyoruz. Buradan bıktık, toprağımızı özledik” dedi.

Eşit ücret verilmesini istiyoruz

Suriye’den Çukurova’ya gelen Kobanêlilerin daha çok tarım işçisi olarak hayatlarını idame ettiğini ifade eden Adana Ceyhan Tarım Elçileri ve İşçileri Derneği Başkanı Abdulvahap Baysal, Kobanêli tarım işçilerinin diğer işçilere göre daha çok çalışıp, daha az ücret aldığını ifade etti. Baysal, “Ne yazık ki çevremizde insan gücünden istifade etmek isteyen art niyetli birçok insan bulunmaktadır. Bunlar daha düşük fiyatlarda, işçileri ezme temelinde çalıştırıyorlar. İşçi haklarının yenildiğine ilişkin, Kobanêli ailelerin çalışmak zorunda olduklarını düşünerek 44 TL olan işçi yevmiyelerini alıp, bunun 20 ila 25 TL’sini çalışana vererek, çok düşük paralara çalıştırdıklarını duyuyoruz. Bu şekilde emekleri sömürülüyor. Bizim yanımızda çalışan işçilerin tümüne 40 TL veriliyor. Tarım işçilerinin ayrımı yapılmadan bu ücretin verilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here