Anasayfa Haber Kobani zaferini değerlendirdiler

Kobani zaferini değerlendirdiler

Paylaş

‘Hükümetin Kobanê’ye hasmane tutumunu kimse unutmayacak’

ANKARA (DİHA) – Bülent Arınç’ın “Kobanê’deki rolümüzü umarım unutmazlar” sözlerine tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Davutoğlu’nun, Arınç’ın sahiplenmesi iki yüzlülüktür. Bizler Cumhurbaşkanı’nın gözlerindeki, ‘Kobanê düşecek’ derken ki sevinci unutmadık. Bizler Erdoğan’ın Diyarbakır nere, Kobanê nere sözlerini unutmadık” derken, HDP’li Nazmi Gür, “Baştan beri Rojava devrimini boğmaya çalışan herhangi bir statünün ortaya çıkmaması için siyaset yürüten hükümetin Rojava devrimine hasmane tutumu dışında başka bir tutum söz konusu değil” diye konuştu.

Kobanê zaferi Ankara’da geniş yankı uyandırırken, hükümetin, “bu zaferde rolümüzü unutmayın” sözlerine muhalefetten tepki, partisinden ise destek geldi. HDP zaferin Kürtlerin başarısı olduğunu söylerken, CHP, “Hükümetin Kürtlerle IŞİD’i bir gören yaklaşımını kimse unutmaz” diyerek, oradaki rolünün unutulmayacağını söyledi. HDP, CHP, AKP milletvekilleri, Kobanê zaferini ve Bülent Arınç’ın açıklamalarını DİHA’ya değerlendirdi.

HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür, IŞİD’in bölgedeki etkinliğinin halklar açısından karanlık bir sayfanın açılmasına neden olduğuna dikkat çekerek, IŞİD’in Kobanê de aslında insani değerlere saldırdığını, bu saldırılara karşı mücadele eden yegane gücün de Kürt güçleri olduğunu söyledi. Kobanê’nin özellikle hedef olarak seçildiğine dikkat çeken Gür, “Kobanê ile birlikte IŞİD Türkiye’yle bir bütün olarak sınırdaş olacaktı. Aynı zamanda batıya açılma politikası gereği de bu zafer IŞİD için bütün dünyayı tehdit altına alma girişimi olacaktı. Kürtler orada insanlık adına büyük bir direniş sergiledi. Bu direniş bir bütün olarak insanlık değerlerinin tamamını koruma direnişiydi, IŞİD’i durdurmadaki yüksek irade galip geldi. Bu IŞİD için sonun başlangıcıdır” değerlendirmesinde bulundu.

‘Yenilgiye mahkumlar’

IŞİD’in, “Kobanê’yi alırsak her yeri alırız” şeklinde bir hesap yaptığını vurgulayan Gür, “Kobanê’yi alamayacakları artık kesin, yenilgiye mahkumlar. Kürtlerin bu zaferi IŞİD’in yenilebileceğini gösterdi” ifadelerini kullandı. Kobanê’deki zaferle birlikte Kürtlerin bölgede önemli bir güç haline geldiğini belirten Gür, “Kürtler artık önemli bir aktördür. Ortadoğu’daki gelişmeler Kürtler olmadan başarıya ulaşamaz. Kürtler olmadan bölgede barış ve istikrarın sağlanması artık mümkün değil” ifadesinde bulundu.

‘Ortadoğu için çözüm modeli olmuştur’

Kobanê’de halkların eliyle oluşturulan sistemin, bütün Ortadoğu için çözüm modeli ortaya koyduğunu dile getiren Gür, “Dünden beri Moskova’da içerisinde Suriye muhalefetinin de olduğu görüşmeler yapılıyor. Kobanê zaferinin bu görüşmelere de önemli katkılarının olacağını düşünüyorum. Dünya Kürtler burada önemli bir güç olduğunu görmeli, Kürtler Ortadoğu yeniden şekillenirken ciddi bir rol alacak” diye konuştu. Gür, Kobanê zaferini “Ortadoğu’nun kaderinin yeniden yazılacağı gün” olarak nitelendirdi.

‘Türkiye’nin sadece negatif katkısı olmuştur’

Gür, Bülent Arınc’ın, “Umarım katkılarımızı unutmazlar” şeklindeki ifadelerine atfen, şunları söyledi: “Türkiye’nin Rojava devrimi ile ve Kobanê’deki zaferle negatif katkısı dışında başka da bir katkısı yoktur. Baştan beri Rojava devrimini boğmaya çalışan herhangi bir statünün ortaya çıkmaması için siyaset yürüten hükümetin Rojava devrimine hasmane tutumu dışında başka bir tutum söz konusu değil. Davutoğlu Diyarbakır’da Kobanê’yi selamlamıştı. Doğru düzgün insani bir koridor bile açmayan devletin, Kobanê’de kantonların varlığını kabul etmeyen devletin, Kobanê’deki zaferde payı olamaz.”

‘Zaferin tek sahibi direnen Kürtlerdir’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise, Kobanê halkının gösterdiği direnç ve verdiği mücadele sayesinde zaferi elde ettiğini dile getirerek, zaferin tek sahibinin de bu direnç ve mücadele olduğunu söyledi. Tanrıkulu, “Başka da kimsenin sahiplenmesi doğru değil, hele hele hükümetin, Davutoğlu’nun, Arınç’ın sahiplenmesi iki yüzlülüktür. Bizler Cumhurbaşakı’nın gözlerindeki, ‘Kobanê düşecek’ derken ki sevinci unutmadık. Bizler Erdoğan’ın Diyarbakır nere, Kobanê nere sözlerini unutmadık. Yine bizler IŞİD’le oradaki halkı bir tutan ve bunu her yerde söyleyen Erdoğan’ın sözlerini de unutmadık. IŞİD ile kendi halkını, vatanını, toprağını korumaya çalışan güçlerle IŞİD’i eşitleyen küresel vahşet örgütüyle eşitleyen sözleri de unutmadık” dedi. Tanrıkulu, bu ifadelerin hafızalara kazındığını ve silinmeyeceğini söyledi. Davutoğ’lunun Kobanê’ye gönderdiği selama da değinen Tanrıkulu, “İnsani koridor bile açmadın” dedi.

‘Kobanê direniş sembolü haline geldi’

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu da, Kobanê’nin önemli bir direnişin sembolü haline geldiğine vurgu yaparak, “Zaten IŞİD’in Şengal’e, Mahmur’a, Kobanê’ye yaptığı saldırılarda benim söylediğim şuydu; saldırabilirler, girebilirler ama orada kalamazlar. Kürt topraklarında IŞİD’in barınabilmesi mümkün değil, Kürtler canı pahasına topraklarını savunurlar. Binlerce yıllardır bu topraklar Kürtlere ait ve öyle de kalacaktır. Bu anlamda verilmiş iyi bir mesajdı, umarım IŞİD iyi bir ders çıkarmıştır” şeklinde konuştu.

‘Türkiye’nin katkısı küçümsenmemeli’

Kobanê’de elde edilen zaferde Türkiye’nin katkılarının küçümsenmemesi gerektiğine savunan Ensarioğlu, “Olgu ile algı arasında bir fark var. Bir algı yönetimi yapıyor olabilirler ama Türkiye’nin gerek peşmergenin ağır silahlarla geçişine müsaade etmesi, koridor açması, çok önemliydi. Yine Kobanê’ye geçişler konusunda her kes iyi biliyor ki; Kobanê’de savaşanların yarısı Türkiye’den giden gençlerdir” diye konuştu. Ensarioğlu, gıda yardımı konusunda da Türkiye’nin çaba içerisinde olduğunu savundu.

(zk/kk/avt)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here