Anasayfa Haber Kocaeli’nde HDP’den 5’i kadın 11 aday

Kocaeli’nde HDP’den 5’i kadın 11 aday

Paylaş

Birçok halk ve inancın birlikte yaşadığı bir emekçi kenti olan Kocaeli’nde HDP’nin milletvekili adayları da bu renkliliği yansıtıyor. Bir insan hakları aktivisti olan HDP Kocaeli adayı Ali Haydar Konca, “Türkiye’nin özeti” olarak nitelendirdiği Kocaeli’nde HDP’nin başarısının önemli ve örnek olacağını vurgularken, bir diğer aday Ayfer Koçak, Kocaelileri de demokrasi, eşit ve özgür yaşam için HDP etrafında kenetlenmeye çağırdı. Milletvekili adayı Güner Kizir ise Kocaeli’den taşeron işçinin sesini Meclis’e taşıyacaklarını belirtti.

Bir emekçi kenti olan ve birçok bölgeden aldığı göçler sonucu birçok halk ve inancın birlikte yaşadığı Kocaeli’de “Biz’ler Meclis’e” sloganıyla seçimlere hazırlanan HDP’nin milletvekili adayları da Kocaeli’nin renkliliğini yansıtıyor. Laz’ından Kürt’üne, eğitim emekçisinden işçisine, emeklisine birçok kesimden ismin temsiliyet bulduğu HDP’nin Kocaeli milletvekili adayı listesinde 11 isim yer alıyor. 11 adayın 5’i ise kadın. HDP’nin Kocaeli milletvekili aday listesinde yer alan adaylardan Ali Haydar Konca, Ayfer Koçak ve Güner Kizir HDP’nin Kocaeli’ndeki seçim çalışmaları, HDP’nin Kocaeli ve Türkiye için ne anlam ifade ettiğini DİHA’ya değerlendirdi.

Bir insan hakları aktivisti olan HDP’nin Kocaeli milletvekili adayı Ali Haydar Konca, 12 yıl kaymakamlık yapıyor, 1980 askeri darbesinden sonra görevden alınıyor ve ardından göreve tekrar iade ediliyor, ancak kendisi görevi kabul etmeyerek istifa ediyor. Demokrasi mücadelesi içinde mücadele yürütmeye başlayan Konca, aynı zamanda 1989 seçimlerinde de SHP Kocaeli Belediye Meclis üyeliği yapıyor. Avukat olan Konca, demokrasi ve insan hakları mücadelesinden de hukukçu olarak hiç kopmamış. Konca, Kocaeli İnsan Hakları Derneği yönetim kurulu üyeliği ve bir dönem de başkanlığı görevini yürütmüş bir isim. Türkiye’nin mevcut siyasi tablosu içinde AKP’nin gittikçe otoriterleşmesine karşı bir demokrasi mevzisi olduğunu belirttiği HDP’den aday olmayı tercih ettiğini belirten Konca, Türkiye’de demokrasinin kurumsallaşması için HDP’nin bir ihtiyaç olduğunu düşündüğünü söylüyor. Yoğun sanayi kenti olan ve emekçi kenti olan Kocaeli’nde yaşayan yurttaşların sorunlarının Meclis’e taşınmasının da önemli olduğunu ifade eden Konca, sorunların başında ise yoğun sanayiden kaynaklanan çevre kirliliği ve taşeronlaşma ve özelleştirme politikaları sonucu işçilere dönük gelişen hak gaspları, işsizlik gibi sorunların da Kocaeli’nin temel sorunları olduğunu anlatıyor. Adaylığının bu sorunların gündeme gelmesi ve çözüm üretilmesi noktasında da önemli olduğunu dile getiren Konca, Kocaeli’nin aynı zamanda demografik yapısı itibariyle de “Türkiye’nin bir özeti” olduğunu ifade ediyor. Konca, “Bu bağlamda buradaki demokratik ortamın oluşması Türkiye için de ciddi manada bir örnek olacaktır. Burada hem birlikte yaşama iradesini hem de demokratik bir ortam oluşturabilirsek Türkiye için de iyi bir örnek olacaktır. HDP demokratik bir birliğin oluşması, tüm halkların, tüm renklerin bir arada özgürce kendisini örgütleyip birlikte irade beyan edebileceği toplumsal bir projedir. HDP projesi sadece Türkiye için değil bütün Ortadoğu için örnek bir modeldir. İnanıyorum ki HDP tarihe yazılı bir örnek olarak geçecektir” diyor.

‘HDP özgürleşebileceğim bir alan’

HDP’nin bir diğer Kocaeli adayı ise Ayfe Koçak. Eğitim emekçisi olan Koçak, Ardahanlı Kürt bir ailenin çocuğu. Daha önce Eğitim-Sen’de aktif olarak çalışan Koçak daha sonra KESK Genel Meclisi’nde mücadele yürütmüş bir isim. Koçak’ın mücadelesi kendi deyimiyle Kürt ve kadın kimliğinden dolayı yaşadığı ötekileştirmelere karşı çıkışla başlıyor. HDP’de olmasının nedenini ise, bu ötekileştirilmiş kimliklerini özgürce ifade edebildiği alan açmasından kaynaklandığını ifade ediyor ve “Benim ötekileştirilmiş kimliklerim var. Kürtlük gibi, kadın olmak gibi, emekçi olmak gibi tabi. Bu ötekileştirilmiş kimliklerimin ötekileştirmekten kurtulabileceği bir alan olarak gördüm. Bugün de HDP’de bunu görüyorum. HDP’nin kadın iradesini ortaya çıkarma noktasında benim özgürleşebileceğim bir alan olacağını görüyorum. Bir irade ortaya çıkarabileceğime ve bu iradenin toplumun geneline yansıyacağını düşünüyorum” diyor. AKP’nin toplumun tümünü baskılayan iktidarı karşısında durabilecek tek gücün HDP olduğunu belirten Koçak, “O yüzden bu dönem içerisinde HDP diyorum. İnsanlığı savunuyorum diyen herkesin HDP’nin yanında yer alması gerektiğini düşünüyorum” diyor. Koçak, toplumun artık umudunun HDP olduğunu ve HDP’nin çok ciddi bir baraj sorununun olduğunu da düşünmediğini ekleyen Koçak, Kocaelileri de demokrasi, eşit ve özgür yaşam için HDP etrafında kenetlenmeye çağırıyor.

‘HDP milyonlarca güvencesiz işçinin taleplerinin savunucusu’

HDP’den Kocaeli milletvekili adayı olan Güner Kizir ise, 15 yıl boyunca sağlık ve sosyal hizmetler alanda yer almış. Emek Partisi Kocaeli İl Başkanlığı da yapan Kizir, bugün “barış ve kardeşliğe köprü oluşturmak” açısından HDP’den aday olduğunu söylüyor. Geniş halk kitlelerinin HDP’de buluşacağına inandığını aktaran Kizir, HDP’nin sadece Kürt halkının talepleriyle sınırlı olmadığını, taşeron çalışanlarının ve aynı zamanda milyonlarca güvencesiz işçinin taleplerinin savunucusu olduğuna dikkat çekerek, “Özellikle Kocaeli kenti milyonlara varan taşeron işçinin ağır yükünü barındırmaktadır. Bu nedenle HDP taşeron çalışmanın yasaklanmasını, özelleştirmenin son bulmasını işçilerin sendikalı ve 8 saat çalışmasını esas alan ve meclise girdiği zaman da bunun mücadelesini verecek bir anlayışa sahiptir. HDP insana dair ne kadar güzellik varsa onu ifade ediyor. HDP yaşama tutkunluğu ifade ediyor. Barışı kardeşliği, işçi ve emekçilerin birlikte yaşamını garanti altına alan bir yaşam vaat ediyor” dedi. Kentin bir emekçisi olarak Kocaeli’ndeki tüm emekçilerin ön yargılarından kurtulması gerektiğini söyleyen Kizir, “8 Haziran’da halklarımızın bayramında buluşacağız” diyor.

Kocaeli’nde HDP’den 5’i kadın 11 aday

HDP’nin Kocaeli listesinde 11 aday var. 11 adayın 5’i ise kadın. Ali Haydar Konca, Ayfer Koçak ve Güner Kizir dışındaki 8 aday da Kocaeli’nin farklılıklarını yansıtıyor. HDP’nin Kocaeli’deki kadın adaylarından olan Bingöllü Dilber Örnek yıllardır Kürt kadın mücadelesinde yer almış bir isim. HDP’de listesinde kendine yer bulan İbrahim Ergin, 15 yıldır Kocaeli Körfez ilçesinde BDP ve HDP içinde siyaset yapıyor, 2014 yerel seçimlerde HDP Körfez Belediye Başkan Adayı olmuş. HDP’nin Kocaeli’nde kadın milletvekili adayı olan Sevda Özer ise Tokatlı. Özer, işçi, gençlik, kadın ve mahalle çalışmalarında aktif bir şekilde yer almış, İMECE Ev İşçileri Sendikası, Kadın Dayanışma Derneği adına HDK delegeliği görevlerini yürütmüş. HDP’nin Kocaeli’nde bir de Laz adayı var. Laz yurttaş Sinan Odabaş’ın yer aldığı HDP’nin diğer adayları ise; Ayten Yılmaz kuaförlük yapan kadın bir emekçi, Hasan Afşin Siirt doğumlu ve 1990 yılından bu yana Darıca’da çalışma yürütüyor, 1965 Van Muradiye doğumlu Bedia Salhan da ekonomik nedenlerden dolayı Kocaeli’nin Kartepe ilçesine göç etmek zorunda kalan tekstil işçisi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here