Anasayfa Haber Kolay gelsin,iyi savaşlar..!

Kolay gelsin,iyi savaşlar..!

Paylaş

Stratejik öneme sahip Girê Spî’de YPG/YPJ ile Burkan El Fırat güçlerinin kuşatması altında kalan DAİŞ çetelerinin tek nefes borusu Türkiye’nin Akçakale sınırı. Kenti kaybetmekle yüz yüze olan DAİŞ çetelerinin, Türkiye’nin Akçakale tarafına geçerek özellikle doğu cephesindeki çatışmaları buradan yönettikleri bildirildi.

YPG/YPJ ile Burkan El Fırat güçlerinin eşgüdümlü olarak Girê Spî’ye yönelik başlattığı hamle sonucu kent doğu, batı ve güney cephelerinden kuşatılırken, Girê Spî kapılarına dayanan özgürlük güçleri kente yönelik baskısını arttırıyor. YPG/YPJ güçlerinin doğudan kente düzenlediği operasyon, kentin doğu sınırında hafif silahların da kullanıldığı çatışmalara döndü. Çatışmalarda hafif silahların devreye girmesi, YPG/YPJ güçlerinin kente ne kadar yaklaştıklarının ve çete gruplarıyla arasındaki mesafenin oldukça azaldığının bir işareti olarak görülüyor.680x680nc-urf-14-06-15-akcakale-dais8
Üç taraftan kuşatılan DAİŞ çetelerinin açık tek kapısı olan ve Türkiye’den her türlü desteği aldığı Akçakale Sınırı ise çeteler için adeta “nefes borusu” özelliği taşımakta. Tüm gözler Akçakale sınırına dikilmişken, DAİŞ çetelerinin Türkiye topraklarından, Akçakale tarafından YPG-YPJ güçlerinin operasyonuna karşı savaşı yönettiklerine dair ciddi bulgulara ulaşıldı.

Lüks araçlarla bölgeye geldiler
680x680nc-urf-14-06-15-akcakale-dais14
DİHA’nın kameralarına takılan görüntülerde, Akçakale’nin doğudaki İlle (Öncül) Mahallesi’nin sınırın hemen dibinde olan ve sınır kapısı ile doğu cephesini tamamen gören bir noktada, 4-5 Suriye plakalı özel araçla bölgeye gelen uzun sakallı ve bıyıksız kişilerin buradaki bir barakaya konumlandıkları görülüyor.

Türk askerleriyle görüştüler
680x680nc-urf-14-06-15-akcakale-dais13
Girê Spî’nin (Til Ebyad) doğu cephesinden İlle Mahallesi’ne gelen Rojavalı sivillerin geçişine izin vermeyen Türk askerlerinin, barakanın önüne gelerek, bir müddet söz konusu şahıslarla görüşmesi de objektiflere yansıdı. İlçe sakinleri, söz konusu şahısların DAİŞ üyeleri olduğunu ve doğu cephesindeki çatışmaları yönetmek için bölgeye konumlandıklarını ifade ettiler.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here