Anasayfa Forum Komutan : ‘Bu listede ismi olan ve 7 Haziran seçimlerinde oy kullanan...

Komutan : ‘Bu listede ismi olan ve 7 Haziran seçimlerinde oy kullanan herkesi toplu olarak karakola getireceksin.

Paylaş

 Erciş’te Jandarma Karakolu’na çağrılan HDP’ye yüksek oranda oy çıkan 3 mahallenin muhtarına, “yurttaşları karakolda toplamaları ve boş kağıda imza atmaları” yönünde baskı uygulandı. Uygulamaya tepki gösteren Doğancı Mahallesi Muhtarı Sait Hezer, “İmza attırıp yerlerine oyları kullanacaklar” dedi.

 

Secmen_listesi

Van’ın Erciş ilçesine bağlı Zilan bölgesinde bulunan ve HDP’nin her seçimde oyların neredeyse tamamını aldığı İncesu, Doğancı ve Şehirpazar mahallelerine askerler tarafından baskı uygulandığı belirtildi. Altındere Jandarma Karakolu tarafından çağrılan 3 mahallenin muhtarlarına, mahallenin yurttaşlarını karakolda toplamaları ve her bir kişinin boş kağıda 10 imza atmaları konusunda baskı uyguladığı kaydedildi. Yaşanan durumu şaşkınla karşılayan muhtarların, bu konuda yurttaşların vekili olmadıklarını ifade etmeleri üzerine Jandarma Karakolu Komutanı’nın “Bunu yapmazsanız hakkınızda işlem yaparız” tehdidinde bulunduğu ifade edildi.

Doğancı Mahallesi Muhtarı Sait Hezer, karakol tarafından arandığını ifade ederek, karakoldan yetkili bir rütbelinin kendisine savcılık tarafından köyleri hakkında bir inceleme bilgisi verdiğini söyledi. İncelemenin ne olduğu konusundan bilgi almak istemesi üzerine rütbeli askerin, 7 Haziran seçimlerinde oy kullananların listesini kendisine gösterdiğini ifade eden Hezer, karakolda yaşananları şöyle aktardı: “Komutan, ‘Bu listede ismi olan ve 7 Haziran seçimlerinde oy kullanan herkesi toplu olarak karakola getireceksin. Bu kişilerin imzalarını alacağız’ dedi. Ben de yurttaşların vekili olmadığımı söyledim. Komutan da ‘Bunlar savcının talimatlarıdır. Söyleneni yapmaman durumunda hakkında soruşturma başlatılır’ dedi.”

‘İmza attırıp oyları kullanacaklar’

Yaşanan uygulamaların Kürt halkının iradesine saygısızlık olduğunu ifade eden Hezer, “90’lı yıllarda HADEP’e oy verenler karakola çağırıp evleri yakmakla tehdit ediyorlardı. Bu günde karakola çağırıp imza attırmak istiyorlar. Kim bilir, belki de bu halkın attığı imzalar sonrasında onların yerine oy kullanacaklar. Halk kendi iradesine ve oyuna sahip çıkmalıdır. Hiç kimse baskıya boyun eğmemelidir” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here