Anasayfa Haber Korsan kararı DİHA baskını için gerekçe yaptılar

Korsan kararı DİHA baskını için gerekçe yaptılar

Paylaş

HABER MERKEZİ (DİHA) – DİHA’nın da bulunduğu binaya dönük baskında polislerin iki saat sonra tebliğ ettiği kararda gerekçe gösterdiği silahlı saldırıdan on dakika önce binaya ilişkin arama kararı alındığı ortaya çıktı.

Günlerdir DİHA’ya dönük sansürün ardından bugün akşam saatlerinde özel hareket timleri tarafından gerçekleşen hukuksuz ve korsanvari baskının detayları ortaya çıktı. Polislerin iki saat sonra tebliğ ettiği kararda gerekçe olarak silahlı saldırı gösterilirken, arama ve baskın kararının saldırıdan on dakika önce alındığı ortaya çıktı. Savcılık kararında, Elazığ Caddesi’nde askeri konvoyun geçişi sırasında meydana gelen roketli saldırının ardından saat 17.40 saldırı gerçekleştirildiği belirtilirken, DİHA’nın da bulunduğu binada bulunanların gözaltına alınmasına ilişkin kararın da saat 17.30 olduğu görülüyor.

680x680nc-diha-baskin-karari-Kopya

Polis ablukasının sürdüğü binaya giren avukatlardan alınan bilgilere göre; arama kararı ibraz edilmeden 5 katlı binaya baskın düzenleyen polisler binada bulunan herkese fili gözaltı ve şiddet uyguladı. Binanın bulunduğu bölgede gerçekleşen silahlı saldırının ardından yapılan baskında arama kararı ibraz edilmedi. Yaklaşık iki saat sonra çıkartılan arama kararında “silah ve mühimmat” gerekçe gösterilirken, aramalarda ajans ve gazetenin arşivlerine de el konulmak istendi. Yine binanın bir derneğe ait olması ve derneğe dönük bir baskının valilik onayıyla gerçekleşmesi gerekirken, savcılık tek başına hukuksuz bir şekilde arama kararı verdi. Yine silahlı saldırıyı gerçekleştirenlerin bölgeden kaçarak uzaklaşmasına rağmen 32 kişinin bulunduğu binaya baskın yapan polisler herhangi bir gözaltı kararı olmaksızın binada bulunan tüm çalışanları gözaltına aldı.

Ajans ve dernek avukatları, hukuksuz olan bu karara itiraz ederken, “silah ve mühimmat” yerine ajans ve gazete arşivlerini almak için gerçekleştirdiği arama durduruldu. Polislerin dışarıya çıkmasının ardından avukatlar, Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz da bulunacak.

Öte yandan polislerin tebliğ ettiği arama kararı gerekçe gösterilen saldıran on dakika önce alınırken, avukatların verdiği bilgiye göre, karar herhangi sayı numarası bulunmaması da baskının korsanvari bir şekilde gerçekleştiğini bir kez daha ortaya koyuyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here