Anasayfa Haber Korucular bu kez yol kesen gasp şebekesi kurdu

Korucular bu kez yol kesen gasp şebekesi kurdu

Paylaş

Erzurum’un Karaçoban ve Muş’un Malazgirt ilçe sınırları arasında bulunan Kortegül Bölgesi’nde yıllardan beri isimleri sık sık hırsızlık ve soygunculukla anılan korucuların, bu kez de 2 yılı aşkın bir süredir bölgede yol kestiği ve durdurduğu araçlardakileri darp ederek, soyduğu ortaya çıktı. Bölge halkının “Askerle birlikte hareket ediyorlar” dediği ve hangi aileye ait olduklarını bildikleri kişilerin, PKK’yi karalamak için PKK’nin adını kullandığı belirtildi.

Erzurum’un Karaçoban ilçesine bağlı Karagöz köyü ile Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Aktuzla köyü arasında bulunan Kortegül bölgesinden geçen Muş-Erzurum karayolunda, kış aylarındaki olumsuz hava şartlarını fırsat bilen yüzleri kapalı, sivil giyimli silahlı bir grup, geceleri kapattıkları yoldan geçen diğer kentlerden gelen bölgeye yabancı araçları durdurup, gasp ediyor.Yaklaşık 2 yıldır aynı durumun yaşandığı bölgede bazen daha da ileri gidip durmayan araçları arkadan tarayan soyguncu grubun, aynı bölgede yüzü aşkın yurttaşı soyduğu belirtiliyor. Söz konusu silahlı grubun durdukları araç sahiplerine kendilerini PKK’li olarak tanıttığı ortaya çıkarken, grupta yer alanlar ise çevre köylerde yaşayanlar tarafından çok iyi tanınıyor. Grubun, adları sık sık bölgedeki hayvan hırsızlığı, dolandırıcılık ve silah satıcılığı gibi olaylarda geçen, gönüllü köy korucuları olan Bulanık’ın Yazbaşı (Xelê) köyüne bağlı Kortegül mezrasında yaşayan Acar ailesinin bireyleri olduğunu bölge halkı dile getiriyor.

Karakol şikayetçileri geri çeviriyor

Bölgede askeri yetkiler ile beraber hareket ederek terör estiren grup, bölge köylerinde korku yayarak varlığını sürdürürken, durum mağduru olup şikayet için bölgeye en yakın karakol olan Aktuzla Jandarma Karakolu’na giden yurttaşlar ise, “Bizim bölgemize girmiyor” ya da ” Gecedir gidemiyoruz” denilerek geri çevriliyor.

‘PKK’nin adının kötüye çıkması için jandarma da sessiz kalıyor’

6 Aralık tarihinde Karaçoban ilçesinden Malazgirt ilçesine doğru giderken gece saatlerinde söz konusu bölgede aynı grup tarafından durdurulan yurttaşlardan biri olan Hasan Karaaslan isimli esnaf, araçta bulunan 8 bin 400 TL, cep telefonu ve saatini söz konusu gruba kaptırdı. Önünü kesenlerin yüzleri kapalı 3 kişi olduğunu belirten Karaaslan, grubun kendilerini PKK’li olarak tanıtıp eşyalarını zorla aldığını söyledi. Söz konusu grubun bölge halkınca iyi tanındığını ve yaratılan korku ve jandarma ile beraber hareket etmeleri nedeniyle kimsenin bir şey yapmadığını belirten Karaaslan, “Bölgede PKK’nin adını kötüye çıkarmak için bunu yapıyorlar. Ben işim gereği yıllardır aynı yerden geçerim, kış aylarında ortaya çıkar yazın da hiç gelmezler. PKK adının bu tür şeylerde geçmesi devletin de işine geldiği için onlarda sesini çıkarmıyor” dedi.

Karaaslan, kendisi gibi mağdur olan yurttaşların yaptığı şikayetlerden bir sonuç alınmadığı ve bu grubun askeri yetkililerle beraber hareket ettiğini iyi bildiği için yaşadıklarından sonra şikayetçi olmadığını da belirtti.

‘Organize bir çete’

23 Kasım tarihinde geçtikleri yolda durmadıkları için söz konusu grup tarafından taranan şoförlerden Menaf Çiçek isimli toptancı ise, o gece şans eseri yara almadan kurtulduklarını söyledi. Kış aylarında can güvenliklerinin olmadığı yolu kullanmak zorunda olduklarını belirten Çiçek, gece yaşadıklarını şöyle anlattı: “Biz Karaçoban’dan çıkarken Kortegül’e gelene kadar bir araç bizi takip etti. Biz yüzlerinin kapalı ve ellerinde kaleşnikofları görünce hiç durmadık. Kortegül bölgesinde direk aracımıza rast gele ateş açtılar. Canımızı zor kurtardık. Şans eseri bizim aracımıza bir kurşun bile denk gelmedi. Ama bizden sonra bir TIR’ı durdurup şoförünü çok kötü darp etmişler. Bu gruplar daha öncede aynı yerde çok sayıda kişiyi gasp etmişlerdi. Bunu herkesin bilmesine rağmen hiç bir yetkili bu konu hakkında bir girişimde bulunmuyor. Artık can güvenliğimiz yok. Birileri buna çözüm bulsun yarın öbür gün birini öldürebilirler. Bunlar organizeli bir çete. Kim nerde ne zaman yola çıkıyor bu gruplara haber veriyorlar. Ve buna göre soygunu yapmaktalar. Bunun önüne geçilmezse ileride daha kötü vakalar meydana gelecek.”diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here