Anasayfa Forum Köylere MKE bombaları atılıyor Kaymakam’ın haberi yok!

Köylere MKE bombaları atılıyor Kaymakam’ın haberi yok!

Paylaş

Hizan İlçe Jandarma Karakolu tarafından havan toplarıyla vurulan Akunus (Yaylacık) ve Harêt (Bilgili) köylerinde yaşayan yurttaşlar, devletin amacının kendilerini 90’lardaki gibi göçertmek olduğunu vurguladı. Bombardıman sırasında kaymakamı arayan köylülere, “Bombaları atan biz değiliz” cevabı verilse de bombalanan alanda üzerinde “MKE” yazılı bomba parçaları bulunması akıllara soru işareti getirdi.

AKP tarafından başlatılan savaş, 90’lı yıllarda köylerin devlet eliyle yakılıp bombalanması yoluyla boşaltmalarını da yeniden gündeme getirdi. Bitlis’in Hizan ilçesine bağlı Akunûs (Yaylacık) ile Harêt (Bilgili) mezrasına, 22 Kasım’da Hizan İlçe Jandarma Karakolu’ndan yapılan top ve havan atışlarıyla 90’lı dönemlerdeki gibi köy halkı göçe zorlanmak isteniyor.
Köyden yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki karakoldan atılan yaklaşık 10 havan topu, köye yaklaşık 300 metre uzaklıktaki mera arazisine isabet etti. Köylülerin atılan havanların ardından aradıkları İlçe Kaymakam’ı köylülere, “Bombaları atan biz değiliz” cevabı verdi, ancak patlamanın yaşandığı yerde bulanan bomba parçalarının üzerinde “MKE” yazısı olduğu da net bir şekilde görüldü.‘Korkudan namazımızı kılamadık’

Bombalamanın akşam saatlerinde yapıldığını ve şarapnel parçalarının köy camisinin çatısına kadar geldiğini belirten Harêt köyünden Ehset Olgun (58), yaşamı boyunca böyle bir durumla karşılaşmadığını belirterek, “Bomba atıldığı vakit akşam namazını kılmak için camideydik. Şarapnel parçası cami binasının yanına kadar geldi. Bomba sesinden dolayı çok korktuk ve namazımızı kılamadan camiyi terk etmek zorunda kaldık” dedi.

Şarapnel parçalarının köye çok yakın yerlere isabet ettiğini kaydeden Olgun, “Sanki patlama köy içerisinde oldu. Bombalar, korkunç bir gürültüyle patladı. Çocuk, genç ve yaşlılar olarak çok korktuk. Çocuklar ağlayarak, evlerine gitti. Köyün üst tarafına bombalar atıldı. Ya köye isabet etseydi? Bunun hesabını kim verecekti?” diye tepki gösterdi.

‘Bombaları kim atıyor?’

Atılan bombalardan birinin, evlerinin 300 metre üst tarafına isabet ettiğini ve şarapnel parçalarının evinin etrafına kadar geldiğini söyleyen aynı köyden Çetin Akşin (38) ise patlamanın şiddetiyle evlerinin sarsıldığını anlattı. Patlamanın şiddetli olmasından dolayı korkudan dışarı çıkamadıklarını ifade eden Akşin, “Patlama esnasında sanki çevrede bulunan ağaç ve taşlar üzerimize yıkıldı. Böyle bir şeyi hiçbir zaman ne gördük ne duyduk” dedi.

Kaymakam’ın haberi yoksa bombaları kim attı

Patlamanın ardından kaymakamı aradığını belirten Akşin, “Kaymakama, ‘Köyümüz bombalanıyor’ dedim. O ise ‘Biz değiliz. Kimin attığını da bilmiyoruz’ dedi. Peki bombalamayı yapan devlet değilse kim?” diye sordu. Bombalanan alanın köy merası olduğunu kaydeden Akşin, “Bombalama saatinde çobanlar vardı. O saatte hayvan ve çobanlar dışarıdaydı. Ya onlara bir şey olsaydı? Bunun hesabını kim verecekti” diye sordu.

‘Göç ettirmek istiyorlar’

Bombalama anını canlı bir şekilde izlediklerini belirten Akunûs köyünden Berhem Çelik (31) de bombalamayla köy halkının göç ettirilmek istendiğine dikkat çekerek, “Zaten, halk üzerinde geliştirdikleri ekonomik politikalar ile sindirmeye çalışıyorlar. Köyde kalanları da korkutup, göç etmelerini istiyorlar. Bombaları bu sefer köyün üstüne, yarın öbür gün ise köyün içine atacaklar” diye konuştu.

Devletin, 90’lı yıllarda da aynı şekilde günlerce bu alanları bombaladığını anlatan Çelik, “O zaman köylüler göç ettirildi. Bugün de göç ettirmek istediler. Ama biz kesinlikle göç etmeyiz. Devlet, ‘PKK’liler burada’ diyor ve bombalıyor. Atılan parçaların üzerinde ‘MKE’ yazıyor. Bunların menzili 20 kilometreye yakın. Bu bombaları, devlet atmıyorsa kim atıyor?” diye sordu.

‘İkinci bir Ceylan Önkol katliamı yaşanabilirdi’

Bombalamanın yapıldığı saatte iki kız çocuğunun hayvanları otlattığını belirten Çelik, “Ya o bombalar, çocuklara denk gelmiş olsaydı. İkinci bir Ceylan Önkol katliamı yaşanacaktı. İnsan canı bu kadar ucuz mu?” diyerek tepkisini dile getirdi. Kürt sorununun silahla çözülemeyeceğine dikkat çeken Çelik, “Halkı bombalayarak, bu sorun çözülmez, müzakere ve diyalog ile çözülür” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here