Anasayfa Ekoloji Direnme hakkı izne tabi değildir

Direnme hakkı izne tabi değildir

Paylaş

İZMİR (DİHA) – Menderes ilçesine bağlı Karakuyu köyü sakinleri, köylerine yakın bir mesafede yapılması planlanan taş ocağını yaptıkları yürüyüş ile protesto etti. 680x680nc-izm-01-02-2015-karakuyu-eylem8

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Karakuyu köyü sakinleri, köyün yakınında yapılması planlanan taş ocağı projesini protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenledi. Köy meydanında toplanan yurttaşlar, “Ferman padişahınsa dağlar bizimdir”, “Burası efe köy” ve “Diren Karakuyu” dövizleri taşıyarak, taş ocağının yapılacağı alan doğru yürüyüşe geçti. Sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Köyümüzde ocak istemiyoruz” sloganlarının atıldığı yürüyüşe, TMMOB İzmir Şube temsilcileri ile CHP İzmir Milletvekili Musa Çam da katıldı.
680x680nc-izm-01-02-2015-karakuyu-eylem4
Yürüyüşün ardından açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Serdar Çiftçi, Karakuyu’nun aynı zamanda Tahtalı Barajı’nın havzası konumunda olduğunu belirterek, yapılacak çalışmalardan dolayı toprağın olumsuz etkileneceğini söyledi. Karakuyu’da yurttaşların birçoğunun tarım ile geçimini sağladığını belirten Çiftçi, “Bugün Türkiye’de çiftçinin hali ortadadır. Burada birçok insan tarımla geçiniyor. Eğer bu proje gerçekleşirse insanların geçim kaynağı da elinden alınacak. Bu projeye izin verilmemeli. Direnen tüm köy halkının yanında olacağız” diye konuştu.

Açıklama, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları ile sona erdi.

Halk toplantısı düzenlendi
680x680nc-izm-01-02-2015-karakuyu-eylem7
Öte yandan, köy kahvesinde bir araya gelen yurttaşlar toplantı düzenledi. TMMOB temsilcilerinin de katıldığı toplantıda konuşan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Melih Yalçın, son dönemde Türkiye’de yapılan yatırımların insan hayatı ve sağlığının dikkate alınmadan yapıldığını söyledi. Yalçın’ın ardından konuşan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ise projenin bir talan projesi olduğunu belirterek, “Eğer sizler beraber olup köyünüze sahip çıkmazsanız biz hiç sahip çıkamayız. Taşıma suyla değirmen dönmez. Gelecek kuşaklara daha iyi bir gelecek bırakmak istiyorsanız susmayın. Her zaman direnenler kazanır” ifadesinde bulundu.

(cb/ek/ns)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here