Anasayfa Haber ‘Kucak Açtık’ yalanını bir kez daha belgeledi.

‘Kucak Açtık’ yalanını bir kez daha belgeledi.

Paylaş

Ayrımcılık yine belgelendi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen yazıda, DAİŞ çetecilerinin saldırılarından dolayı göç etmek zorunda kalan 230 bine yakın Kobanêli ve Şengalliye acil servislerin dışında sağlık hizmetinin sunulamayacağı talimatı verdi. Bu belge Türkiye’nin ‘kucak açtık’ yalanını bir kez daha belgeledi.

DİHA’nın ulaştığı ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na ait yazıyla yardım yapılması bir yana sağlık hizmetinden yararlanması gereken 230 bine yakın Şengal ve Kobanêlinin sağlık hizmetlerinden yararlanamayacağı yönünde talimat verdiği ortaya çıktı.

Ayrımcılık belgesi

Başkanlık tarafından 11 Aralık tarihinde 81 il valiliği aracılığıyla valiliklere bağlı il afet ve acil durum müdürlüklerine gönderilen yazda Kobanêli yurttaşların acil servislerde sunulan acil sağlık hizmetlerinin dışında sağlık hizmetinden yararlanamayacağı talimatı verildi. Kimi valiliklerin saldırıların ardından göç edenlere sunulacak sağlık hizmetine ilişkin başkanlığın görüşüne başvurmak amacıyla yazılan yazıya cevaben Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Dr. Fuat Oktay imzasıyla yazılan yazı 15 Aralık’ta Diyarbakır Valiliği’ne ulaştı. Yazıda DAİŞ çetecilerinin saldırılarının da “iç karışıklık” olarak görülmesi de dikkat çekerken, bu yazıyla birlikte sadece DAİŞ saldırılarından önce gelen ve “geçici koruma statüsü”ne alınan Suriyeliler, tam anlamıyla sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here