Anasayfa Haber Kürdistan sosyalist gençler için yasta

Kürdistan sosyalist gençler için yasta

Paylaş

Kürdistan ve Türkiye halkları dünden beri yitirdikleri evlatlarının yasını tutarken, gerçekleştirdikleri kesintisiz eylemlerle de katliamcı güçlerden hesap soracağını haykırıyor. Bugün de başta Kürdistan kentleri olmak üzere birçok yerde DTK’nin ilan ettiği ulusal yastan dolayı birçok esnaf kepenk açmazken, bina ve evlere ise siyah bezler asılarak yaşanan büyük acı paylaşıldı.

VAN

Van’da bir araya gelen 46 sivil toplum kuruluşu yaptıkları ortak basın açıklaması ile Suruç’ta yaşanan bombalı saldırıyı kınadı. Van Sanayi ve Ticaret Odası (VAN-TSO) binası önünde bir araya gelen STK’ler adına ortak açıklamayı yapan VAN-TSO Başkanı Nejdet Takva, yapılan saldırının insanlığın ortak değerlerine yönelik bir saldırı olduğunu ifade ederek, tüm bölgenin tehlike altında olduğunu söyledi.

Van’ın Muradiye ilçesinde de yürüyüş ve basın açıklaması ile Suruç’ta yaşanan katliam protesto edildi. DBP ilçe binasında önünde bir araya gelen kitle daha sonra ilçede bulunan saat kulesine kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte sık sık slogan atan kitle daha sonra alanda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Kitle adında basın metnini okuyan DBP Muradiye İlçe Eşbaşkanı Vahyettin Uca, Suruç’ta yaşanan katliamın insanlık onuruna yapıldığını ifade ederek, AKP’nin kirli yüzünün bir kez daha ortaya çıktığını kaydetti.

Suruç katliamı, Van’ın Saray ilçesinde yapılan basın açıklaması ile kınandı. 3 Nisan Caddesi üzerinde gerçekleşen açıklamaya çok sayıda yurttaş katıldı.

DBP’li Saray Belediyesi Eşbaşkanları ve DBP’li belediye meclis üyeleri de Suruç’ta yaşanan katliama tepki göstermek amacıyla 1 günlük açlık grevi eylemi başlattı.

Van’ın Çaldıran ilçesinde DBP ve HDP ilçe örgütleri, düzenledikleri yürüyüş, basın açıklaması ve oturma eylemi ile katliamı protesto etti. Vanyolu Caddesi üzerinde bir araya gelen kalabalık “Pirsus katliamını lanetliyoruz” pankartı ile yürüyüş gerçekleştirip HDP İlçe binası önünde 5 dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra basın açıklaması yaptı.

Katliam, Van’ın Başkale ilçesinde de binlerce kişinin katıldığı yürüyüş ile protesto edilirken esnaflar da kepenklerini kapatarak yürüyüşe destek verdi. Daha sonra ilçe meydanında kitle adına basın açıklamasında bulunan DBP İlçe Eşbaşkanı Senar Yeşilırmak, yaşanan saldırıyı lanetleyerek saldırının sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu söyledi.

Van’ın Özalp ilçesinde ise HDP ilçe binası önünden Atatürk Caddesi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş sonrası açıklama yapan DBP Özalp İlçe Eşbaşkanı Aslı Kaymaz, saldırıyı kınayarak faillerinin bir an önce bulunmasını istedi.

Van’ın Erciş ilçesinde de Suruç katliamı çeşitli eylemler ile kınandı. İlçe merkezinin işlek caddesi olan Zilan Caddesi trafiğe kapatılırken, yapılan eyleme ilçe esnafı da kepenklerini kapatarak destek verdi. Eyleme geçen kitle sık sık, ” Katil IŞID işbirlikçi AKP”, “Kobanê IŞID’e mezar olacak” sloganları eşliğinde Van Yolu Caddesi’nde bulunan Emrah ile Selvi Parkı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Daha sonra kitle adına basın metnini okuyan DBP İlçe yönetici Hasan Kaya, “Bu katliamın failleri bugün Türkiye’de siyasete hükmedenlerdir” dedi.

MUŞ

HDP Muş il Örgütü, Suruç katliamını Belediye Meydanı’ndan Dede Parkı’na kadar gerçekleştirdiği yürüyüş ile protesto etti. Yürüyüşe HDP milletvekilleri, HDP, DBP il ve ilçe örgütü yöneticileri, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin yanı sıra binlerce yurttaş katıldı. Saldırıda yaşamını yitiren Muş’lu gençler Med Ali Barutçu, Mücahit Erol ve Serhat Devrim’in posterleri eşliğinde yürüyüşe geçen kitle sık sık “PKK halktır halk burada”, “AKP DAİŞ omuz omuza YPG vuruyor iki domuza”, “PKK intikam” ve “Şehit namırın” sloganları attı.

‘Çeteleri besleyen Erdoğan’

Yürüyüşün ardından açıklama yapan DBP İl Eşbaşkanı Cihan Akpolat, saldırının AKP’nin kirli savaş politikalarının bir ürünü olduğuna dikkat çekti. Ardından söz alan HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan ise AKP’nin DAİŞ çetelerini ile işbirliği içerisinde hareket ettiğini söyleyerek, “Çeteleri besleyen Erdoğan katildir” dedi.

Suruç’ta yaşanan bombalı saldırıda yaşamını yitirenler için DBP Malazgirt İlçe binasına siyah bez asıldı.

DİYARBAKIR

DTK tarafından bir günlük ulusal yas ilan edilmesi sebebiyle Diyarbakır’da birçok sivil toplum örgütü ve siyasi parti binalarına siyah bezler asıldı. Sessizliğin hakim olduğu kentte yurttaşların da siyah giydikleri görüldü.

Kentin bir çok ilçesinde dünden bu yana protesto eylemleri yapılırken bugün de eylemlerin devam edeceği belirtildi.

Belediyeler eylem düzenledi

Suruç’ta yaşanan katliam nedeniyle bugün Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sur ve Bağlar ilçe belediyelerinde eylem düzenlendi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları ve çalışanları, Suruç Katliamı’nı kınamak amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya geldi. Siyah bayrağın asıldığı belediye binası önünde açıklama yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “Halklarımız arasındaki kardeşliği, barış köprüsü ve demokratik gönüllü birlikteliği katledebilecek, ortadan kaldırabilecek hiçbir bomba, hiçbir vahşi saldırı söz konusu olamaz” diye konuştu.

Sur Belediyesi binası önünde gerçekleştirilen eyleme ise, Sur Belediyesi Eş Başkanları Fatma Şık Barut ile Seyid Narin ve belediye çalışanları katıldı.

Bağlar Belediyesi’nde yapılan eylemde konuşan Bağlar Belediye Eşbaşkanları Birsen Kaya Akat ve Eşref Güler de saldırıyı kınadıklarını belirtti.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde bulunan Halis Toprak Vakfı Devlet Hastanesi çalışanları Suruç’taki katliamı protesto etmek için hastane önünde eylem düzenledi. SES Lice Temsilciliği tarafından yapılan eylemde saldırı kınandı.

Silvan Devlet Hastanesi’nde görev yapan sağlık emekçileri yaptıkları basın açıklamasıyla Suruç’ta SGDF üyelerine yapılan saldırıyı kınadı.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde, Ergani Devlet Hastanesi’nde toplanan sağlık emekçileri, Suruç katliamını protesto etmek amacıyla “Suruç’ta katliam, başımız sağ olsun” yazılı yaka kartı ve kollarına da siyah kurdele takarak eylem düzenledi.

Hazro ilçesinde ise yurttaşlar, DBP ilçe binasının önünde yapılan basın açıklaması ile katliam kınandı. Açıklamada, “Kahrolsun DAİŞ işbirlikçi AKP”, “Kürdistan DAİŞ’e mezar olacak ” sloganları atıldı.

Diyarbakır’ın bir diğer ilçesi Çüngüş’de HDP İlçe Örgütü tarafından yapılan açıklamada, katliamın sorumlusu olarak AKP hükümeti gösterildi.

ŞIRNAK

Şırnak ve ilçeleri Cizre, Silopi, İdil, Uludere ve Beytüşşebap’ta, ilan edilen ulusal yas nedeniyle esnaf kepenk açmadı. Kent genelinde eczane ve fırınlar dışında açık dükkan bulunmuyor. Öte yandan kurum ve siyasi partilerin de binalarına siyah bezler astığı görüldü.

DERSİM

Suruç’ta yaşanan bombalı saldırıda yaşamını yitirenler için Dersim Belediyesi binasına siyah bez asılırken, Mazgirt ilçesinde de esnaf kepenk açmadı.

SİİRT

DTK tarafından ilan edilen bir günlük ulusal yastan dolayı Siirt ve ilçelerindeki belediye ve kentte bulunan çok sayıda STK binasına siyah bez asıldı. Yastan dolayı Siirt kent merkezinde bulunan birçok mahallede de esnafların iş yerlerini açmadığı görüldü.

Yurttaşlar, DBP il binası önünde düzenlenen basın toplantısı ile katliamı protesto etti. Eylemde konuşan DBP İl Eşbaşkanı Reşit Teymur, dün Suruç’ta Kürtlerle dayanışma içinde olanlara mesaj verilmeye çalışıldığını ifade etti.

Katliama karşı kararlılık mesajı veren Siirt Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan da, “Kürtler, her zaman birliğin ve özgürlüğün yanında olmuş ve bu gün daha güçlenerek özgürlüğünden ödün vermeyecektir” dedi.

Basın açıklaması, oturma eylemi ile sona erdi.

Katliam, Siirt’tin Eruh ilçesinde de düzenlenen kitlesel yürüyüş ve ardından yapılan basın açıklaması ile protesto edildi. DBP binası önünde toplanan kitle, “Suruç’taki katliamı gerçekleştiren ve destekleyen zihniyeti kınıyoruz” pankartı açarak, ilçe meydanına kadar yürüdü.

MARDİN

Katliamı protesto etmek amacıyla Mardin ve ilçelerinde esnaf kepenk açmadı. Kent genelinde yapılan eylemlerin bugün de devam edeceği belirtildi.

Kızıltepe ilçesinde, Kızıltepe Belediyesi ve Kızılay ortaklığında Özgürlük Meydanı’nda açılan çadırda yaralılar için kan bağışı yapılmaya başlandı.

Mardin DBP Dargeçit İlçe Örgütü ise, katliamı kınamak amacıyla ilçe binası önünde basın açıklaması düzenledi.

BATMAN

İlan edilen ulusal yastan dolayı Batman’da da genel bir sessizlik hakim olurken kurum binalarına siyah bezler asıldı. Öte yandan Valilik, Adliye gibi birçok kurumun önünde polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Batman Barış Anneleri Meclisi, katliamda yaşamını yitirenler için meclis binaları önüne üzerinde 32 karanfilin bulunduğu pankart astı.
Eylemde anneler adına konuşan Menfiat Çelik, Erdoğan’ın A,B, C planlarına karşı tüm anneleri sokaklara çıkmaya çağırdı.

Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Batman Şubesi de, katliamı yaptığı yazılı açıklamayla kınayarak saldırıda ihmali olan yetkililer hakkında etkin bir soruşturma yapılmasını talep etti.

HAKKARİ

Katliamı kınamak için kepenklerin kapalı olduğu Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde kitlesel yürüyüş gerçekleştirildi. Gever Demokratik Toplum Meclisi öncülüğünde DBP ilçe binası önünde bir araya gelen onbinlerce kişi, Cengiz Topel Caddesi üzerinde kitlesel yürüyüş gerçekleştirdikten sonra Oslo Oteli önünde basın açıklaması yaptı. Aralarında HDP milletvekilleri Abdullah Zeydan ile Adem Özcaner’in de bulunduğu onbinler yürüyüşte sık sık, “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP”, “PKK intikam”, “Şehit namirin” ve “Süleyman hoca ölümsüzdür” sloganlarını atarken, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile katliamda yaşamını yitiren İngilizce öğretmeni Süleyman Aksu’nun posteri, “TC’nin resmi dili katliam” ve “Suruç’ta AKP ve DAİŞ eliyle yapılan katliamı kınıyoruz” pankartları taşındı.Gever Demokratik Toplum Meclisi Eşbaşkanı Sibel Çapraz, “Barbar DAİŞ ve işbirlikçi AKP istihbaratının desteğiyle canlı bomba eylemi yapılmıştır. Bu katliamı vahşi IŞİD çetesi ve destekçileri tarafından yapıldığı çok açıktır. İnsanlığın vicdanı ve sesi olan yiğitler; ant olsun ki sizleri unutmayacağız ve unutturmayacağız” dedi.

Açıklamanın ardından polis kitleye gaz bombası ve tazyikli suyla saldırdı. Eski Cezaevi Kavşağı’nda gençler ve polis arasında yoğunlaşan çatışmalarda polislerin, gençlere ses bombası ve gerçek silahlarla havaya ateş açtığı görüldü.

AĞRI

Doğubayazıt’ta bir araya gelen yüzlerce kişi, Suruç’taki bombalı saldırıyı yaptıkları basın açıklaması ile lanetledi. HDP ilçe binası önünden Büyük Ağrı Caddesi’ne yürüyüşe geçen yurttaşlar, ardından İnsan Hakları Anıtı’nın bulunduğu alana geldi. “Kobanêyi birlikte savunduk birlikte inşa edeceği. Vasiyetiniz halkların şiarı olacaktır” pankartı açıldığı protesto eyleminde konuşan HDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Nuri Çelik, saldırıyı lanetlediklerini ve SGDF’li gençlerin anılarına bağlı kalacaklarını söyledi.

IĞDIR

DTK’nin 1 günlük ulusal yas ilan etmesinin ardından Iğdır Belediyesi’nde Suruç’taki katliamı protesto etmek amacıyla siyah bez astı.

KOCAELİ

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri Suruç katliamında yaşamını yitiren Nuray Koçan ve Nazlı Akyürek’i yaptıkları oturma eylemiyle andı. Oturma eyleminden sonra arkadaşları, Koçan ve Akyürek’in fotoğraflarını sınıf sıralarına koydu. Öğrenciler yazı tahtasına “Nuray Koçan, Nazlı Akyürek Unutmayacağız” diye yazdı.

ANKARA

Suruç’ta yaşanan patlamada yaşamını yitiren 32 kişi için Ankara Konur Sokak’ta siyasi parti ve kuruluşlar tarafından taziye çadırı kuruldu. Taziye çadırına saldırıda yaşamını yitirenlerin posterleri ve karanfiller asıldı. Devrim şarkılarının da çalındığı çadıra başsağlığı için gelenler duygulu anlar yaşadı. Çadırda yine sık sık “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atılırken, Kobanê için toplanan oyuncalardan ve karanfillerden oluşan bir köşe hazırlayan gençler burada mum yakarak arkadaşlarının yasını tutuyor. Taziye çadırına bırakılan bir deftere ise başsağlığı için gelenler katliama ilişkin duygularını yazıyor.

EMEP Kürdistan Örgütü açıklama yaptı

EMEP Kürdistan Örgütü tarafından yapılan açıklamada, “Suruç’ta barbarca katledilen gençlerimizin kanı sadece IŞİD’in değil; Urfa valisi ve AKP Hükümeti’nin de elindedir! Emek Partisi Kürdistan Örgütü olarak Suruç katliamını lanetliyor, İçişleri Bakanlığı’ndan emniyete, MİT’ten Urfa valisine kadar bu katliama zemin hazırlayan, ihmali bulunan bütün devlet yetkililerinin görevlerinden alınıp yargı önüne çıkartılmasını talep ediyoruz” denildi.

İZMİR

İzmir’in Dikili ilçesinde bulunan Atatürk Meydanında bir araya gelen Dikili Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, Suruç katliamını protesto etti. “Suruç katliamını unutma, unutturma” pankartını taşıyan kitle saldırıda yaşamlarını yitirenler için saygı duruşunda bulundu. Platform adına açıklama yapan HDP Dikili Eşbaşkanı Rauf Acar, saldırıyı yapan zihniyeti iyi tanıdıklarını dile getirerek, halkaların birlikte yaşama mücadelesinden vazgeçmeyeceğini söyledi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here