Anasayfa Haber Kürdistan Ulusal Kongresi’nin (KNK) 15’inci Genel Kurulu Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplandı.

Kürdistan Ulusal Kongresi’nin (KNK) 15’inci Genel Kurulu Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplandı.

Paylaş

KNK Genel Kurulu’nda ulusal birlik çağrısı

 
 KNK Genel Kurulu’nda konuşan Kürt partilerinin temsilcileri ulusal birliğin gerekliliğine dikkat çekerek, tüm Kürt güçlerinin birlik için çaba harcaması çağrısında bulundu.
Kürdistan Ulusal Kongresi’nin (KNK) 15’inci Genel Kurulu Belçika’nın başkenti Brüksel’de yüzlerce üyenin katılımıyla katılımıyla devam ediyor. Kongrede konuşan KNK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, Türk ordusunun Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde 4 sivili katletmesini kınadı. Kürtlerin ulusal sorunlarının çözümü ve birliği için toplandıklarını belirten Aydar, düşmanlarının ise bugün Kürt halkına saldırdığını hatırlattı. Aydar, “Dün geceden beri Türk polisi ve askerleri Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine saldırıyor. Bu saldırı sonucunda 4 sivil hayatını kaybetti. Biz bu saldırıları kınıyor, Türk devletinden bu saldırılarına son vermesini istiyoruz” dedi.

page_kck-yurutme-konseyi-uyesi-zubeyir-aydar-da-aclik-grevine-basladi_116579815
‘Kuzey halkımızın direnişini selamlıyoruz’

Beytüşşebap halkının yalnız olmadığını söyleyen Aydar, şunları belirtti: ” Türk ordusu ve polisi halkımıza büyük bir güç ile saldırıyor. Şu anda kuzey Kürdistan halkına yönelik yapılan saldırıyı kınıyoruz ve halkımızın direnişini selamlıyoruz. Suriye’nin Halep kentinde de Kürt mahallelerine saldırı var. Bütün bu saldırılara karşı durmak ancak birlikle mümkündür.”

‘Kuzey’in Kobani’si Cizre’yi selamlıyorum’

Genel Kurulda konuşan Rojava Kantonları Temsilcisi ve Cizre Kantonu Dışişleri Bakanı Abdulkerim Ömer, “Başta Kuzey Kürdistan’ın Kobanêsi olan Cizre şehitleri şahsında bütün Kürdistan şehitlerini anıyorum” diyerek konuşmasına başladı. KNK Genel Kurulu’nun önemli ve tarihi bir dönemde yapıldığını vurgulayan Ömer, “Suriye’de başlayan iç savaş ile birlikte biz Kürtler de pozisyonumuzu alıp, halkımızın özgürlüğü için mücadeleye başladık. Bu mücadelenin sonucunda 2014 yılında büyük fedakârlıklarla tüm kantonları özgürleştirme şansına sahip olduk ve böylece DAİŞ gibi yamyam bir terör örgütünü yendik. Sayın Cemil Bayık’ın da dediği gibi, her ne kadar büyük başarılar da olsa, tehlikeler de var. Birçok Kürt ve dost örgüt kantonların özgürleştirilmesi için bize söz verdi ama sözlerini yerine getirmediler. KNK böyle bir rolü herkese hatırlatmalı. Bu kurulda Rojava ve Kobanê’nin yeniden yapılandırılması için bir kampanya kararı çıkartılmalı” dedi.

‘Grê Spî’den sonra AKP daha çok saldırdı’

Kuzey Kürdistan’daki öz yönetimlere de değinen Ömer, “Grê Spî’nin özgürleştirilmesinden sonra AKP daha çok saldırdı. Kuzey’deki halkımızın cevabı ve gerillamızın cevabı bize güç verdi. Biz de özerkliklerini kutluyoruz. Güney’de de DAİŞ saldırıları var. Örgütler arası anlaşmazlık var. Dilerim, onlar da bireysel çıkarlarını arka plana atarlar. Birlik çok olur” diye konuştu.

Bapir: Bölünmeye son vermeliyiz

Kürdistan İslami Toplum Partisi Başkanı Ali Bapir ise, konuşmasında ulusal birliğine değinerek, şunları söyledi: “Bu çağda Orta Doğu’da bütün halklar ulusal haklarını elde ettiler. Ancak biz Kürtler hala birçok parçayız. Kürtler yüz yılın başında batılı devletler tarafından bölündü. Bu hala devam ediyor. Artık buna son vermemiz gerekiyor. Bütün Kürt parti ve örgütleri bir araya gelip ulusal birliği sağlamamız gerekiyor. Ancak bizim sorunlarımız bu şekilde son bulur.”

‘Birliği engelleyenlere tavır alınmalıdır’

Hacı Ahmedi, konuşmasında, Kürdistan tarihinden örnekler vererek, “Artık birliğin sağlanması gerekiyor. Buna direnen parti ve örgütlere karşı tavır alınması gerekiyor” derken, Gorran Temsilcisi Rawaz Halkawt ise, KNK Genel Kurulunun Kürdistan ve Orta Doğu için önemli olduğunu belirterek, “Kürdistan’a karşı saldırı var. Kobanê ve Güney Kürdistan’da gerilla, YPG, YPJ ve peşmergenin savunması bize birliğin ne sonuçlar çıkaracağını gösterdi. Bunun için birliğin sağlanması, her yönüyle sağlanması gerekiyor” dedi. Halkawt, bütün Kürt partilerine HDP’ye destek verme vermesi çağrısında da bulundu.

‘Herkes üzerine düşeni yapmalı’

YNK Temsilcisi Arez Abdullah, Kürtlerin ulusal birliğinin bir an önce sağlanması gerektiğini belirterek, herkesin üzerine düşeni yapmasını istedi.
Kongre, mesajların okunması ve delegelerin konuşmasıyla devam ediyor

BRUKSEL (DİHA)

Paylaş

1 Yorum

  1. KNK nin 15.kongresini kutluyorum. Kürt halkina dayatilan bu haksiz ve dengesiz savasa karsi bütün Kürtlerin birligine ihtiyac vardir. Bu birlik sorumlulugunu kendi siyasi ve kisisel cikarlari icin engeliyenler tarihin bu nabalindan kutulamazlar. Insanlarimiz güneyde, rojavada ve kuzeyde katledilirken, kadinlarimiz ve cocuklarimiz iskence baski iskence ve ölum görürken bizim Kürtlerin birligine karsi gerekce bularak karsi cikmamiz büyük haksizlik olur. Bu kongrenizde birlige giden yolu bulmaniz gerek. Basarilar dilegiyle

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here