Anasayfa Haber Kürdistan ve Türkiye’nin bir çok merkezinde Newroz ateşi yanmaya devam ediyor.

Kürdistan ve Türkiye’nin bir çok merkezinde Newroz ateşi yanmaya devam ediyor.

Paylaş

Kürdistan ve Türkiye’nin bir çok merkezinde Newroz ateşi yanmaya devam ederken, bir çok ilçede gerçekleşen etkinliklerde buluşan onbinler Newroz ateşini yakarak özgürlük halayına durdu.

ERUH

680x680nc-srt-18-03-15-baykan-newroz15

Eruh’ta Newroz Meydanı’nda düzenlenen kutlamalara binlerce yurttaşın yanı sıra HDP ve DBP il ve ilçe yöneticileri, Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, Eruh Belediye Eş Başkanları Eda Kilis ve Hüseyin Kılıç katıldı. Kadınların kiras fistanları, erkeklerin ise şal û şepikleri ile katıldığı Newroz Meydanı sarı-kırmızı-yeşil renklerle bezendi. DBP ilçe binası önünden yürüyüş ile başlayan kutlama Newroz Meydanı’nda son bulurken, halk yürüyüş boyunca KCK, PKK, YPJ, YPG bayrakları ve PKK Lideri Abdullah Öcalan, Mahsum Korkmaz, Mazlum Doğan’ın yanı sıra farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren PKK’lilerin posterleri taşıdı.

‘Cumhurbaşkanı 10 senedir yerinde sayıyor’

680x680nc-srt-18-03-15-eruh-newroz-kutlamasi2

Kutlamada konuşan HDP Eruh İlçe Eş Başkanı Hüseyin Sevilgen, DBP İlçe Eş Başkanı Emine Teğin, DBP İl Eş Başkanı Reşit Teymur ve HDP İlçe Eş Başkanı Gurbet Oktay, kutlamaya katılan yurttaşların Newrozlarını kutlayan konuşmalar gerçekleştirdi. Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan ise, konuşmasında “Kürt sorunu yoktur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek, “Cumhurbaşkanı 10 senedir yerinde sayıyor, ama Kürt halkı önüne koyulan her engeli aşarak büyük bir örgütlülüğe sahip oldu. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlük felsefesini bütün dünyaya yaydı” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Newroz ateşi sloganlar eşliğinde yakılarak kutlamalar başladı. Kutlama, Koma Ronahî Rumeta Botanê, Mesut Mert ve Ergin Xelikan’ın verdiği müzik dinletisi eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.
680x680nc-srt-18-03-15-eruh-newroz-kutlamasi12

BAYKAN
Siirt’in Baykan ilçesindeki Newroz kutlamaları ilçeye 2 kilometre uzaklıkta bulunan Orman Deposu’nda gerçekleştirildi. PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri ile PKK, KCK, DBP, HDP ve YPG bayraklarının asıldığı alanda düzenlenen kutlamalara yüzlerce yurttaşın yanı sıra HDP Siirt İl Eş Başkanı Abdullah Çetin, HDP, Siirt Belediye Eş Başkanı Belkiza Beştaş Epözdemir, Baykan Belediye Eş Başkanları Selva Erdoğan ve Ali Aydin, Veysel Karani, Atabağı Belde Belediye Eş Başkanları da katıldı. Şölende, DBP Baykan İlçe Eş Başkanı Hüseyin Tayfur ve HDP Baykan İlçe Eş Başkanı Hivdar Şimşek halkı selamlayarak Newroz Bayramı’nı kutladı. HDP Siirt İl Eş Başkanı Abdullah Çetin ise, Kobanê ve Şengal’de direnen YPG, YPJ ve YBŞ’lileri ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle Cizre’den Diyarbakır’a yürüyüş gerçekleştirenleri Baykan’dan selamladıklarını dile getirdi.
Yapılan konuşmaların ardından ise yakılan Newroz ateşi etrafında alkış ve zılgıtlar eşliğinde halaylar çekildi. MKM Siirt sanatçıları Argeş, Berfîn ve Hozan Kewê’nin ezgileri ile şölen sona erdi.

DARGEÇİT

Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı Kılavuz (Xelila) Mahallesi’nde yurttaşların yoğun katılımı ile coşkulu bir şekilde Newroz kutlandı. Eski belediye binası içerisinde düzenlenen kutlamaya, DBP, HDP ilçe örgütleri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Halayların çekilmesinin ardından Newroz ateşi yakıldı. Kutlamada sık sık, “Biji Serok Apo” ve “Biji Berxwedana Kobanê” sloganları atıldı.

680x680nc-srt-18-03-15-eruh-newroz-kutlamasi21
KAYAPINAR

Diyarbakır’da, HDP ile DBP Kayapınar ilçe örgütü önüclüğünde Diclekent Halk Evi önünde yüzlerce yurttaşın katılımı ile yakılan ateşle Newroz kutlandı. Kayapınar Belediye eş başkanlarının da katılım gösterdiği kutlama alanında sarı, kırmızı, yeşil renklerin yoğunluğu dikkat çekerken, yakılan ateşle coşku daha da büyüdü. Kutlama, yakılan ateş etrafında çekilen halaylarla devam etti.

KARS

Kars’ın Sarıkamış ilçesi İstasyon Meydanı’nda Newroz kutlaması yapıldı. Sarıkamış İstasyon Meydanı’nda gerçekleşen kutlamaya, HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, HDP-DBP il ilçe örgütleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Kutlamada konuşan HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, tüm direnenlerin ve ezilen halkların Newroz’unu kutlarken şunları söyledi : “2015 Newrozunu Demirci Kawa’nın ruhuyla, Mazlum Doğan’ın direnişiyle, Zekiye ve Rahşan’ın o özgürlük ateşini yakan direniş duruşlarıyla hepinizin Newrozu’nu kutluyor, bu Newroz özgürlüklerin Newrozu olsun. 2016 Newroz’u tüm özgürlük tutsaklarının, özgürlük savaşçılarının ve tüm ezilen halkların önderi Sayın Öcalan’ın yılı olsun diliyorum.”

HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane’nin konuşmasının ardından, Newroz ateşi yakıldı. Daha sonra sahne alan yerel sanatçılar şarkılarıyla halka coşkulu anlar yaşattı. diha680x680nc-18-03-15-amd-peyas-pirozbahi

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here