Anasayfa Haber küresel kapitalizm yokksulluk üretiyor,Oxfam’dan çarpıcı servet raporu: 85 kişinin varlığı 3,5 milyar...

küresel kapitalizm yokksulluk üretiyor,Oxfam’dan çarpıcı servet raporu: 85 kişinin varlığı 3,5 milyar kişinin varlığından fazla

Paylaş

Merkezi İngiltere’deki uluslararası yardım ve hayır kuruluşu Oxfam, en zengin yüzde 1’lik kesimin gelecek yıl dünyadaki  tüm mal varlığının  yarısından  fazlasına sahip olacağını açıkladı

İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenecekDünya Ekonomik Forum toplantısı öncesi yayınlanan Oxfam raporuna göre dünyanın önde gelen zenginlerinin küresel mal varlığındaki payları hızla artıyor. Buna göre, 2009 yılında yüzde 44 olan bu oranın, 2014’de yüzde 48’e çıktığı ve bu hızda devam ettiğinde 2016 yılında toplam mal varlığı oranının yüzde 50’yi geçmesi bekleniyor.

Oxfam, gelir dağılımındaki eşitsizlikte yaşanan patlamanın her dokuz kişiden birinin yeterli yiyecek bile bulamadığı ve bir milyarın üzerinde insanın günde bir dolardan az bir gelirle yaşamlarını devam ettirme mücadelesi verdiği bir dönemde, küresel yoksullukla mücadeleyi zorlaştırdığını belirtiyor.

Rapora göre dünyanın en zengin 80 kişisinin toplam mal varlığı 1,9 trilyon dolar. Bu rakkam küresel gelir dağılımında en yoksul 3,5 milyar insanın sahip olduğu gelire eşit.

Davos’daki toplantıya başkanlık edecek olan Oxfam genel müdürü Winnie Byanyima’nın, giderek büyüyen gelir dağılımındaki eşitsizliğin durdurulabilmesi için konuyu özel olarak gündeme getireceği belirtiliyor.

Oxfam, aşırı derecelere varan gelir dağılımındaki eşitsizliği önlemek içinvergi kaçakçılığının önüne geçilmesi, kamu hizmetlerinin arttırılması, emek yerine kazançların vergilendirilmesi ve gerçekçi asgari ücretler uygulanması gerektiğini savunuyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here