Anasayfa Haber Kürkçü: Bizim tek planımız var Erdoğan’ı başkan yaptırmayacağız

Kürkçü: Bizim tek planımız var Erdoğan’ı başkan yaptırmayacağız

Paylaş

Türkiye’nin Seçimi konulu panelde konuşan HDP İzmir Milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü, HDP’nin varlığı ile birlikte ilk kez parlemontada bir diktatörün, bir mezhep dayatmacısının, bir kadın düşmanının önünün kesilmesinin umudunun doğduğunu belirterek, “Bizim B planımız yok. Bizim tek planımız var. Erdoğan’ı başkan yaptırmayacağız” dedi.

Evrensel Basın Yayın Grubu, İzmir 20. TÜYAP Kitap Fuarı’nda, “Türkiye’nin Seçimi” konulu panele düzenledi. Yoğun ilginin olduğu panele gazeteci yazar Aydın Çubukçu ve HDP İzmir Milletvekili adayları Ertuğrul Kürkçü ve Zeki Gül konuşmacı olarak katıldı. Panelde ilk olarak konuşan Aydın Çubukçu, seçimin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Seçimlerin tüm Ortadoğu’yu etkileyeceğine vurgu yapan Çubukçu, “Halkın büyük umutlarının gelecek özlemini, özgürlük tutkusunu ifade eden ve geniş bir ittifakla parlamento seçimlerine ağırlığını koyan bir şarkının bu seçimlere geleceği belirleyen bir unsur olarak ortaya çıkmasıdır. Bu seçiin en öçnemli bir özelliği de sadece Türkiye’yi değil tüm Ortadoğu’yu da etkileyecektir” dedi. “Demokrasi mücadelesinin Türkiye’de HDP’nin gösterdiği başarıya bağlı olarak devam edeceğini belirten Çubukçu, “İlk başta bu güçlü isteği ne kadar ısrarla ortaya koyarsak o kadar hızla olacaktır ilerleyiş. Sadece Türkiye halkları değil dünya halkları da bu sonuçtan umut duyacaktır” diye konuştu.

‘Uyuşturucu kullanımının artması AKP’nin sağlık politikalarının sonucudur’

Daha sonra söz alan HDP İzmir Milletvekili Adayı Dr. Zeki Gül ise, seçim bürosu açılışlarında gördüğü ilgiyi ifade ederek, İzmir’in birçok ilçesinde nükleer artıklar nedeni ile kanser vakalarının arttığına dikkat çekti. GDO’lu ürünlere ilişkin de konuşan Gül şunları ifade etti: “Kadınların bedenlerinin rehin alındığı bir dönemdeyiz. Türkiye’de uyuşturucu kullanma oranının da arttığı ortada. Neden arttı? Çünkü, bebeğe daha doğmadan narkoz veriliyor. Bunların hepsi AKP’nin sağlık politikaları sonucu ortaya çıkan şeylerdir.” Hakikatler Komisyonu kurulmasını isteyen Gül, “Yüzleşmeden barış olmaz. Cezaevlerindeki duvarlardaki kan izlerini silmeden nasıl barışabiliriz? Yüzleşebiliriz?” diye sordu.

‘Parlementoda söz sahibi olmak önemlidir’

Gül’ün ardından HDK Eş Sözcüsü ve HDP İzmir Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü söz aldı.
Yaygın medyanın HDP’ye pek fazla yer vermediğini belirterek konuşmasına başlayan Kürkçü, seçimin Erdoğan için trajik olduğunu söyledi. “Çünkü O’nu altından sarayına gömmek istiyoruz” diyen Kürkçü, “Yüzde 10 barajını delmek, bir yandan demokrasinin önünü halkın gücü ile açmak, bir yandan da yapılacak işler için bir sıçrama tahtası olacak. Ölüm parendesi atıyoruz” dedi. İzmir’e geldiğinden beri halkın yoğun ilgisi ile karşılaştığını belirten Kürkçü, “Halkın bizden bekledikleri ve bize güvendiklerine dair çok hoş sözlerle karşılaşıyorum. Umarım yanılmıyorumdur. Parlamentoda söz sahibi olmak önemlidir. Parlamento bizim için son çözümün olacağı yer olmayabilir. O yer sokaktır, eğlendiğimiz yerdir, evdir, tarladır, fabrikadır. Bunların yankısı olmayan tek parlemento da halkın gözünde değersizdir. Türkiye halkları da bizleri parti olarak parlamentoya girmeye zorluyor” dedi.

‘Diktatörün önü kesilecek’

HDP’nin varlığı ile birlikte ilk kez parlemontada bir diktatörün, bir mezhep dayatmacısının bir kadın düşmanının önünün kesilmesinin umudunun doğduğunu belirten Kürkçü, “Bu nedenle demokrasi isteyen emekçilerin, işçilerin seçeneğidir. AKP’nin elinde tuttuğu en az 30 sandalyenin HDP’nin eline geçmesi bu nedenle çok önemlidir. Bize beyhude olarak sormasınlar b planınız var mı? Bizim tek planımız var. Tayyip Erdoğan’ı ya başkan yaptırmayacağız ya başkan yaptırmayacağız” dedi. AKP’nin dış siyasetini ve Kobané’ye yönelik söylemlerini eleştiren Kürkçü, “Erdoğan Antep’ten bakarak ‘Kobané düşdü düşecek’ dediğinde bu halkların kalbinde büyük bir yara açtı. Biz bu yara açılan halkların da seçeneğiyiz. HDP’nin özgürlüğün, laikliğin, kendi istediği gibi yaşamanın güvencesi olduğu gibi Kürdistan devrimcilerinin de birleştiği bir partidir. Kendi kendini yönetmek için kendini merkeze bağlayan zincirleri azaltmak eğitim, sağlık, güvenlik meselelerini doğrudan doğruya yerelden çizmek pek ala mümkündür” diye konuştu.

Panel, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Jin jiyan azadi” sloganları ile sona erdi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here